פרופ' מיכה ברחנא מנהל הרישום לסרטן לשעבר: "הנתונים שפורסמו היו ידועים לכל ראשי הרשויות באזור, אבל חלקם העדיפו להתכחש להם"

פרופסור מיכה ברחנא תוקף את מי מראשי הערים בנפת חיפה שמתקומם כי לא יודע מראש על הנתונים הקשים לגבי תחלואת הסרטן באזור. מי שהיה מנהל הרישום לסרטן במשרד הבריאות גם מרגיע ואומר: "הנתונים לגבי הילדים אינם נכונים, הם לא יכולים להיות קשים כאלו" * בינתיים, במשרד להגנת הסביבה ממליצים להכריז על נפת חיפה כ"איזור נפגע זיהום"
כדי לעצור תחלואה גדולה בעוד עשור, צריך להתחיל לטפל בבעיות במיידי. .צילום: באדיבות רון אלמוג

כדי לעצור תחלואה גדולה בעוד עשור, צריך להתחיל לטפל בבעיות במיידי. .צילום: באדיבות רון אלמוג

פרופסור מיכה ברחנא ששימש במשך שנים כמנהל הרישום לסרטן במשרד הבריאות, לא מבין מדוע גילויי משרד הבריאות מהיממה האחרונה מפתיעים כל כך הרבה אנשים, ובעיקר את ראשי הערים בחיפה ובקריות. "הנתונים שפורסמו, אלו נתונים מוכרים שידועים לכל ראשי העיר בחיפה, הקריות והסביבה מזה כמה שנים. אני לא מבין על מה הם מרימים גבה ומשמיעים קולות של מופתעים? במשך שנים כמה מאותם ראשי עיר, במקום לנסות ולבלום את הבעיה ולפעול להשגת פיתרון, ניסו להתכחש לממצאים ולנתונים שהיו קיימים ולומר שהמצב הוא לא כזה. אז עכשיו קמה קול צעקה בעקבות מסמך של משרד הבריאות. מבחינתי אני חושב שטוב שמעלים את זה, אבל שאף אחד לא יעמיד פני מופתע. הנתונים האלו קיימים כבר שנים. הרי לפני כמה שנים הכתב חיים ריבלין קיבל פרס על הכתבות לגבי הזיהומים שקיימים בקרית חיים. אז זה מצחיק אותי לשמוע את ראשי הערים שלא מבינים מאיפה הגיעו הנתונים ולמה לא נעשה דבר בעניין. הם ידעו הכל".
"צריך להבין משהו בסיסי", מציין פרופסור ברחנא. "אלו שחולים היום בסרטן, אלו אנשים שהחלו לחלות כבר לפני 20 שנה והמחלה פשוט באה לידי ביטוי והתפרצה בשנים האלו. לכן, כדי למנוע מחלות לעוד עשר שנים צריך להתחיל לפעול מייד".

פרופסור ברחנא. "הנתונים לגבי הילדים אינם מדוייקים כלל"

פרופסור ברחנא. "הנתונים לגבי הילדים אינם מדוייקים כלל"

על נתון אחד פרופסור ברחנא חולק לגמרי, והוא הנתון לגבי תחלואת הילדים: "לגבי תחלואת הילדים יש טעות בנתונים שהובאו. אצל ילדים יש שני גידולים עיקריים בהם הם לוקים בין הגילאים 0-14 ואלו לוקמיה וגידולים במוח. שני סוגי סרטן אלו, אינם מושפעים מזיהום האוויר. שני הפיקים בתחלואת הילדים הם בין הגילאים 0-4 שנים ובין 10-14 שנים ובגילאים אלו אין לילדים חשיפות סביבתיות שיכולו לגרום לסרטן".
בינתיים המשרד להגנת הסביבה הודיע כי ימליץ לשר שיכנס למשרד להגנת הסביבה להכריז על אזור חיפה כעל "אז נפגע זיהום אוויר".
במשרד להגנת הסביבה הגיבו לפני זמן קצר על הדוח של משרד הבריאות ואמרו: "הדוח שפורסם בנושא תחלואה מבוסס על נתוני זיהום אוויר מלפני עשור. המשרד להגנת הסביבה מפעיל במפרץ חיפה את מערך ניטור האוויר הגדול ביותר בארץ, וכל המדידות העדכניות של מצב הפליטות במפעלים מפורסמות לציבור בשקיפות מלאה באתר האינטרנט ובאתר המפל"ס. על אף הירידה המשמעותית בזיהום האוויר והעובדה שלא נמדדו חריגות מתקני הסביבה, האזור עדיין מדורג במקום הראשון בפליטות מזהמי אוויר בישראל, כפי שפרסמנו באתר לפני כחצי שנה. לאור מכלול הנתונים המשרד מגבש המלצות לשר החדש שיכנס לתפקיד, להכריז על מפרץ חיפה כ'אזור נפגע זיהום אוויר'".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות