מי צריך הדרכה מתוקה?

צוות של כללית במחוז חיפה מעניק הדרכה אישית בנושא סוכרת, לאחר שהסתבר שחולים רבים מזריקים לעצמם באופן שגוי ולכן אינם מאוזנים:
שיפור ניכר בשיעור של עשרות אחוזים, נרשם בקרב חולי סוכרת המטופלים בהזרקות אינסולין ומאוזנים כעת בכל הנוגע לרמות הסוכר. השיפור הושג על ידי צוות הסיעוד של כללית במחוז חיפה, בתכנית הדרכה מותאמת אישית למען החולים.

הניסיון מלמד כי לעתים לא די בכך שיירשם למטופל טיפול נכון ומותאם מקצועית וכי מה שעושה הבדל ביעילות הטיפול הוא היענותו של המטופל, הבנתו ואופן נטילת הטיפול. בעקבות מעקב וניתוח נתונים מעמיק שבוצע בכללית – מחוז חיפה וגליל מערבי, הסתבר כי חולי סוכרת רבים המטופלים באינסולין אינם מאוזנים, למרות שהותאם עבורם על ידי הרופא טיפול תרופתי מיטבי. בבחינת הגורמים לתופעה, הסתבר כי אחת הסיבות העיקריות היא שההזרקה העצמית מבוצעת באופן שגוי.

לכן יזמו רות ברוך – מנהלת הסיעוד של הכללית במחוז חיפה וגליל מערבי, ואורית ויזינגר – רכזת הסיעוד בסוכרת במחוז ומנהלת הסיעוד במחלקת הסוכרת במרכז לין, מהלך מקיף לשיפור הידע ומיומנות הטיפול של החולים בנושא: ריענון הטיפול בהזרקת  אינסולין, על ידי הדרכה מותאמת  אישית.

 

אורית ויזינגר מדריכה חולת סוכרת. צילום: דוברות כללית

 

במסגרת זו מזומנים, באופן יזום, כל חולי הסוכרת עם HbAIC מעל 9 (חולים לא מאוזנים) המטופלים בהזרקת אינסולין, למפגשים אישיים עם האחיות במרפאות האם שלהם בכללית. במהלך הפגישה עם המטופל, מעריכה האחות את המסוגלות והמוכנות של המטופל לטיפול באינסולין, בודקת עמו כיצד הוא מבצע בפועל את ההזרקה ומבררת בעיות המעכבות את ההגעה לאיזון מיטבי, כגון: אירועי היפוגליקמיה (ירידה חדה ברמת הסוכרת אל מתחת לנורמה), האחות מדריכה את המטופל גם כיצד ומתי לבצע בדיקות עצמיות של רמות הסוכר, על פיהן יותאם המינון התרופתי על ידי הרופא המטפל.

התהליך כולו מלווה הערכה ובקרה באתר אינטרנט ייעודי שהוקם בסיוע משרד האחות הראשית בכללית.

תוצאות המהלך מרשימות: מאז הוחל ביישום הפרויקט, בחודש מאי 2017 ועד לחודש נובמבר 2017, ניתנה כבר הדרכה במתכונת זו ל-1,030 מטופלים. הם זומנו להדרכת אחות ובוצעה להם בדיקתHbAIC  חוזרת, בדיקה המעידה על ממוצע הסוכר ב-3 החודשים האחרונים. התוצאות הפתיעו לטובה גם את יוזמות הפרויקט, כאשר נמצא שיפור אצל   73% מהמטופלים באיזון הסוכרת שלהם. הישג זה משמעותי במיוחד, שכן איננו כולל טיפול תרופתי או בדיקת מומחה, אלא הדרכה להזרקה נכונה בלבד.

נתון זה מעיד על החשיבות הרבה שיש לא רק בהתאמת טיפול תרופתי על ידי רופא מיומן, אלא במתן הדרכה וליווי אישי על ידי האחות שנועדה לשיפור ההיענות וההיצמדות לטיפול ובעקבותיה שיפור באיזון משופר משמעותית של חולי סוכרת.

לאור הצלחתו הוטמע התהליך בתוכנית העבודה השגרתית של צוות אחיות כללית במחוז וחולי סוכרת נוספים עוברים הדרכה וליווי אישי זה.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות