החלטה היסטורית: על תוכנית הרכבת בחיפה כבר שמעתם?

הרכבות המהירות צפויות להגיע לתל אביב בזמן שעליו העזנו רק לחלום. מה עוד כוללת התכנית ואיך תימחק סוף סוף השפעתו של המנדט הבריטי על העיר חיפה?
הישג היסטורי לתושבי חיפה ושוחרי איכות הסביבה: מסילת הרכבת תעבור בתוך מנהרה, לאורך כל רצועת החוף של חיפה. כך הודיעה הוועדה לתשתיות לאומיות אשר מכינה את התכנית ומקדמת אותה. המשמעות היא הישג סביבתי, הישג אסתטי בכל הקשור לנוף בעיר, ואפילו קיצור משמעותי בזמני הנסיעה.

הוועדה הלאומית לתשתיות לאומיות [ות"ל] אימצה את עמדת עיריית חיפה על פיה הכפלת מסילות הרכבת תתבצע במנהרות לכל אורך רצועת החוף של חיפה. על פי התכנית יוכפל מספר מסילות הרכבת בקטע שבין שפיים למרכזית המפרץ, כאשר 2 מסילות ישמשו את רכבת הפרברים  ו – 2 נוספות מיועדות לרכבות המהירות, שיקצרו באופן משמעותי את זמן הנסיעה בין מטרופולין חיפה למרכז הארץ. במקביל תוגדל תדירות הרכבות על מנת לתת מענה לביקושים ההולכים וגדלים לתחבורה ציבורית.

הרכבות המהירות צפויות על פי התכנית לנסוע מחיפה לתל אביב במהירות של 250 קמ"ש, בזמן של כחצי שעה עם עצירה בחדרה בלבד, ואילו הרכבות הפרבריות יבצעו את הדרך בכ-50 דקות, במהירות של 160 קמ"ש, ועם עצירה בכל התחנות.

צילום: דוברות עיריית חיפה

תכנון המסילות בחיפה קיבל תשומת לב נופית ואורבנית מיוחדת במסגרת הסכם שנתחם בין עיריית חיפה למשרד התחבורה לאור העובדה שהמסילה נמצאת בסמיכות לקו המים ומנתקת את העיר מחופיה.

מדובר בשלב נוסף בתכנית לשיקוע וקירוי הרכבת לאחר שבשלב הקודם חתמו משרד האוצר ועיריית חיפה על הסכם מימון לשיקוע וקירוי הקטע המרכזי של המסילה בעיר התחתית במסגרת התכנית להקמת חזית הים העירונית, במערב הנמל.

הישג היסטורי לעיר מאז המנדט הבריטי. צילום דוברות עיריית חיפה

התכנית המקודמת על ידי הועדה לתשתיות לאומיות כוללת שיקוע ומנהור של מסילת הרכבת החל מלב המפרץ ועד חוף הכרמל.

במסגרת התכנית להכפלת המסילות יוסר החיץ ההיסטורי אותו יצרה מסילת הרכבת, דבר שיאפשר לעיר לממש את הפוטנציאל הגלום בעיר תוך חיבורה המלא עם חופיה.

התכנית המקודמת כיום עתידה להוות פתרון לבעיות שעיכבו פיתוח פרויקטים הכרחיים לקידום התיירות והתחבורה של תושבי חיפה והמטרופולין. ראש עיריית חיפה יונה יהב הודה לחברי הוועדה ואמר להם כי הם מתקנים עוול היסטורי שנעשה לעיר עוד מתקופת המנדט הבריטי.

מעט רקע היסטורי :
המנדט הבריטי שהסתיים לפני 70 שנה באקט של הורדת הדגל הבריטי האחרון בנמל חיפה, השאיר את העיר להתמודד עם 20 ק"מ של מסילות ברזל אשר הונחו על ידי הבריטים. המסילות "קורעות" את חיפה הן בשטח האורבאני שלה והן בשטחים הפתוחים בסמוך לקו החוף, ולא אפשרו לעיר קשר יבשתי ישיר ורגלי לחוף הים אלא באמצעות מעברים תת- קרקעיים, גשרונים, מעברי מים ומעברים מאולתרים ופיראטיים שגבו גם קורבנות בנפש.
מסילת הברזל ש"ניתקה" את חיפה מחוף הים שלה, הייתה פרי התפיסה המנדטורית שראתה בחיפה מרכז אסטרטגי – לוגיסטי שמרכיביו העיקריים הם נמל מים עמוקים, בתי זיקוק לנפט ומסילת ברזל. הבריטים לא התחשבו כמובן בערכי הנוף והטבע של חיפה, איכות החיים של תושביה ועתיד הפיתוח העירוני.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות