"כמו בשיר של נעמי שמר, אני קם כל בוקר עם שיר חדש בלב"

בראיון שהעניק לכתב העת "עורך הדין" מסכם נשיא בתי משפט השלום במחוז חיפה, אינאס סלאמה, ארבע שנות כהונה. ראיון מיוחד וגדוש פנינים מבית היוצר של השופט והנשיא אינאס סלאמה.
נשיא בתי משפט השלום במחוז חיפה, השופט אינאס סלאמה, נועל בחודש הבא ארבע שנות כהונה עמוסות וגדושות. מי שהיה לשופט הערבי הראשון שמונה לתפקיד זה, סיפר השבוע לכתב העת "עורך הדין", על השינויים והמהפכות אשר חולל בזמן קצר בארבעת בתי המשפט תחת אחריותו (עכו, חיפה, קריות, וחדרה), על המשימות שמצפות לו בפתח, ועל הקשר החשוב עם לשכת עורכי הדין במחוז חיפה.

השופט סלאמה גדל בנצרת וסיים את לימודיו התיכוניים בבית הספר "סנט ג’וזף" בעיר. הוא למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ובהמשך עשה תואר מוסמך במשפטים באוניברסיטת חיפה. מספר שנים היה עו"ד שכיר ולאחר מכן פתח משרד עצמאי.

בטרם מלאו לו 35 שנים, הוא מונה לשופט בית משפט השלום לתעבורה במחוז חיפה.


במשך שבע שנים כיהן הנשיא סלאמה כשופט תעבורה וכשופט שלום, ולאחר ששימש סגן נשיא בתי משפט השלום לענייני תעבורה במחוז חיפה, הוא זכה לשיחת הטלפון המיוחלת מנשיא בית המשפט העליון דאז, השופט אשר גרוניס, אשר הודיע לו על מינויו הנוכחי.

 

השופט אינאס סלאמה. צילום: שחר שחר דוברות לשכת עורכי הדין.

 

כבוד הנשיא, אי אפשר שלא לתהות באשר לבחירת נציג המגזר הערבי למשרה בכירה שכזו, רק 66 שנה לאחר קום המדינה.

"לדעתי מחוז חיפה היה בשל גם בעבר לקבל שופטים שאינם יהודים לתפקידי ניהול", משיב השופט לכתב העת "עורך הדין": "גם בעבר היו לא מעט שופטים לא יהודים שהיו מועמדים ראויים לתפקיד, ואיני סבור שהם לא נבחרו בשל מוצאם. במקרה שלי, עם מלוא הצניעות, אני מאמין שהבחירה בי לתפקיד הייתה בגלל כישוריי ולא בגלל מוצאי. חשוב לזכור גם שהחברה כאן באזור פתוחה לחלוטין ובשלה לחיות עם בעלי תפקידים בכירים שאינם יהודים, כפי שקורה בפועל בלא מעט תחומים ותפקידים".

"הצלחתי להשיג את מרב היעדים שהצבתי בפניי בתחילת הדרך", מספר הנשיא כשהוא מסכם אוטוטו ארבע שנים בתפקידו: "אחד המהלכים הראשונים שביצעתי היה נוהל יום כתיבה מסודר, שחִייב כל שופט להגיע הנה, להיות מנוטרל מכל מלאכת שיפוט, למעט כוננות, ולעסוק בכתיבה בלבד. שופטים גם לא יכולים לבצע את יום הכתיבה מביתם הפרטי, אלא עליהם להתייצב בהיכל המשפט שלהם, ולא פחות חשוב, ימי הכתיבה פוזרו לאורך כל ימות השבוע. נוהל זה הכיר בצורכי השופטים ליום פנוי מדיונים שבו יוכלו להשלים מטלות כתיבה והבטיח חלוקה הוגנת ומאוזנת".

עוד מספר השופט סלאמה כיצד ערך רפורמה בתורנות השופטים במחוז חיפה:  "לפני כניסתי לתפקיד בוצעו תורנויות בסופי השבוע בארבעת בתי המשפט המחוזיים, והחלטתי לרכז את התורנות הזאת אך ורק במקום אחד, בבית המשפט בחיפה. התורנות פועלת בימי שישי ובמוצאי שבת וחג".
"הרעיון הוא לייעל את המערכת בכל נושא התורנות", מספר הנשיא סלאמה, "לשפר את השירות לאזרח, להביא לחלוקת נטל שוויונית וצודקת בין השופטים ולהשתמש נכון בכוח האדם. למשל, כאשר מובא חשוד להארכת מעצר בפני שופט תורן בחדרה או בעכו, ולאחר החלטת שופט השלום, מחליט הסנגור או נציג המשטרה להגיש ערעור, היו נאלצים כל המעורבים לטרטר את עצמם לכאן, לבית המשפט המחוזי, כשהשבת או החג בפתח, ולבזבז זמן יקר. כאשר הדיון הראשוני מתבצע בחיפה -המרחק בין בית משפט השלום, לבית המשפט המחוזי במקרה של ערעור, הוא דקות ספורות בלבד. גם חלוקת הנטל בין השופטים היא מאוזנת וכל שופטי המחוז מכל היחידות נוטלים חלק בתורנות זו. השינוי הוכיח את עצמו והוא פועל לשביעות רצונם של כל הגורמים המעורבים, כולל המשטרה, שירות בתי הסוהר, לשכת עורכי הדין והסנגוריה הציבורית".

על החידושים אשר יצר בתחומו הוא אומר: "החלטתי להקים מחלקת נזיקין בהיכל המשפט בחיפה, כאשר בחרתי לה מספר שופטים מצומצם שמתמחים בעיסוק בתחום, ובמקביל הצבתי שופט ייעודי קבוע, לטובת דיוני מעצרים. אני מאמין שהליך של התמקצעות טומן בחובו המון יתרונות גדולים, כי במקום לפזר תחום בין שופטים רבים, אתה מאתר את השופטים המומחים לתחום, ומפנה אותם לעסוק אך ורק בו. זה גם מייעל מאוד את השירות לאזרח. אחת הראיות הבולטות להצלחת המהלך באה לידי ביטוי בנתונים שמדברים בעד עצמם. אם בשנה שלפני הקמת המחלקה הייעודית הוגשו במחוז 4,183 תיקי נזיקין, הרי שבשנה לאחר הקמתה הוגשו לא פחות מ-7,094 במחוז כולו.

איך אני מסביר את זה?", הוא שואל וגם עונה: "אני רואה בכך הבעת אמון של בעלי הדין ועורכי הדין בשירות שהם מקבלים במחלקה שעוסקת אך ורק בתחום שבו הוגש התיק".

 

"מייעל מאוד את השירות לאזרח". צילום אילוסטרציה

 

"לכהן כנשיא במחוז כל כך גדול כמו חיפה, זה תפקיד מאתגר ביותר", אומר השופט, "לעניות דעתי, נשיא מחוז של בתי משפט שלום הוא אחד התפקידים החשובים ביותר במערכת המשפט כולה. תפקיד זה דורש יכולות ניהול גבוהות מאוד, יכולות שיפוט מקצועיות ביותר, את הצורך בראייה התמונה הכוללת, וניצול המשאבים הקיימים. לדעתי הנשיא נמדד גם ביכולת שלו לדעת להוביל אנשים ותהליכים, ואני יכול לומר לך שעם כל הקושי בתפקיד אני עושה אותו בהנאה גדולה כמאמר שירה של המשוררת נעמי שמר – קם כל בוקר עם שיר חדש בלב, וזו בהחלט לא קלישאה".

על תופעת השיימינג עימה נאלצים נשיאי בתי המשפט בדור האחרון להתמודד הוא אומר: "בוודאי שהתופעה הזאת קיימת כאן ואין ספק שאת תופעת הכפשת השופטים ברשתות החברתיות צריך למגר ולעקור מן השורש. השמעת ביקורת בחברה דמוקרטית היא לגיטימית, אבל מכאן ועד להשלכת רפש בשופטים ברמות נמוכות ביותר, הדרך ארוכה ומסוכנת.
"היה מקרה שבו התקיימה הפגנה מול ביתה של שופטת לענייני משפחה, והיה גם מקרה שבו מתדיין לא חסך במילים בוטות כאשר פגש שופט ברחוב. באשר להפגנות קבע כבר בג"ץ את אשר קבע, אבל אני חושב שאין לאפשר הפגנות מול בתיהם של שופטים כי הם לא נבחרי ציבור. מי שרוצה מוזמן להפגין מול בית המשפט.
"יש לא מעט מקרים של הכפשת שופטים במחוז, אבל המערכת לא מקלה ראש כלל ועיקר ומטפלת בכל מקרה שמדווח לה. התקבלו כאן גם כמה מכתבי איום, אבל גם הם מטופלים היטב".

על פי הנתונים, מ-25 בנובמבר 2016 ועד 25 בנובמבר 2017 נפתחו במחוז חיפה 38,600 תיקי תעבורה, מספר עצום לכל הדעות גם בהתחשב בכך שבמחוז השני במספר תיקי התעבורה נפתחו 26,326 תיקים. "זה לא בהכרח מצביע על כך שבמחוז חיפה יש הכי הרבה עברייני תנועה, אלא מצביע בין היתר גם על האכיפה הרבה המתבצעת בתחום שיפוט המחוז", מסביר הנשיא את הנתונים המדאיגים.

כשהשופט נשאל על פסיקות חשובות שלו שיצרו שינוי בחברה הוא משיב:
" דנתי בעבר בתביעת נזיקין של מורה להתעמלות שחלתה בסרטן העור. היא ביקשה מהמדינה להכיר במחלתה אך זו סירבה. אני קבעתי שהמדינה כמעסיקה היא אחראית למחלתה מאחר שבשים לב לסכנות הכרוכות בחשיפה ממושכת לשמש לא הוכח שהמדינה נקטה את אמצעי הזהירות הנדרשים, ודחיתי את טענות המדינה. החלטה זו הגבירה את המודעות לחשיבות התנהלות מורים להתעמלות בעת פעילות ספורטיבית מחוץ לאולם ההתעמלות ואת המודעות של המעסיקים לחובותיהם.

"מקרה מעניין נוסף נחשף בתיק שבו פנתה החברה לפיתוח קיסריה ודרשה למנוע מאחת מבעלות הדירות להשכיר אותה לאזרחים לצורך מסיבות לטווחים קצרי מועד. נעניתי לבקשת החברה ואסרתי על הנתבעת להשכיר את הדירה שלא למטרות מגורים. קביעה זו הביאה מן הסתם לשינוי ההתנהלות במקום".

כשופט תעבורה, נזכר השופט, "ניהלתי תיק שבו התברר כי אחת מחברות התחבורה הגדולות באזור ומנהל החברה חרגו לפחות ב-155 מקרים שבהם שובצו נהגים לעבודה הרבֶּה מעבר לשעות המכסה המותרות בחוק. קנסתי אותם במיליון שקלים וחצי, ובכך הועבר מסר ברור לחברות התחבורה בנוגע לסכנות הכרוכות בשיטת העבודה שבה נהגו".

 

 

"אכיפה רבה בנושא התעבורה במחוז חיפה". צילום אילוסטרציה.

השופט אינס סיפר גם על הפיילוט המעניין ויוצא הדופן בהיכלי המשפט בחיפה של הקלטת חלק מהדיונים המשפטיים. "ההחלטה להקליט דיונים באולמות משפט היא אחד התוצרים של ועדות וצוותים שונים שהוקמו לטובת הכנת תוכנית אסטרטגית חדשה במערכת בתי המשפט. צוותים אלה, שאף אני לקחתי חלק פעיל בהם כיו"ר צוות שעסק במיומנויות ובידע השיפוטי, עסקו במגוון רחב של תחומים שנועדו לגבש כלים ופתרונות לטיוב וייעול המערכת. אני חושב שמדובר במהלך מצוין לשופטים ולכל מי שנוטל חלק בדיון. זה מאפשר לשופט שאמור לנהל אולם להתרכז בדברים העיקריים ולא לחלק את הקשב והריכוז שלו גם לבדיקה אם הקלדנית שמעה היטב את מה שנאמר או לא. ברגע שמקליטים דיון ומתמללים אותו לאחר מכן, זה מקצר את זמן האולם, וזה נותן תמונת מצב מלאה מהדיון כולו. ואיך הגיבו השופטים למהלך, אתה שואל? אחד מהם שחווה את התהליך באולם שלו אמר לי שהוא לא רואה איך הוא חוזר לאולם שבו לא מתקיימת הקלטת דיון. האמירה הזאת מדברת בעד עצמה".

על שיתוף הפעולה ויחסי העבודה עם ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין, והעומדת בראשו, עורכת הדין תמי אולמן, אומר השופט: "אני רואה בעורכי הדין גורם מרכזי בשימור מערכת בתי המשפט ואמון הציבור בה ובהגנה עליהם. ברגע שהם הופכים להיות חלק בלתי נפרד מהעשייה הציבורית החשובה הזאת, הם יכולים ליישם את התפקידים החשובים הללו. אני שמח מאוד שלשכת עורכי הדין נטלה על עצמה וגם חזרה להיות במוקד הזירה הציבורית, כולל באמצעות יחידת הכנסת שהקימה. באשר לשיתוף הפעולה עם ועד המחוז כיום, אני יכול בהחלט לציין שיש שיתוף פעולה מקצועי, חיובי ומלא, שהיה גם עם היו"ר הקודם עו"ד יוסי חכם, ונמשך גם עם עו"ד תמי אולמן. אני נפגש עם חברי ועדת בתי משפט השלום במחוז, ואנחנו מטפלים בבעיות כשהן צצות ועולות על פני השטח, עוד לפני שהן מתפתחות לממדים גדולים ובלתי רצויים. אני חושב שמחוז חיפה בלשכת עורכי הדין הצטיין מאז ומתמיד ביחסיו הטובים עם מערכת המשפט המחוזית, ואין כל סיבה שהמצב לא יימשך בכיוון זה. שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי גם בהרצאות שופטים בפני עורכי דין, בהשתתפות באירועי הרמת כוסית לחגים ועוד, ואני רואה בכך חשיבות רבה".

על הטיפים שהיה נותן לעורכי הדין הבאים בשערי המקצוע, אמר השופט: "אני חושב שעורך הדין צריך לדעת להתנהל בכבוד כלפי בית המשפט וכלפי חברו למקצוע. עליו לגלות אורך רוח וסבלנות, ולא פחות חשוב, ללמוד להכיר את התיק המטופל לעומקו כדי להגיע מוכן ככל האפשר לדיון. אל לו לעורך הדין להשתלח בחברו למקצוע באולם או בבעל דין, ואף לא לשים עצמו בניגוד עניינים, ובשורה התחתונה, לעשות הכול כדי לשמור ולחזק את שלטון החוק בישראל, ובכלל זה את מערכת בתי המשפט".

כבודו רואה את עצמו מגיע לבית המשפט העליון בעתיד?

"אני לא פוסל שום דבר. אני חושב שלכל אדם יש שאיפה ורצון להתקדם תמיד".

כבודו לא ענה…

"אנחנו במערכת היררכית שבראש הפירמידה יש אדם אחד, וככל שעולים בסולם הדרגות אפשרויות הקידום מוגבלות יותר. כפי שציינתי, כל אדם שואף להתקדם, ובוודאי שגם לי יש שאיפות ויעדים, אך כפי שאמרה כבר הנשיאה היוצאת, השופטת מרים נאור, בצורה יפה ונכונה שהקידום במערכת שלנו לערכאת שיפוט גבוהה יותר הוא אופציה, לא אובססיה. אני חושב שכל דבר בעתו, וכרגע אני נהנה מאוד בתפקידי הנוכחי ורוצה להמשיך למצות אותו ולהפיק ממנו את המרב".

 

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט