סליחה, מישהו ראה מדוזה עם לוח שנה?

"מרוב שחם כאן אפילו המדוזות התבלבלו". תושבים בחיפה ובקריות כבר פגשו את המדוזות למרות שרק בחודש מאי תיפתח העונה. בקבוקון עם חומץ מומלץ למתרחצים האמיצים
גם המדוזות התבלבלו: גל של מדוזות שוטף בימים האחרונים את חופי חיפה והקריות והגולשים ובעיקר הספורטאים שביננו, אשר רצים  מידי בוקר בים, מדווחים על כמויות גדולות של מדוזות הנפלטות אל החוף.

"מרוב שחם אפילו המדוזות התבלבלו וכבר לא יודעות אם זה חורף או קיץ", צוחק אבי מרשק, בן 73 מקריית חיים, אשר מגיע מידי יום עם הקלנועית שלו אל חוף הים. "מבחינתי החורף נגמר ואפשר להתחיל לחגוג את הקיץ, וכנראה שזה ככה גם מבחינת המדוזות. אני כל יום נכנס למים גם בחורף, טובל ויוצא, אלא אם מדובר בימים גשומים" מספר מרשק, "כבר לפני שבוע התחלתי להרגיש את הצריבות בעור ולראות את המדוזות מתות על החוף. זה לא נורא אבל גם לא כל כך נעים. לכל מי שמתרחץ בים כמוני אני ממליץ להתחיל להביא בקבוק קטן עם חומץ כדי לטפל בצריבות".

 

 

מדוזה בחוף קריית חיים השבוע. צילום אבי מרשק

עונת הרחצה הרשמית תיפתח רק בחודש מאי 2018. כזכור לפני שנתיים הודיע משרד הפנים על הנפת דגל סגול בחופים מוכרזים בהם תהיה נוכחות של נחילי מדוזות ובעלי חיים ימיים אחרים, במהלך עונת הרחצה.

עונת הרחצה כבר כאן? צילום: דוברות מד"א מרחב כרמל

הדגל הסגול בצורת משולש יתריע מפני המדוזות כך שלא נצטרך להיכנס למים ולבדוק בעצמנו האם יש מדוזות ונוכל לוותר על התענוג. על פי הנוהל לפיו פועלות מאז הרשויות המקומיות, הוא מוצב על תורן בכניסה הראשית לחוף.

 

הן פחות יפות במציאות, כשפוגשים אותן. מדוזה חוטית נודדת. צילום: שלומית זיו

 

כזכור בעונת הרחצה האחרונה דיווח המכון לחקר ימים ואגמים בישראל על מדוזות מהמין "החוטית הנודדת" שנצפו לאורך החוף מאשקלון בדרום ועד שבי ציון בצפון. נחיל המדוזות מצוי לרוב במרחק של קילומטר ואף יותר מן החוף, אולם הן נסחפות לחוף בזרמים וברוחות וגורמות לצריבות קשות, גם גם כשהן לא סמוכות למתרחצים, זאת מאחר והמים מכילים פיסות מזרועותיהן המכילות תאים צורבים.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות