מה לרובוטים, לעננים ולמערך כיבוי אש בבניינים גבוהים?

תלמידי חטיבת הביניים אורט דפנה העפילו לשלב הגמר של תחרות הרובוטיקה הארצית Fll ואף זכו בשני גביעים

תלמידי אורט דפנה זכו השבוע בשני גביעים: גביע מקום ראשון על אסטרטגיה חדשנית בתכנון הרובוט ובגביע מקום שני על פרזנטציה אפקטיבית של עבודת חקר בנושא "חליבת עננים"

במסגרת התחרות העולמית FLL בה משתתפים תלמידי קריית ביאליק מעל עשור, העפילה נבחרת תלמידי חט"ב אורט דפנה לשלב הגמר בתחרות הארצית ואף זכתה בשני גביעים.

תחרות FLL הינה פרויקט במהלכו על התלמידים לבנות ולתכנן רובוט אשר מבצע מספר רב של משימות על הזירה ולתכנן פרויקט מדעי העונה על בעיה כלשהי, שכל שנה נבחרת סביב נושא מרכזי. השנה עמדה במרכז העניינים בעיית המים.

תלמידי אורט דפנה זכו השבוע בשני גביעים: גביע מקום ראשון על אסטרטגיה חדשנית בתכנון הרובוט ובגביע מקום שני על פרזנטציה אפקטיבית של עבודת חקר בנושא "חליבת עננים" הבודקת את הגורמים המשפיעים על כמות המים אותה ניתן להפיק מעננים באמצעות מתקן "לחליבת עננים" שהציעו התלמידים. התלמידים השתתפו בתחרות אזורית שהתקיימה במרכז הקונגרסים, בה לקחו חלק 56 נבחרות מרחבי הארץ ואף העפילו לגמר הארצי בתחרות שתתקיים בהיכל מנורה תל אביב בסוף חודש פברואר. בתהליך הפרויקט נחשפים התלמידים לרזי התכנון והתכנות, בונים רובוט המבצע משימה מוגדרת בזמן מוגדר ומפתחים רעיון חדשני בהתאמה לנושא הנבחר: האתגר של הקבוצות בעונה זו היה לשפר את הדרך בה אנשים מוצאים, מובילים, משתמשים או נפטרים ממים. כחלק מתהליך החקר נסעו התלמידים לתחנת כיבוי האש בקריית ביאליק שם אירח אותם הכבאי ענבר אביב וסגן מפקד משמרת רמי מרום. הם שמעו על עבודתם מעוררת ההשראה של לוחמי האש ופיתחו מתקן הרמה הידראולי, המתנייע על גב כבאית ומסוגל להוביל מים לבניינים גבוהים (עד 100 מ)  מבחוץ לכיבוי שריפות.
את תהליך החקר של שתי הקבוצות ליווה ד"ר לפיסיקה עמיקם צ. מתנדב מרפא"ל, את תהליך תכנות ובניית הרובוטים ליווה המנטור דורון לאמפיט מורה בבית הספר ואת הפרויקט הובילה חגית פלח , מנהלת אשכול הפיס.
השופטים בתחרות שיבחו את התלמידים על תהליך החקר המעמיק שביצעו, על פתרון חדשני ומעניין שהציעו, על הצגה שובת לב  בעלת דמיון ומאורגנת למופת , על הנושא הלא שגרתי עליו בחרו התלמידים לעבוד, על יכולת המחקר והניתוח המעמיקים, על  כך שעיצבו פתרון חדשני וגם החמיאו לתלמידים על תכנון מקורי של הרובוט.
ראש העירייה, אלי דוקורסקי, מסר: "אני גאה בתלמידים המוכשרים. נחזיק אצבעות ונאחל להם בהצלחה בתחרות הארצית".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק