"אלחם בכל כוחי עד שאחרון המפעלים המרעילים יפסיק לזהם"

ח"כ יעל כהן פארן: "אין עוד עיר בארץ שהיתה מתירה למפעל רעל כזה לפעול בשטחה ולהרעיל את תושביה". הח"כית פנתה למשרד להגנת הסביבה בעקבות התקלה שהובילה אתמול ללפיד אש עצום לבעור במפרץ חיפה
ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני), יו״ר השדולה למען מפרץ חיפה, פנתה אתמול לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, בעקבות התקלה במפעל ״כרמל אולפנים".
התקלה התגלתה אתמול סמוך לשעה 20:00 במתקן האתילן אשר במפעל "כרמל אוליפינים" מקבוצת בז"ן. תושבים רבים העבירו דיווחים על לפיד אש שבוער מעל המפעל, ועל ריחות חריפים באוויר.

נראה כמו ירח מלא ? הלוואי. צילום: אדוארד ניסן.

 

"הזיהום במפרץ חיפה משתולל כאילו מדובר על איזור ספר נטוש, ולא על מקום מאוכלס בכמיליון תושבים", אמרה ח"כ פארן המובילה את הצעת החוק ״תכנית חירום להבראת מפרץ חיפה״. "שוב נפלטו כמויות זיהום חריגות בגלל תקלה נוספת במפעל מקבוצת בז"ן, מפעל שהתקלות הפכו בו לדבר שבשגרה. כמויות אדירות של מזהמים פוזרו לאוויר. מדובר בחומרים מסוכנים שלא אמורים להיות סמוך כל כך לבתיהם של תושבים. אין עוד עיר בארץ שהיתה מתירה למפעל רעל כזה לפעול בשטחה ולהרעיל את תושביה. שוב ושוב חוזרים תושבי חיפה והסביבה לסיוט של אוויר מזוהם בחומרים מסרטנים. לתושבי המפרץ מגיע לחיות בלי סכנה מחומרים מזהמים ומסיכון בטיחותי שמאיים על חייהם", אמרה. במכתבה לשר כתבה ח"כ פארן כי לפי דיווחים בשטח, ניטור האוויר של איגוד הערים קרס ולא העביר מידע על כמות המזהמים.

 

בתמונה: ראש עיריית חיפה, יונה יהב וח"כ יעל כהן-פארן. צילום: דוברות עיריית חיפה

עוד הוסיפה: "כבר ראינו וסבלנו די. פניתי לגורמים במשרד להגנת הסביבה לפעול מיידית לעצירת הזיהום, למצות את בדיקת התקלות החוזרות ונשנות ולפעול ביד קשה כנגד המפעל המזהם. אני מבהירה לכל תושבי הצפון, אלחם בכל כוחי עד אשר אחרון המפעלים המרעילים במפרץ יפסיק לזהם ותוכלו סוף סוף לנשום לרווחה".

בבז"ן מסרו אתמול כי "עקב תקלה במדחס במתקן בכרמל אולפינים, המתקן פסק לפעול. צוות המתקן התגבר על התקלה, והמתקן נמצא כרגע בתהליך הפעלה מחדש".

ואילו במשרד להגנת הסביבה אמרו כי התקלה הביאה להזרמת כמויות גדולות של גזים דרך הלפיד, אמצעי שייעודו למנוע את פליטת הגזים העודפים לאוויר. "הלפיד מתוכנן להפחתת הפליטות בצורה משמעותית (מעל 98%), והמשרד להגנת הסביבה יבחן את צורת ההפעלה שלו באירוע, כדי לוודא שהייתה בהתאם לנדרש, בהיתר הפליטה. בבדיקה ראשונית שבוצעה, לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור באזור, וכונני המשרד סיירו באזור ולא הרגישו ריח, המהווה אף הוא אינדיקציה להשפעה הסביבתית של התקלה. כונני המשרד הגיעו למפעל, עקבו אחר הפעילות, ודרשו ביצוע תחקיר ראשוני תוך 24 שעות".

 

להבת הענק במתחם בז"ן. צילום עומר כרפס

 

"המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה את הצטברות התקלות במפעל כרמל אולפינים", הוסיפו ואמרו במשרד להגנת הסביבה, "יצוין כי זו תקלה שנייה באותו המתקן (מונומרים) בעשרת הימים האחרונים. המשרד מבהיר כי הוא רואה בבז"ן האחראית על מניעת תקלות מסוג זה, ויבחן את הטיפול באירוע ונסיבותיו", כך נמסר.

ראש עיריית חיפה יונה יהב: "התקלות החוזרות במתקני בזן מחייבות להקים וועדת בדיקה חיצונית שתשים בשקיפות את מה שמתרחש. לא ניתן להמשיך לתת לכמיליון מתושבי המדינה לראות לפיד בוער ולספר שזה בטוח". יהב אמר כי הוא "קורא לשר להגנת הסביבה לעמוד בראש ההתנגדות ליוזמה ההזויה להקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה ולחוק חיפה כימיקלים. כל אלו יאפשרו לממשלה להרחיב מפעלים קיימים ולהיכנע ללחצים של בעלי ההון.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות