"אבוי למפרץ חיפה אם החוק הזה יעבור"

חוק עוקף עיריית חיפה אושר בכנסת בקריאה טרומית. הצעת החוק הוגשה על ידי יריבו המר של יונה יהב, ח"כ משה גפני ("יהדות התורה"), ויאפשר לממשלה לעקוף את הרשויות המקומיות בכל הנוגע לרישוי מפעלים. עיריית חיפה: "ח"כ גפני מוחק את המקף שהפריד בין ההון לשלטון"
הכנסת אישרה אתמול בקריאה ראשונה את "חוק עוקף רשויות מקומיות" המאפשר לממשלה לתת את הטון ולעקוף את הרשויות המקומיות, בכל הנוגע לרישוי מפעלים בעלי חשיבות אסטרטגית. החוק נקרא גם "חוק חיפה כימיקלים", ו"חוק עוקף עיריית חיפה", משום שנוצר לאחר שראש עיריית חיפה יונה יהב, סירב לאשר רשיון עסק למפעל חיפה כימיקלים. הצעת החוק הוגשה על ידי מספר חברי כנסת ובהם גם יריבו הידוע של יהב, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני. בין הח"כ מיהדות התורה לבין יהב קיימת יריבות פוליטית עזה.

ארובות בז"ן

"אבוי לנו אם החוק הזה יעבור", קראה ליהי שחר ברמן, מובילת המאבק במפרץ חיפה מטעם "מגמה ירוקה": "תושבי חיפה מבינים היום שאין שומר סף. ממשלת ישראל רואה בהם אזרחים סוג ב' הנידונים לחיים בצל הזיהום והתחלואה בחסות קשרי הון -שלטון בממשלה. אנו קוראים למשה גפני ולמשה כחלון, להסיר לאלתר את הצעת החוק משולחן הכנסת, ולבחור בטובת חצי מיליון תושבי מפרץ חיפה."

אתמול אושר כאמור החוק שיאפשר לממשלה להתעלם בנושא זה מהרשויות המקומיות, לקבוע תנאים ברישיון העסק של מפעלים "בעלי חשיבות אסטרטגית" ולפקח בעצמם על קיומם. החוק אשר עורר כעס רב בקרב ראשי רשויות בארץ, ובראשם כמובן גם ראש עיריית חיפה, עבר בקריאה טרומית בתמיכת 39 חברי כנסת, מול 29 אשר התנגדו לו.

ארובה במפעל "חיפה כימיקלים". צילום: כאמל קזאמל, המשרד להגנת הסביבה.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה להעברת החוק: "לצערנו הרב, יו"ר ועדת הכספים עושה בתפקידו קרדום לחפור בו, והוא מונע משיקולים פוליטיים צרים. גפני אינו עושה גילוי נאות על כך שהוא מנהל מאבק מתמשך נגד ראש עיריית חיפה, לאור העובדה שיונה יהב אינו מקבל את תכתיביו ואת דרישותיו. הביריונות של גפני אינה חדשה לנו. גם חבירתו של גפני לבעלי הון אינה חדשה לנו. פעילותו למען בעלי הון על חשבונם של תושבי חיפה תיתקל במאבק בלתי מתפשר אשר יסיר את המסכה מעל פניו. לפיכך יידעו תושבי חיפה וישראל, כי משה גפני יהיה אחראי על כלל הפעולות המזהמות שמתכוונת הממשלה לבצע בחסותו במפרץ חיפה, לטובת בעלי ההון", כך נמסר מעיריית חיפה.

יהב חותם על צו הפסקת העבודה של מפעל חיפה כימיקלים. צילום ארכיון: עיריית חיפה.

גם בקרב פעילי סביבה רבים באזור מפרץ חיפה מעורר כאמור החוק זעם רב : "לא ייתכן שראש רשות מקומית לא יוכל לנהל את מכלול הסיכונים המאיימים על תושביו", אמרה שחר ברמן, "החוק שמנסה לקדם גפני שם באופן גלוי וברור אינטרסים זרים על חשבון האינטרס הציבורי. כך היה עם מפעל כרמל אוליפינים כאשר בעקבות עבירות זיהום אוויר קשות עלה הרצון לשלול לו את רשיון העסק, וכך היה עם חיפה כימיקלים, מפעל המייצא מעל 98 אחוזים מתוצרתו. את שני המפעלים הללו הכתירו בלי שום בסיס כ'תשתיות לאומיות' ומשרדי הממשלה, ובראשם משרד ראש הממשלה, נחלצו להגנתם".

יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות