חשבתם להיכנס לחיפה עם רכב מזהם? תחשבו שוב

הרכב שלכם מזהם? כדאי לכם לא להיכנס איתו לחיפה, ובקרוב גם לא לקריות: קנסות בסך 500 שקל לרכב מזהם בבעלות אדם פרטי, ו-1,000 שקל לרכב חברה, זה מה שמחכה לכם. שלא תגידו שלא ידעתם:

לראשונה בישראל: עיריית חיפה והמשרד להגנת הסביבה מפעילים החל מהיום אזור מופחת פליטות מתחבורה, שמטרתו הפחתת 20 אחוזים מזיהום האוויר מכלי רכב בעיר.

בכך מצטרפת חיפה ל-200 ערים באירופה אשר מגבילות כניסת כלי רכב מזהמים.
כנגד מפרי החוק יוטלו קנסות בסך 500 שקל לכלי רכב מזהם בבעלות אדם פרטי, ו-1,000 שקל לכלי רכב מזהם בבעלות תאגיד.

פקחי העירייה אוכפים הבוקר את התוכנית החדשה. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

באתר האינטרנט המוקדש לפרוייקט – http://avirnaki.yefenof.co.il/ – ישנו מידע לציבור הכולל אפשרות להקשת שאילתות על כלי הרכב שבבעלותכם, פרטי קשר, וכתובות של המוסכים אשר מתקינים מסנני חלקיקים לצמצום זיהום האוויר במחיר מסובסד, מפה של האזור המוגבל ועוד.
בעלי רכב מזהם המעוניינים להיכנס לחיפה, נקראים לתאם לעצמם בהקדם מועד להתקנת מסנן באחד המוסכים.השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין אמר הבוקר: "חיפה היא הסנונית הראשונה במהפכה שאנחנו מובילים בישראל, לצמצום זיהום האוויר מתחבורה. כ- 1,100 איש מתים בכל שנה כתוצאה מזיהום אוויר מתחבורה, ואזור מופחת פליטות מתחבורה (אזור אוויר נקי) הוא אחד הכלים היעילים שהוכיחו את עצמם בעולם, לצמצום משמעותי של זיהום האוויר מתחבורה בערים הגדולות. אנחנו מקווים כי בחיפה יתחיל השינוי. בקרוב, המודל הזה יתרחב לקריות, ולירושלים. אני קורא לראשי ערים נוספים לקחת חלק במאבק הזה שחשוב לבריאות שלנו ושל ילדינו. מפסיקים להיות אדישים לזיהום אוויר מתחבורה !".

התכנית מחולקת לשניים: בשלב הראשון תחל אכיפה כנגד רכבי דיזל במשקל מעל 3.5 טון. שלב זה יצא היום לדרך. לאחרונה נשלחו מכתבים ל-22 אלף בעלי כלי הרכב המזהמים בארץ, ובהם הוסבר על ההגבלה הצפויה, ועל האפשרות להתקין מסנן חלקיקים ייעודי להפחתת זיהום האוויר במחיר מסובסד. כמו כן, בוצע פרסום נרחב בכלי המדיה השונים, בוצעו הליכי שיתוף ציבור והוצבו ברחבי העיר שלטי התראה ותמרורים האוסרים כניסת רכבים מזהמים לעיר, אשר נחשפו היום.

בשלב הראשון עיריית חיפה תוציא אזהרות כדי לא להכשיל את בעלי הרכבים המזהמים, אך כדי להביא לידיעתם כי אם לא יתקינו מסנן וימשיכו להיכנס לעיר – יוטלו עליהם קנסות. בשלב ראשון תתבצע האכיפה על-ידי מפקחי העירייה בליווי משטרת ישראל, ובשלב הבא יותקנו מצלמות אכיפה בכל הכניסות לעיר והאכיפה תתבצע באופן אוטומטי.

בשלב השני, שיכנס לתוקף בתחילת שנת 2019, תוגבל כניסתם של כלל רכבי הדיזל המזהמים (כולל טנדרים ומסחריות מתחת ל-3.5 טון, למעט מכוניות פרטיות) אשר אינם עומדים בתקן יורו 4 לזיהום אוויר. כלי רכב מזהם יורשה להיכנס לאזור רק לאחר התקנת מסנן חלקיקים ייעודי להפחתת זיהום האוויר.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "האכיפה כנגד רכבים מזהמים היא צעד נוסף במסגרת המהפכה הסביבתית עליה הכריזה עיריית חיפה. אני מודה לשר להגנת הסביבה, שמוביל איתנו יחד פרויקטים סביבתיים, דוגמת הרכב השיתופי החשמלי הראשון בישראל, שיוביל להפחתת זיהום האוויר בעיר, ולהורדת מספר הרכבים הפרטיים מהכבישים, חידוש צי המשאיות העירוני, ורכישה של 25 משאיות חדשות המונעות בגז טבעי והתקנת מסנני חלקיקים על משאיות ישנות בצי המשאיות העירוני"


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה