מתכננים טיול לחו"ל? חשוב לדעת!

במדינות האהובות על המטייל הישראלי: הודו, תאילנד, מדינות מרכז ודרום אמריקה וגם אפריקה, לכל היתקלות באוכל או חיה מקומיים, יש פוטנציאל להידבקות במחלות שונות ומסוכנות, אבל זה לא אומר שתישארו בבית. ד"ר עמי נויברגר, רופא ביחידה למחלות זיהומיות ומנהל את מרפאת המטיילים ברמב"ם מסביר על הסכנות והטיפולים
טיול בעולם, כולל בעולם השלישי, בטוח כיום מאי פעם, ובאמצעות הקפדה על חיסונים ועל התנהגות נכונה אפשר להימנע מרוב הצרות", מסביר ד"ר עמי נויברגר, רופא ביחידה למחלות זיהומיות ובמחלקה פנימית ב', שמנהל את מרפאת המטיילים החדשה בקריה הרפואית רמב"ם. "רוב מקרי המוות של מטיילים קשורים לתאונות דרכים ולא למחלות. הרבה יותר מסוכן לטייל על אופנוע ללא קסדה בכבישים המסוכנים בעולם לאחר שימוש בסמים שונים ומשונים".

אסיה, אפריקה, אירופה, אמריקה- א' לכל מתחילים במרפאת מטיילים. תמונה: יח"צ רמב"ם

 

מרפאת המטיילים מיועדת למי שנוסע לטייל וזקוק לחיסונים ולעצות. האם כדאי לנסוע בגיל 70 לגלפאגוס? (בטח) האם אפשר לקחת ילד חולה במחלה ספציפית לטיול בר מצווה באפריקה? (צריך לחשוב) או האם אשה בהיריון יכולה ליטול טיפול מונע למלריה? (תלוי). "כל טיול שונה מעט. המדינות שונות זו מזו, ובתוך מדינות מסוימות, כמו למשל הודו, יש הבדלים אדירים בין האזורים. אנו בוחנים כל מקרה לגופו".

לטובת מי שמתעתד לקשט את הדרכון שלו בקרוב בחותמת של אחד מהיעדים הפופולריים בקרב מטיילים ישראלים, ד"ר נויברגר ממפה את האזורים המועדים לפורענות וסוקר את המחלות המקומיות שכדאי שתדעו לזהות:

תאילנד: קדחת דנגי, מלריה ומחלות מין

לכן חשוב לברר מהו היעד המדויק. תמונה: רמב"ם

לאן נטוס בחורף הזה ? תמונה: יח"צ רמב"ם

בעונה הגשומה (סביב אוקטובר) יש הרבה יותר יתושים ואנחנו רואים מטיילים רבים שנדבקים בקדחת דנגי. המחלה נגרמת על ידי נגיף המועבר למטייל חסר המזל על ידי יתושים. המחלה מתבטאת בחום ובכאבי גוף קשים, ובמקרים נדירים יכולה גם להוביל למוות. אין למחלה טיפול יעיל והחיסון עדיין בשלבי מחקר. המניעה מתמקדת בעיקר במנה בהגנה מפני יתושים.

באזורים מסוימים בתאילנד עדיין קיימת מחלת המלריה ולכן חשוב לברר מהו היעד המדויק. אם היעד בסיכון גבוה, יומלץ על טיפול מונע במלריה.

סוגיה לא נעימה אך רלוונטית למרפאות המטיילים היא הזנות, הנפוצה מאוד בתאילנד. יש תיירים שצורכים שירותי מין, בעיקר בבנגקוק, ויש כאלה שאפילו נוסעים לשם כך. מעבר לוויכוח המוסרי, גם נושא ההידבקות במחלות מין, כולל איידס, חשוב לדיון עם חלק מהמטיילים לתאילנד.

הודו ונפאל: שלשול מטיילים, טיפוס בטן וכלבת

יש קושי גדול במציאת טיפול רפואי באיכות סבירה ובתנאים היגייניים סבירים. תמונה: רמב"ם

אפריקה – הסיכוי להידבק במלריה הוא הגבוה בעולם כאן. תמונה: יח"צ רמב"ם

הן הודו והן נפאל סובלות מתשתיות ביוב רעועות ביותר במקרה הטוב, ובשתי המדינות לא נהוג להשתמש בנייר טואלט. מסיבות אלה הסיכוי של מטייל לחלות ב"שלשול המטיילים" הידוע לשמצה גבוה ביותר. בחלק מהמקרים מדובר במחלה שחולפת מאליה, אך לעתים מדובר בכמה ימים מאוד לא נעימים שיכולים להרוס טיול מתוכנן. במקרים קיצוניים יש צורך גם באשפוז לצורך טיפול בנוזלים תוך־ורידיים או באנטיביוטיקה.

הן הודו והן נפאל סובלות מתשתיות ביוב רעועות ביותר במקרה הטוב. תמונה: רמב"םגם מחלת טיפוס הבטן נפוצה במדינות האלה מאותן הסיבות. המחלה נגרמת על ידי חיידק הסלמונלה ויכולה להיות קטלנית ללא טיפול אנטיביוטי מתאים. החיסון הניתן כדי למנוע את המחלה יעיל באופן חלקי, כך שכל המטיילים לארצות אלה נמצאים בסיכון.

כמו כן, בכל העולם השלישי יש סכנה להידבקות בכלבת. בהודו ובנפאל, מלבד נשיכות כלבים, שאינן נדירות, יש לא מעט מקרי נשיכה של קופים. הקופים מקודשים על פי ההינדואיזם, ולעתים נראה שהם מודעים לכך.

אפריקה: מלריה ומחלת השינה האפריקאית

יש מדינות "מסודרות" יותר, עם אקלים פחות טרופי. תמונה: רמב"ם

הודו ונפאל יש מדינות "מסודרות" יותר, עם אקלים פחות טרופי. תמונה: יח"צ רמב"ם

הסכנה הגדולה באפריקה שמתחת לסהרה היא מחלת המלריה. המחלה לא נעימה במקרה הטוב, ובמקרה הרע יכולה להסתיים בסיבוכים קשים ובמוות. הסיכון של מטייל להידבק במלריה באפריקה גדול לאין ערוך מבכל מקום אחר בעולם. למטיילים, בעיקר לצעירים שבהם, יש נטייה לזלזל באופן כללי בכללי הזהירות ולא לפנות לטיפול רפואי גם כשמופיעים הסימנים הראשונים (חום וצמרמורת). למחלה יש טיפול יעיל, ויש גם טיפול מונע יעיל, כך שמקרי המוות ממלריה בפירוש מיותרים וניתנים למניעה. בארץ נפטרו בשנים האחרונות שני חולים ממלריה שבה נדבקו באפריקה.

יש קושי גדול במציאת טיפול רפואי באיכות סבירה ובתנאים היגייניים סבירים. תמונה: רמב"םיש מחלות רבות אחרות הנפוצות באפריקה, ומדי פעם יש גם התפרצויות של מגפות חדשות כמו האבולה. מעבר לכך יש קושי גדול במציאת טיפול רפואי באיכות סבירה ובתנאים היגייניים סבירים. גם אחוז גבוה מהתרופות הנמכרות ביבשת מזויף או מיוצר ללא פיקוח.

 

מרכז אמריקה ודרומה: מלריה, זיקה, קדחת, ונגיף ה־Chikungunya

במרכז אמריקה ובדרומה קיימות רוב המחלות שהוזכרו עד כה, כולל מלריה, קדחת דנגי וטיפוס הבטן. תמונה: רמב"ם

 גם בדרום אמריקה צריך להזהר ממלריה, קדחת דנגי וטיפוס הבטן. תמונה: יח"צ רמב"ם

לאחרונה עלה לכותרות נגיף הזיקה (Zika) שנפוץ מאוד בכל מרכז אמריקה וברוב המדינות בדרומה. הנגיף אמנם גורם למחלה קלה בדרך כלל, אך יש עדויות הולכות ומצטברות על נזק מוחי לעוברים שנולדים לאימהות שנדבקו בזמן ההיריון.

סכנה משמעותית נוספת למטיילים בג'ונגל הטרופי של האמזונס ושלוחותיו היא מגע עם חיות ארסיות המצויות באזור בשפע (נחשים, עקרבים, עכבישים ועוד).

אז איך לחזור הביתה בשלום?

  • לחלק מהמחלות יש חיסון יעיל ובטוח.
  • מחלות אחרות ניתן למנוע על ידי אמצעים פשוטים כמו לבישת בגדים ארוכים, שימוש בתכשירים דוחי יתושים ולעתים גם שינה תחת כילה באזורי ג'ונגל. כל אלה יכולים להפחית מאוד את הסיכון לחלות במלריה, בקדחת דנגי ובמחלות נוספות.
  • נשים בהריון – זה לא הזמן לנסוע לדרום אמריקה.
  • המלריה, כנראה מחלת המטיילים המסוכנת ביותר, ניתנת למניעה על ידי נטילת תרופות מתאימות באזורים שבהם הסיכון לחלות במחלה גבוה במיוחד.
  • כדאי מאוד לעבור במרפאת המטיילים לפני הנסיעה, וחשוב להביא בחשבון שככל שיעד הטיול אקזוטי יותר, כך עולה חשיבות המידע לגביו וההיערכות הרפואית בהתאם.

לקביעת תור לייעוץ רפואי ולמתן חיסונים מותאמים אישית
עבור יעד הנסיעה:
התקשרו למרפאת חיסונים למטיילים:  04-7772360

או כתבו ל: lametayel@rambam.health.gov.il
אנו  נחזור אליכם בהקדם לתיאום תו​ר

"פורסם לראשונה במגזין אדם , הקריה הרפואית רמב"ם"


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות