פסק דין נדיר: מדוע לא הורשע צעיר מהצפון למרות שהודה בגידול קנאביס בגובה מטר? 

צעיר בשנות ה-20 לחייו נתפס כשהוא מגדל שתילי קנאביס בגובה של מטר ובמשקל כולל של למעלה מקילו. מדוע החליטה שופטת השלום בקריות לא להרשיע אותו ? 
כתב אישום חמור הוגש לאחרונה לבית משפט השלום בקריות, נגד צעיר המתגורר באחד הקיבוצים בצפון, בגין גידול, ייצור והכנת סמים מסוכנים, וכן החזקה ושימוש בסמים שלא לצריכה עצמית. אלא ששופטת השלום בקריות השתכנעה כי עליה להתחשב בנאשם הצעיר.
הצעיר נעצר על ידי השוטרים בחשד שגידל שתילי קנאביס בגובה של מטר, במשקל כולל של 1.35 ק"ג נטו, בשטח הקיבוץ בו הוא מתגורר באיזור. כמו כן הואשם הצעיר באחזקת קנאביס בביתו, במשקל 30 גרם, ללא היתר.
בדיון בפרשה בבית משפט השלום בקריות, הודה הנאשם בעבירות המיוחסות לו. סניגורו, עו"ד ראובן מלאך ציין בפני השופטת את עברו הפלילי הנקי של מרשו וציין כי גם על פי תסקיר שירות המבחן שהוגש לבית המשפט, הנאשם קיבל אחריות מלאה על מעשיו, ותיאר את המניעים לביצועם: לדבריו, הוא חולה בקרוהן, מחלת מעיים קשה, והקנאביס סייע לו בהתמודדות עם הכאבים הקשים עקב מחלתו.
הנאשם העיד כי גידל את הסם כדי שיהיה זמין עבורו למחלתו הקשה, מבלי שיצטרך להיחשף לגורמים שליליים.

מעבדה לגידול קנאביס. ארכיון. צילום דוברות המשטרה.

בתסקיר שירות המבחן צוין כי הנאשם מטופל גם נפשית בשל בעיה רפואית ממנה הוא סובל, ובעקבות חוויות טראומטיות מעברו. כמו כן פורט בתסקיר כי הנאשם פעל לקבלת רישיון להחזקה ולשימוש בקנאביס רפואי, ובסופו של דבר אף קיבל אותו עקב תחלואיו במהלך חודש ספטמבר 2017.
שירות המבחן התרשם כי "ההליך המשפטי מהווה עבור הנאשם גורם מרתיע ומציב גבולות, וכי האירוע נשוא כתב האישום הינו חריג להתנהגותו של הנאשם, שלא פועל על פי דפוסים עבריינים", כך נכתב בתסקיר.
עוד צוין כי הנאשם רק סיים את לימודיו, וטרם ביסס את עתידו התעסוקתי. בנסיבות אלה המליץ שירות המבחן שלא להרשיע אותו גם בכדי שלא לפגוע בעתידו של הצעיר.

מעבדת הידרו. צילום: דוברות המשטרה

עו"ד מלאך חשף במהלך המשפט ראיות לכך שהנאשם פעל להשגת רישיון לקנאביס רפואי עקב מחלתו, הליך שלוקח זמן, ושבסופו של דבר אף הסתיים בהצלחה, כחודשיים לאחר שנתפס בגידול הסם. השופטת ציינה כי מבחינת החוק קיים מצב חריג בו ההרשעה פוגעת פגיעה חמורה בשיקום הנאשם. ואז ניתן להימנע ממנה. לכן, ציינה השופטת, למרות שהצעיר הודה במעשיו, היא נוקטת בצעד חריג ויוצא דופן, ופוסקת על אי הרשעה, מטעמי שיקום וצדק. במסגרת פסק דינה פסקה השופטת לצעיר עבודות שירות לתועלת הציבור, בהיקף של 200 שעות.

יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות