רחל מתוקי אישרה לבתי הספר להכניס פוליטיקאים לבתי הספר ולמורים להביע את דעתם הפוליטית

מנהלת המחוז במשרד החינוך, רחל מתוקי, מסבירה מדוע החליט המשרד להרשות שיח פוליטי בבתי הספר ואף להרשות למורים להביע את דעתם הפוליטית
רחל מתוקי. בעד חופש ביטוי עבור המורים. צילום: דוברות משרד החינוך

רחל מתוקי. בעד חופש ביטוי עבור המורים. צילום: דוברות משרד החינוך

בשורה לבתי הספר לקראת בחירות 2015: מורים יכולים לדבר עם תלמידים על פוליטיקה.

לקראת הבחירות שייערכו בחודש מרץ יצא חוזר מנכ"ל חדש, שאחראית לחיבורו מנהלת המחוז במשרד החינוך, רחל מתוקי. על פיו יוכלו המורים לשוחח עם תלמידיהם בצורה דמוקרטית על המפלגות השונות ואף להביע את דעתם, בתנאי שחופש הביטוי יחול גם על התלמידים.

ברגע שהוחלט על הבחירות הכלליות שיתקיימו ב-17 במרץ, החלו להגיע לבתי הספר בחיפה ובקריות בקשות מפוליטיקאים לבוא ולדבר עם תלמידים, בעיקר השמיניסטים שחלקם יהיו זכאים לראשונה לבחור. הראשונה שזכתה לממש את היתר משרד החינוך הייתה חברת הכנסת ,איילת שקד, מהבית היהודי שנפגשה עם תלמידי סניף בית בירם של הריאלי ובשבועות הקרובים עתידים לפקוד את בתי הספר התיכוניים בעיר רבים מחברי הכנסת היוצאת שהחלו במרוץ המחודש.

"הגיעו בקשות רבות של חברי כנסת להתארח בבתי הספר התיכונים בעיר ולשוחח עם התלמידים, שהם המצביעים החדשים", מספרת מנהלת המחוז במשרד החינוך, רחל מתוקי.

במקביל, ללא קשר לבחירות , הוציא לאחרונה משרד החינוך חוזר מנכ"ל חדש, שעוסק בגבולות השיח ואחת מחברי הוועדה שהרכיבה אותו, היא מנהלת המחוז במשרד החינוך, רחל מתוקי. בניגוד לחוזרים הקודמים, בהם חל איסור על המורים לדבר פוליטיקה עם התלמידים ולהביע דעה אישית או למתוח ביקורת על הממשלה והתנהלותה. בחוזר החדש, יש חופש פעולה וחופש ביטוי למורים ולתלמידים. מעתה אין סיבה לחשוש להביע דעה לא לתלמידים וגם לא למורים.

בחוזר המנכ"ל החדש נרשם כי: "מערכת החינוך מבקשת לחנך את תלמידיה להיות אזרחים מעורבים ופעילים, שומרי חוק, בעלי מוסר ומידות, בעלי חוש ביקורתי, המשרתים את המדינה נאמנה. עובדי ההוראה אמונים על ההכשרה החינוכית והלימודים של התלמידים, ולאמירותיהם ולהתנהגותם של עובדי ההוראה תיתכן השפעה רבה על תחושותיהם ועל דעותיהם של התלמידים".

עוד אמרה מתוקי כי היא סומכת על מנהלי בתי הספר שידעו לפעול באיזון המתבקש ויקפידו7 על השוויוניות. "אני מבקשת מהמנהלים ומהמורים, שידעו לנצל את תקופת הקדם בחירות, ללימוד הדמוקרטיה, גם עבור מי שאינם לומדים עדיין אזרחות, כמו תלמידי בתי הספר היסודיים".

יחד עם זאת מציון בחוזר החדש כי: "חשוב לציין כי אין בכוונת ההוראות לפגוע בחופש הביטוי של עובדי ההוראה, גם במסגרת הפעילות הפדגוגית והחינוכית שלהם. הזכות לחופש הביטוי ידועה במדינתנו כזכות חשובה ויסודית ביותר, המשמשת כר נרחב לביטוי האישי ולאוטונומיה של הפרט בחברה, והיא חלק מאושיות הדמוקרטיה".

נוהל ישן שנותר רלוונטי גם לבחירות הללו, קובע כי לבתי הספר יוכלו להגיע כל חברי המפלגות ולהיפגש עם התלמידים, שהם למעשה הבוחרים החדשים, עד 21 ימים לפני הבחירות ולא מעבר לכך.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך