שירי רחוב

נעמי שמר, הדודאים, הגבעטרון, יהודה עמיחי ו"הללויה" – אלה יהיו שמות הרחובות שיעטרו את שכונת גבעת זמר בחיפה * יו"ר ועדת השמות מספר: "התייעצנו עם מומחים לנושא וגופים המתמחים בזמר העברי, כמו גם בחוקרים בתחום"

"שמות חמשת הרחובות שנבחרו משקף קומץ של עושרו של הזמר העברי". צילום: יעל רוזן

"שמות חמשת הרחובות שנבחרו משקף קומץ של עושרו של הזמר העברי". צילום: יעל רוזן

מועצת עיריית חיפה אימצה את המלצת וועדת השמות העירונית לקריאת שמות הרחובות בשכונת גבעת זמר. שמה של השכונה נקבע כהוקרה לזמר העברי ולפיכך המליצה הוועדה בראשותו של פרופסור יוסי בן ארצי, כי חמשת הרחובות בשכונה יקראו על שמם של: נעמי שמר, יהודה עמיחי, הדודאים, הגבעטרון ורחוב הללויה.

יו"ר ועדת השמות פרופסור יוסי בן ארצי: "וועדת השמות ערכה דיונים ממושכים לגבי קריאת שמות הרחובות בגבעת זמר. התייעצנו עם מומחים לנושא ובגופים המתמחים בזמר העברי, כמו גם בחוקרים בתחום".

בסופו של דבר החליטה הוועדה לקרוא לחמשת הרחובות בשכונת גבעת זמר בשמות, המהווים קומץ המשקף את עושרו של הזמר העברי ויש בו איזון בין שמות יוצרים, מבצעים והשיר הללויה אותו הלחין יליד העיר חיפה, קובי אשרת.

נעמי שמר [1930 – 2004], כלת פרס ישראל לזמר העברי, כתבה רבים מהשירים שהפכו לנכסי צאן ברזל במורשת הישראלית בהם: ירושלים של זהב, חורשת האקליפטוס, לו יהיה ועל כל אלה. רחוב נעמי שמר מתחיל בדרך חנקין ויסתיים ברחוב זמלן שניאור.

צמד הדודאים, ובני אמדורסקי ז"ל וישראל גוריון ובדל"א, היו מהצמדים המובילים בזמר הישראלי משנת הקמת הצמד ב – 1957 ועד פטירתו של אמדורסקי בשנת 1993.

יהודה עמיחי [1924 – 2000], זכה בפרס ישראל לשירה, נחשב פורץ דרך ומחולל מהפכה בשירה העברית החדשה, ונמנה עם הבולטים בשירה הבינלאומית במאה ה-20.

השיר "הללויה" זיכה את ישראל בשנת 1979 במקום הראשון בתחרות האירוויזיון שנערכה באותה השנה בירושלים. את השיר הלחין יליד העיר חיפה קובי אושרת, חתן פרס אקו"ם ופרס אמ"י.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה