חדש בישראל: מכבי חנכה מרפאה לחולי טרשת נפוצה

בשורה חשובה ומשמחת לחולי טרשת נפוצה: לראשונה בארץ נפתחה מרפאה ייעודית לטיפול וייעוץ לתזונה נכונה ופעילות גופנית לחולי טרשת נפוצה
לראשונה בארץ נפתחה מרפאה לטיפול וייעוץ לאורח חיים בריא לחולי טרשת נפוצה.

מכבי שירותי בריאות חנכה בימים אלה למטופליה חולי הטרשת, מרפאה ייעודית בה תחת קורת גג אחת נמצאים כל המטפלים המתמחים במחלה. החל מייעוץ תזונה, דרך צוות פיזיותרפיסטים ועובדת סוציאלית שכולם מתמחים בטיפול במחלה ובונים תכנית טיפול מותאמת וייעודית למחלה. במכבי מסבירים כי השירות אינו מיועד להחליף טיפול תרופתי אלא מוצע כהשלמה לטיפול וסיוע לחולים המתמודדים עם קשיים שונים במסגרת המחלה.

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית אוטואימונית הפוגעת בתפקודם התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית, לרוב בגילאים 20-40, אם כי במקרים נדירים גם בילדים. הפגיעה נגרמת כתוצאה מתקיפה של תאי הדם הלבנים את שכבת המייאלין שעוטפת את העצבים ואחראית על העברה חשמלית תקינה בין תאי העצב. הפגיעה בשכבת המיאלין מקשה על תפקוד תקין של המוח ומשפיעה על תפקוד הגוף כולו.  למחלת הטרשת מגוון רחב של תסמינים החל מראיה מטושטשת, העדר תחושה, נוון שרירים, עייפות כרונית, כאבי ראש, דיכאון, פגיעה בתנועה ואף נכות. ידוע שקיימים מספר גורמי סיכון למחלה כגון: חסר בוויטמין D, מחלות אוטואימוניות אחרות, השמנה וסטרס.

יש צורך בהפניה מרופא המשפחה או מנוירולוג. צילום: מכבי

 

יחד עם זאת, מחקרים הוכיחו כי פעילות גופנית ותזונה נכונה מסייעים בהתמודדות עם תסמיני המחלה כגון עייפות כרונית, דכאון, כאב ותסמינים קוגניטיביים ואף עשויים להפחית את הסיכוי למוגבלות עקב המחלה. הטיפול התרופתי הקיים היום נועד בעיקר להפחית את תדירות ההתקפים במחלה ואת כמות הנגעים החדשים במערכת העצבים. על מנת לשפר את איכות החיים במסגרת המחלה, מרבית החולים פונים לטיפולים אלטרנטיביים וייעוץ בתחומים שונים כדי להתמודד בצורה טובה יותר עם כאבים ותופעות לוואי של המחלה.

עד כה, הטיפול באמצעות שינוי אורח חיים לחולי טרשת נפוצה היה תחום פרוץ וחולים פנו למטפלים שונים מחוץ לקופות החולים באופן עצמאי ונפרד. עד היום, מעולם לא הוקמה מרפאה שאיחדה בתוכה את כל התחומים הנוגעים במחלה לטובת המטופלים.

בעולם, כמו בארץ, עיקר הטיפול מתבסס על הטיפול התרופתי. יחד עם זאת, בעקבות עדויות מחקריות הולכות ומצטברות בכל הנוגע לטיפול משלים מלבד תרופות, בחלק ממרכזי הטיפול לטרשת בבתי החולים, קיים בנוסף גם טיפול של רפואה משלימה כזה או אחר כעת צוות התזונה והפיזיותרפיה של מכבי בחיפה החליט לקחת את ממצאי המחקרים צעד אחד קדימה והקים מחלקה לטיפול במחלה, בכדי לספק לחולים ייעוץ מקצועי ומבוסס מחקרית במסגרת הטיפול והמעקב בקהילה.

בנוסף, החליט צוות המרפאה לפתוח את גבולות הייעוץ גם מעבר לפגישה במרפאה והקים גם עמוד פייסבוק פרטי  לחולים מטופלי מכבי במסגרתו הם יכולים לקיים לשיח וירטואלי בנושא ולשתף בחוויותיהם באופן חופשי וגלוי. בנוסף, צוות המרפאה שמנהל את עמוד הפייסבוק, מעלה מידי שבוע טיפים ומידע עדכני לגבי דרכי טיפול ושיטות חדשות לניהול המחלה. צוות המרפאה מובל על ידי הדיאטנית הדס חרדון ונועה אורבך הפיזיותרפיסטית, שתיהן בעלות ניסיון וידע בטיפול בחולי טרשת נפוצה.

ליווי צמוד של דיאטנית ופיזיותרפיסטית. צילום: מכבי

לפי נתוני מכבי, כ-600 חברי הקופה במחוז הצפון אובחנו  כחולי טרשת נפוצה. בעקבות פתיחת המרפאה בחיפה, הביקוש הולך ועולה בקרב המטופלים שמעוניינים בטיפול שיכול לשפר את אורח חייהם ושמחים על מרפאה ייעודית במסגרתה ניתן לקבל סיוע בכל התחומים הנוגעים במחלה, תחת קורת גג אחת ועל ידי מומחים של מכבי.

זימון התור למרפאה מתבצע ישירות דרך מכון פיזיותרפיה בגרנד קניון, יש צורך בהפניה מרופא המשפחה או מנוירולוג.

הדס חרדון, דיאטנית מכבי בחיפה ומקימת המרפאה: " היוזמה להקמת המרפאה נולדה בשל העובדה שאין אף טיפול מקצועי בארץ לתופעה. החזון שלי הוא שחולי טרשת יבואו בהמוניהם למרפאה שהקמנו בכדי להבין כיצד לטפל בעצמם. חשוב בעידן של היום, לעורר מודעות ולהעניק לציבור החולים מידע מקצועי כדי שידעו לאן לפנות כי במחלה כמו זאת כל יום שונה מקודמו ובכל יום מתעוררות שאלות חדשות או צרכים אחרים שזקוקים למענה של מומחים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות