לילד בעיית השמנה? המפתח אצל ההורים

על פי נתוני מכבי, 25 אחוזים מהילדים מטופלי מכבי בצפון, סובלים מעודף משקל והשמנה. הנכם מוזמנים לאחד מחמשת מרכזי הליווי והתמיכה להורים ולילדים שמפעילה "מכבי אקטיבי" בצפון. תבואו ?
אחת הבעיות הנפוצות איתן מתמודדות  משפחות רבות הינה אורח חיים בריא בכלל והשמנת ילדים בפרט. בעידן של טכנולוגיה מתקדמת, ילדים והוריהם ניזונים  ממידע שגוי המגיע אליהם דרך אמצעי המדיה השונים. רבים מהם מחפשים פתרונות קלים ומהירים על מנת להשיג תוצאות מהירות, אלא שכגודל הצפייה כך גם גודל האכזבה שעלול להשאיר אחריו זיכרון פוגע.

הילדים יושבים היום שעות רבות מול מסכים שונים במקום לשחק בחצר או בגן שעשועים, לא תמיד זוהי בחירתם של הילדים שאינם רוצים להתרוצץ אלא שהוריהם אינם פנויים לכך או חוששים לשלוח אותם לבד. מנגד, כשהמשפחות כבר מנסות לקדם הרגלים בריאים, הילדים שכבר רגילים לאכול לבד אוכלים את מה שיש זמין וטעים במקרר או במגירת הממתקים ולא ממש מעוניינים לטעום ברוקולי או בורגול.

צוות מכבי אקטיבי בפעולה. צילום מכבי

.

במכבי שרותי בריאות זיהו את הבעיה הזו מזמן והקימו כבר לפני כ-14 שנים את מרכזי מכבי אקטיבי, טיפול בהשמנת ילדים. שם עובדים בעיקר מול ההורים במתכונת של קבוצות הנמשכות כ- 5 חודשים. במסגרת הפעילות הדגש הוא בעשייה של ההורים והילדים שותפים לתהליך ומגיעים לעשות ספורט בקבוצות קטנות ומקבלים אף הם הדרכות מצוות רב מקצועי. במכבי סבורים שהילד בסופו של דבר תלוי בהנחיה של הוריו.

מאז החלו לשים דגש על בריאות הילדים, הקימה מכבי כבר 19 מרכזים של מכבי אקטיבי, מתוכם 5 במחוז הצפון (בחיפה, בקריית מוצקין, ביקנעם, בשפרעם ובנצרת עילית).  הפעילות מתקיימת בשעות אחר הצהריים במרכזי מכבי. ההורים מקבלים את התמיכה וההדרכה כיצד ניתן להוביל את השינוי. הם מחויבים להשתתף  בקבוצת הורים המודרכת על ידי שתי מנחות מקצועיות: דיאטנית ועובדת סוציאלית. המפגשים עוסקים בנושאים שונים כגון: הגברת המוטיבציה, גבולות, תקשורת מכילה ומחזקת, ההורים כמודל לחיקוי ועוד. הם יוצאים גם לסיור בריא בסופר, כדי ללמוד לקנות בצורה נבונה יותר עבור כל המשפחה, משתתפים בסדנא של הכנת סלטים יחד עם הצוות.

 

ליווי וסדנאות לאכילה נכונה ובריאה. צילום: מכבי

הילדים פעילים בספורט ומשפרים את הכושר הגופני על ידי משחקים ושימוש באביזרים בהנחיה של מאמני כושר. ההורים מוזמנים גם הם להשתתף בספורט עם הילדים וכולם נהנים יחד. הדרישה להתמדה בהגעה למפגשים והשקעת מאמץ בבית, מביאה את התוצאות והמשפחות מרוצות משגרה בריאה יותר תוך תקשורת חיובית ומכילה הכוללת דוגמא אישית. במכבי אקטיבי מחנכים את ההורים לפי המוטו "נאה דורש, נאה מקיים" אם לילדים אסור לאכול מול הטלוויזיה אז גם אנחנו ההורים לא נעשה זאת אפילו אם הילדים כבר ישנים.

אחת המסקנות העיקריות היא שנדרש שיתוף פעולה מצד ההורים וגם ביניהם, בכדי שלא לבלבל את הילד. כאשר אלו מתייאשים וחדלים מלהגיע למפגשים, הילד מבין שאפשר להישאר ללא שינוי. לכן חייבים להבין כי מדובר בתהליך הכולל מאמץ ודורש שיתוף פעולה מלא מצידם. במכבי מסבירים כי התלות בהורים היא קריטית בשלב הזה עבור הילד. לא רצוי לחכות למצב של השמנה, מצב שבו הילד כבר ממש מסורבל ומתקשה להזיז את עצמו והשינויים הנדרשים יותר קשים להשגה עבורו. ההשמנה מלווה לרוב גם בתחלואה כמו כולסטרול גבוה או עליית סוכר בדם או כבד שומני. המקרים האלו נפיצים ביותר כיום  ובהחלט פתירים, לכן במכבי ממליצים-  אל תסתמכו על מידע שגוי במדיה ובואו לטפל בילדכם בתוכנית עבודה מסודרת המותאמת כחליפה אישית.

רות מיכאליס גרינוולד, תזונאית קלינית ומנהלת מכבי אקטיבי: "צאו עם הילדים לפעילויות ספורט מהנות, הרבו לשתות מים ואל תכניסו הביתה שתייה מתוקה מכל סוג, גם לא דיאט. שבו עם הילדים לארוחה משפחתית לפחות עם אחד מההורים על בסיס קבוע, ולא רק בסופי השבוע. השתדלו לא לאכול מול המסכים גם ללא טלפונים בזמן האוכל, והרבו באכילת ירקות".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות