טרור לאומני: נפתח שלב ההוכחות בפרשת רצח גיא כפרי בפיגוע בחיפה

רצח כפרי ז"ל בוצע בחיפה על ידי הנאשם, כשעה בלבד לאחר שירה ופצע באורח קשה רב ברחוב העצמאות, וניסה לרצוח אשה נוספת "בעלת חזות יהודית". זו היתה גם הפעם הראשונה בה בוצע בחיפה פיגוע לאומני, בידי תושב העיר
הבוקר (שני) בעוד שעה קלה, ייפתח בבית המשפט המחוזי בחיפה שלב ההוכחות בפרשת רצח גיא כפרי באירוע הטרור בחיפה. כתבי אישום בפרשה הוגשו כחודש לאחר הפיגוע, בינואר 2017, נגד מוחמד שינאווי (22) תושב שכונת חליסה בחיפה, ונגד איהב יוסף, (22), חאלד אבו כליב, (23), וקטין נוסף בן 17, בשל סיוע לחברם.

בלילה שקדם לפיגוע "גמלה בלבו של הנאשם ההחלטה להמית יהודים באמצעות הנשק"., כך נכתב בכתב האישום.
בבוקר הפיגוע, סמוך לשעה 9:30 הגיע הנאשם לרחוב העצמאות בחיפה על מנת לבצע את הפיגוע.
הוא נתקל ביחיאל אילוז בעל חזות דתית וממרחק של מטרים ספורים, יורה בו מספר כדורים כשהנשק בתוך התיק, ופוצע אותו עד שאילוז מתמוטט על הקרקע. הנאשם נמלט ועולה על מונית לשכונת חליסה. בעת מנוסתו הוא יורה לעבר אישה יהודייה באזור, אולם במזל זו אינה נפגעת.

 

הנאשם האמין כי "היהודים הם כופרים ויש לפגוע בהם פיזית". גיא כפרי ז"ל. 

 

זמן קצר לאחר מכן סמוך לשעה 10:00, מבחין הנאשם בכפרי, שצועד לבדו ברחוב הגיבורים. "משהגיע למסקנה כי המנוח יהודי, ובהמשך להחלטתו להמית יהודים, גמלה בליבו של הנאשם ההחלטה להמית את המנוח באמצעות ירי מהנשק, זאת על רקע שנאתו ליהודים. בהמשך לכך, ממרחק של מטרים ספורים, ירה הנאשם בנשק, כשהוא מוסתר בתיק, מספר יריות לעברו של המנוח, כל זאת בכוונה להמיתו. שלושה קליעים מתוך הכדורים שירה, פגעו במנוח באזור חזה שמאל והצוואר וגרמו למותו".

 

שלושה קליעים פגעו בחזה ובצווארו של כפרי ז"ל. זירת הפיגוע בחיפה, ינואר 2017. צילום: איחוד הצלה מרחב כרמל

 

בנתיב בריחתו של שינאווי הוא נעזר בשני הנאשמים הנוספים המסייעים לו ובין בהיתר מסיעים אותו ממקום מחבוא אחד לאחר, ואפילו נותנים לו סכין המיועדת לשחיטת כבשים, לצורך הגנה עצמית כך נטען, לאחר שהנאשם מספר להם על כוונתו לשדוד אופנוע משליח של מסעדת סינטה בר. בכתב האישום צויין כי השליח של המסעדה אשר הוזמן על ידי שינאווי מבחין בהתנהגות חשודה של הנאשם, והוא עוזב במהירות את מקום המפגש בינהם. בהמשך אותו היום, יום הפיגוע, מבחינים אזרחים בשינאווי ברחוב בית יד לבנים בעיר,כשהוא מחנה קטנוע גנוב. באירוע זה המשטרה כמעט ומצליחה לשים עליו את ידה.

בלילה שלאחר הרצח כך נטען, מסתובב שינאווי בחיפה וישן במסגד בחליסה. יום לאחר מכן הוא נוסע לירושלים בתחבורה ציבורית כדי להתפלל במסגד באיזור שער שכם. ב- 5.1.2017 הוא מסתובב בחיפה ובנשר, ולאחר מכן נוסע בטרמפים לצומת אחיהוד. הוא מגיע בשעות הערב לבית דודו בכפר מכר. סמוך לשעה 21:00 הסגיר את עצמו הנאשם בתחנת עכו.

 

הנאשם מוחמד שינאווי. בכתב האישום נטען כי השנאה ליהודים גדלה אצלו מימי מלחמת לבנון השנייה

 

בכתב האישום נגד שינאווי נכתב כי השנאה ליהודים גברה אצלו מאז מלחמת לבנון השניה. עוד נטען כי: "במהלך השנים גברה שנאתו של הנאשם כלפי יהודים, זאת בין היתר נוכח תקריות שהוא ובני משפחתו חוו, שבהן היו מעורבים יהודים, והתחזקה אצלו האמונה כי יהודים הם כופרים וכי יש היתר לפגוע בהם פיזית. בחודשים האחרונים שקדמו לאירועים שיתוארו להלן, התעצמה שנאתו של הנאשם כלפי יהודים עוד יותר, על רקע אירועים נוספים שחווה, והתגבש אצלו הרצון לנקום ביהודים". עוד נטען כי "זרז לביצוע הפיגוע היה גם העובדה שהוא כונה בקינטור על ידי חברתו 'ציוני יהודי' ו'אוהב יהודים'".

כפרי ז"ל, 48 תושב נשר, שימש כנהג הסעות לילדים בעלי צרכים מיוחדים. "קשה לי כל כך עם המחשבה שגיא נרצח רק בגלל שהוא היה יהודי", סיפרה אז אמו ברטה, כשהיא ממררת בבכי.
האם סיפרה כי מרבית בני משפחתה נרצחו בשואה. עוד סיפרה כי החליטה לעלות ארצה מאנגליה, כשבנה גיא היה רק בן ארבע וכי עשתה זאת ממניעים ציוניים, בעיקר לאחר הרצח האכזרי של הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן.

יוסף שינאווי, אביו של הנאשם המרכזי, סיפר לאחר מעצר בנו כי הוא אינו מצליח להבין ולהאמין. האב סיפר כי קרוב ל- 40 שנה שהוא מוכר ירקות בנווה שאנן ביחד עם אביו, סבו של הנאשם.

הבוקר כאמור ייפתח משפטם של הנאשמים בפיגוע הלאומני. כתב האישום מייחס לשינאווי עבירות של רצח בכוונה תחילה על פי חוק המאבק בטרור, ניסיון רצח על פי חוק המאבק בטרור, פעולה בנשק למטרות טרור, וכן החזקת סכין, גניבת רכב וניסיון שוד. שני חבריו מואשמים בסיוע ומתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, מתן אמצעים לביצוע פשע, שיבוש הליכי משפט ועוד.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות