אחרי פרס ישראל: גרוסמן ד"ר של כבוד באוניברסיטת חיפה

חתן פרס ישראל לספרות, דויד גרוסמן, זכה גם בתואר ד"ר של כבוד מאוניברסיטת חיפה, בין היתר גם בשל "היותו קול צלול הזוכה לאוזן קשובה אצל ציבור רחב ומגוון, גם אצל מי שאינם שותפים לדעותיו"
יומיים לאחר שנודע לו על בחירתו לחתן פרס ישראל לספרות, זכה הסופר דויד גרוסמן גם בתואר ד"ר של כבוד מאוניברסיטת חיפה. בין הזוכים בתואר גם יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין.

גרוסמן (64) נולד בירושלים. בנערותו השתתף בתוכניות ילדים ונוער של קול ישראל ככתב וכשחקן. לאחר שירותו הצבאי ביחידת המודיעין 8200 שב לרדיו וערך תוכניות למבוגרים ולבני נוער. במשך ארבע שנים הגיש את יומן הבוקר של רשת ב'. הוא בוגר החוג לפילוסופיה ולתולדות התאטרון באוניברסיטה העברית. בשנת 1979 פורסם סיפורו הראשון, "חמורים", בכתב העת לספרות סימן קריאה. בשנת 1983 פרסם את הרומן הראשון שלו "חיוך הגדי" ובהמשך את "עיין ערך אהבה" שתורגם תוך זמן קצר לשפות רבות והיווה פריצת דרך בינלאומית לסופר הישראלי.

בעשור האחרון, בעקבות מלחמת לבנון השנייה ונפילת בנו אורי, פרסם גרוסמן שלוש יצירות חשובות העוסקות בהיבטים שונים של אובדן ושכול: אישה בורחת מבשורה (2008), נופל מחוץ לזמן (2012) וסוס אחד נכנס לבר (2014). שני ספרים יוצאי דופן נוספים ברשימת היצירות של גרוסמן הם כמובן "הזמן הצהוב" (1987) ו"נוכחים נפקדים" (1992). הוא נשוי למיכל ואב ליונתן, אורי ז"ל ורותי, וסבא גאה ללילך ולמעיין. כתב גם עשרות ספרי ילדים ונוער בהם סדרת ספרי איתמר (1990 – 1987), יש ילדים זיגזג (1994) ומישהו לרוץ אתו (2000) אשר הפכו לקלאסיקות.

גרוסמן. כעת גם דוקטור של כבוד מאוניברסיטת חיפה. צילום: אתר א.מ.ת

רק לפני יומיים זכה גרוסמן לקבל את פרס ישראל בתחום הספרות ושירה עברית וכעת נודע כי גם אוניברסיטת חיפה בוחרת להעניק לו תואר דוקטור של כבוד מטעמה. בעבר זכה גרוסמן בפרסים ובעיטורי הוקרה בארץ ובעולם, ובהם פרס גרינזיין (1997), פרס א.מ.ת (2007),פרס אקו"ם על מפעל חיים (2009), פרס השלום של התאחדות הספרים הגרמנית (2010), פרס ברנר (2012), חבר כבוד באקדמיה האמריקנית לאומניות ומדעים (2017) ודוקטור לשם כבוד מן האוניברסיטה העברית (2017).היום נודע כי "סנאט אוניברסיטת חיפה בתוקף סמכויותיו המוענקות לו על-ידי חוקת האוניברסיטה ובהתאם להמלצות הנשיא והוועד המנהל, מעניק בזאת לדויד גרוסמן את התואר דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד בהוקרה על תרומתו הייחודית והמשמעותית לתרבות הישראלית בתחום הספרות העברית החדשה ובתחום התאטרון; על היותו קול צלול הזוכה לאוזן קשובה אצל ציבור רחב ומגוון, גם אצל מי שאינם שותפים לדעותיו; על הכבוד הרב שהנחיל למדינת ישראל בזכות שורה ארוכה של זכיות בפרסים יוקרתיים ועיטורי הוקרה בעולם; על פעילותו הפובליציסטית, העיתונאית והציבורית אשר באה לידי ביטוי בהרצאות, נאומים, מאמרים העומדים בסימן החתירה לשלום ולצדק חברתי".
הטקס בו יוענקו תארי הכבוד ייערך באוניברסיטת חיפה בחודש יוני הקרוב.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך