ביה"ד לעבודה הורה על החזרת עובדת לתפקידה

ביה"ד לעבודה קבע: העברת עובדת בנק בגיל 63 לתפקיד פקידה זוטרה – הינה פסולה ופוגענית, ופסק בזמנו כי על הבנק להחזירה לתפקידה.
בימים אלה עומדת העובדת בפני הגשת תביעה לפיצויים נזיקיים כנגד הבנק, בשל התנהלותו.

עו"ד אלון קורל צילןם עצמי

את התביעה נגד הבנק  הגיש עו"ד אלון קורל באמצע שנת 2016. על פי התביעה, העובדת (63), בעלת ותק של 28 שנים, שימשה בבנק ב-23 השנים האחרונות בתפקידי הדרכה, וב-7 השנים האחרונות כמדריכה במוזיאון השייך לבנק. העובדת קיבלה לפני כשנתיים זימון לפגישה עם מנהל אגף שיווק, פרסום ושירות בבנק, במהלכה נאמר לה כי הוחלט להעבירה תפקיד – ולשמש מעתה כפקידה במרכז השירות הבנקאי.


משתהתה מדוע דווקא היא, השיב לה המנהל שהוא איננו מכיר אותה אישית, ולכן הוא מסתמך על ציוני ההערכה שלה – שהיו הנמוכים ביותר מבין המדריכים במוזיאון, לדבריו.

על פי התביעה, כשביררה זאת העובדת מול מנהלת המוזיאון, אמרה לה המנהלת כי הונחתה מפורשות להעניק לה ציונים נמוכים יותר.

בהמשך, התקיימה פגישה בין העובדת לבין מחלקת משאבי האנוש בבנק, והוצעו לה שלושה תפקידים חלופיים – אך שלושתם לא ענו על כישוריה, השכלתה ויכולותיה.

לדברי עו"ד קורל, העובדת שבה והדגישה את קירבתה לגיל הפרישה, את רצונה להישאר בתפקידה במוזיאון ואת תפקודה המקצועי המצוין כמו גם את מצבה הנפשי שהתערער מאז ההודעה על העברתה – אך החלטת הבנק להעבירה מתפקידה – עמדה בעינה. בצר לה פנתה העובדת אל עו"ד אלון קורל, אשר פנה בשמה לביה"ד האזורי לעבודה , בבקשה ליתן צו מניעה זמני כנגד העברתה מתפקידה והפגיעה במעמדה.

בבקשה נטען כי ההחלטה להעביר את העובדת מתפקידה התקבלה על רקע מניעים לא ענייניים, ובמרכזם אפלייה על רקע גיל.

כבוד השופט אורן שגב, ביום 29.6.16, קיבל את עמדת העובדת, ופסק כי החלטת ההנהלה על העברת התובעת מתפקידה נגועה בהתנהלות פסולה ופוגענית לכאורה. כן נקבע כי בשל שיטת שיקלול הציונים לא ניתן להסתמך על הערכות העובד ככלי מכריע בהחלטה על זהות העובד שיועבר מתפקידו במסגרת "השינוי הארגוני". ולראיה, ציון זה עומד בסתירה להערכתה האמיתית של מנהלת המוזיאון שנחשפה במכתב מנהלת הבנק לסגן יו"ר ועד העובדים – "מכתב המדבר בעד עצמו" כדברי השופט שגב.

 צילום אילוסטרציה.

השופט שגב גם ציין בהחלטתו, כי העובדת הינה העובדת המבוגרת ביותר במוזיאון, על פי נתונים שהציג הבנק, ושממילא הציון המשוקלל שקיבלה נמוך רק במחצית הנקודה מהציון הנמוך אחריה.

עוד קבע השופט שגב, כי הנהלת הבנק לא לקחה בחשבון בהחלטתה שיקולים רלוונטיים, כמו מצבה הבריאותי של העובדת, הוותק שלה, השכלתה וניסיונה והזמן הקצר שנותר לה עד הגיעה לגיל פרישה.

לאור כל זאת, פסק השופט שגב כי יש לקבל את הבקשה לצו המניעה הזמני אותה הגישה העובדת, וכי על הבנק לשאת בהוצאות המשפט.

החלטת השופט שגב ניתנה לפני כשנה וחצי, כאשר. בימים אלה עומדת העובדת בפני הגשת תביעה נוספת כנגד הבנק  בגין הפגיעה בזכויות העובד שלה, ובגין נזקים שנגרמו לה בעקבות הפרשה.

אלון קורל ושות', משרד עורכי דין www.koral-law.co.il/ – ייעוץ וייצוג משפטי במשפט אזרחי – מסחרי ובדיני עבודה. המשרד עוסק במגוון תחומי המשפט האזרחי-מסחרי ומתמחה בתחום דיני העבודה בדגש על ייצוג חברות ועובדים בכירים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט