הוויקיפדיה נותנת ציונים

משרד החינוך בפרויקט חדש: תלמידים יערכו ערכים בוויקיפדיה במגוון תחומים ויקבלו על כך ציון
דגש רב בתהליך ניתן לחשיבות התרומה לידע האנושי

דגש רב בתהליך ניתן לחשיבות התרומה לידע האנושי

יוזמה חדשה של משרד החינוך – במסגרת הטמעת הלמידה המשמעותית תלמידים יערכו ערכים בוויקיפדיה ויקבלו על כך ציון (במסגרת ה- 30 אחוז הערכה חלופית). במיזם ייקחו חלק תלמידים ממגוון תחומי דעת, בהם: אזרחות, גיאוגרפיה, היסטוריה, עברית, עברית, מדעי הסביבה ועוד.
במסגרת כך, משרד החינוך פיתח לאחרונה יחידות לימוד המותאמות לתחומי הדעת השונים, כך לדוגמא תלמידים בהיסטוריה יוכלו לבחור לערוך ערכים כמו אישים או אירועים מרכזיים בציונות ובהיסטוריה הכללית.
בחודשים האחרונים עברו מורים במחוז השתלמויות בנושא שבהן הושם דגש על נושא כתיבת ערכים בוויקיפדיה כחלק מלמידה משמעותית שהינה בעלת ערך ללומד, למלמד ולחברה. דגש רב בתהליך ניתן לחשיבות התרומה לידע האנושי, לערך של חכמת ההמונים וללמידה שיתופית. המורים למדו על מאחורי הקלעים של האנציקלופדיה הפופולארית, שמעו כיצד מתקנים ערכים וכיצד מעדכנים אותם ואיזו ביקורת מתבצעת על התוכן שנכתב. במסגרת השתלמות, המורים איתרו ערכים שאינם מפורטים דיו ויש להרחיבם, וכן ערכים חסרים שיש להכניס לוויקיפדיה.
במשרד החינוך מציינים, כי המורים יבנו בעצמם את המודל שמתאים לתחום הדעת שהם מלמדים ויבחרו את היקף הידע שאותו ירצו להכיל. "מורה יכול להחליט ש-30% יורכבו משלושה ערכים שיכתבו התלמידים ומורה אחר יכול להחליט שכתיבת ערך תהיה רק חלק מהערכה החלופית. הדגש יהיה על ערכים שקשורים לישראל כמו תופעות חברתיות, אישים ומקומות.
מנהלת המחוז, רחל מתוקי, מדגישה כי כתיבת ערכים טומנת בחובה טיפוח של מיומנויות רבות: איתור מידע, מיזוג מידע, חשיבה ביקורתית ומיומנויות כתיבה מתומצתת, בהירה ומדויקת. למידה המשלבת כתיבת ערכים בוויקיפדיה תתרום לתלמידים ידע בתחומי תוכן, תקדם את מיומנויות החשיבה והכתיבה וכן תתרום לטיפוח הערכים הלאומיים והאזרחיים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך