לראשונה במזרח התיכון: הפסטיבל הראשון להיסטוריה גאה ייפתח הערב בחיפה

זה הזמן להוציא מהארון את הנוצות והנצנצים הכי מהודרים ולהגיע לבית הגאווה והסובלנות ברחוב מסדה. בפסטיבל שייערך כשבועיים יתעוררו לחיים 60 שנות גאווה חיפאית
"זה הזמן להוציא מהארון את הנוצות והנצנצים הכי מהודרים (חשוך להם שם), לשים וויז לבית הקהילות לגאווה וסובלנות ברחוב מסדה בחיפה, ולראות את ההיסטוריה מתעוררת לחיים", כך אומרים בהתרגשות מארגני התערוכה הראשונה להיסטוריה גאה שתיפתח הערב בעיר.
פסטיבל ההיסטוריה הקווירית יימשך ברציפות עד ה-23.2 ויוצגו בו צילומי ארכיון רבים, ראיונות סנסציוניים, כרזות היסטוריות, וחפצים מיוחדים אשר ישפכו אור על חיי הקהילה הלהט"בית בעיר, במשך עשרות השנים האחרונות.

ההיסטוריה הגאה בחיפה. 60 שנות גאווה. צילום פייסבוק

במסגרת הפסטיבל תוכלו גם לבקר בתערוכה מרגשת המנציחה את החיפאית גילה גולדשטיין ז"ל, מחלוצות הקהילה הטרנסית בישראל. גולדשטיין גדלה בעיר התחתית ושוטטה רבות בין ואדי ניסנאס, הנמל, גן הזכרון וואדי סאליב. חיפה של אותן שנים לא היתה סובלנית לחיים טרנסיים, וגולדשטיין ז"ל החלה כבר בגיל צעיר לעבוד בזנות בכדי לכלכל את עצמה, ובמהרה עזבה את חיפה לתל אביב, ומשם לאירופה. עם שובה ארצה הפכה לאחת הדמויות הטרנסיות המפורסמות ביותר בישראל, לצד ננסי שניידר וזלמן שושי. בשנת 2003 הוענק לה תואר "יקירת הקהילה הגאה". גולדשטיין ז"ל, אשר הפכה לזמרת, היתה אחת הדמויות הבולטות בדור אשר לא היסס לחיות לפי זהותו ומגדרו, בנראות מוחלטת, למרות הדחייה, ולמרות הרדיפות והתלאות הרבות שעברו בשל כך. היא ובני דורה פרצו דרך לדורות הבאים בקהילה החיפאית ובישראל כולה.

גילה גולדשטיין ז"ל. חיפאית ופורצת דרך. צילום מתוך פייסבוק.

בפסטיבל יככבו דמויות נוספות על במת ההיסטוריה של הקהילה הגאה בעיר, והוא יימשך ברציפות עד ה-23.2.2018. במהלך השבועיים הקרובים ייערכו אירועים רבים וימי עיון בתחום, יוצגו מחקרים אקדמיים על תולדות המיניות והמגדר בחיפה ובישראל, תיערך השקה של הספר "הקולנוע הישראלי יוצא מהארון" עם היוצר רון ישועה, סיור רגלי מסקרן בעקבות ההיסטוריה הגאה של העיר, מסיבות לחגיגת שנה לבית הקהילות החדש בחיפה, ועוד.

יוזמי הפסטיבל סיפרו כי בארצות שונות כמו ארה"ב ובריטניה מקיימים באופן קבוע את "חודש ההיסטוריה הגאה" וכי הפסטיבל בחיפה הוא הראשון מסוגו בכל המזרח התיכון. באמצעות פרוייקט מימון המונים גייסו החברים מעל 50,000 שקלים ובהם יבנו בין היתר ארכיון שיתעד כ-60 שנות גאווה בחיפה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות