מדוע עגנה ספינת הקרב האמריקאית "איוו-ג'ימה" בחיפה ?

על נושאת המסוקים העצומה שבנמל חיפה כ-2,500 חיילי מארינס וימאים, ועשרות כלי טיס. מה סיפר אתמול מפקד הכוח בעת העגינה בחיפה ומדוע נקראה ספינת הקרב בשמה הייחודי ?
ספינת המלחמה של החיל הנחתים האמריקאי איוו-ג'ימה, USS Iwo Jima, עגנה אתמול בערב (שלישי) בנמל חיפה. הספינה העצומה של המארינס תשהה בארץ במסגרת תרגיל משותף של צה"ל עם צבא ארצות הברית.

על הספינה כ- 1,400 נחתים ו-1,100 מלחים, 25 כלי טיס ושלוש רחפות.

התרגיל המשותף לאמריקה ולישראל מכונה Juniper Cobra 2018 והוא מיועד לשיפור יכולות ההגנה מפני מתקפה בליסטית משולבת. במקביל לשיתוף הפעולה האווירי, מתקיימים תרגילים נוספים, בהם ייקחו חלק כ-650 מהנחתים האמריקאים שירדו מהספינה אל החוף.

בסיס האם של הספינה Iwo Jima נמצא במייפורט שבפלורידה והיא מוצבת כעת בצי השישי, הצי האמריקני באירופה. לספינה יכולת שינוע ובין היתר גם הפעלת כלים אמפיביים, תוך שמירת מרחק בטוח מהחוף. כמו כן, לספינה כלים ומערכות, המאפשרים נחיתה של צוותי אוויר ושל כלים על מסלול הנחיתה שלה, שאורכו כ- 257 מטרים, תוך הפלגה לעבר החוף.

ספינת הקרב "איווה-ג'ימה". מדוע היא מכונה כך? צילום דו"צ

ספינת הקרב "איוו ג'ימה" נקראה על שם הקרב על האי איוו ג'ימה שנערך בין כוחות צבא ארצות הברית ויפן, במלחמת העולם השנייה. הכוחות האמריקנים נחתו באי הידוע בהרי הגעש שבו, במטרה להשתלט על שלושת שדות התעופה שבאי, שהיו בעלי חשיבות אסטרטגית רבה. המבצע כונה "מבצע אדישות", ועל אף האבידות הרבות בנפש אשר ספג הצבא האמריקאי בקרב המר על האי איוו ג'ימה, הרי שמאז הושרשה יראת הכבוד כלפי חיל הנחתים האמריקאי. הקרב מסמל עד היום את "הרוח הלאומית האמריקאית" ואת כוח ההישרדות הראוי לציון של חיל הנחתים שלה.

לחיילי המארינס ניתנה אתמול האפשרות לרדת מן הספינה ולטייל ולהנות מהעיר חיפה, לפני שישובו לאימונים האינטנסיביים. מפקד כוח הנחתים, קפטן פארל ג'. סאליבן סיפר אתמול כי "התרגיל מהווה הזדמנות יוצאת דופן לשני הצבאות לעבוד בשיתוף פעולה, ולהדגים את המחויבות ההדדית".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות