זמן למעשים טובים

מנהלי מכבי שירותי בריאות לקחו חלק בפרוייקט 'זיכרון בסלון' במסגרתו ביקרו את ניצולי השואה בבתיהם וחילק להם משלוחי מנות
לפני מספר ימים הבחינה רבקה סמגה, סגנית מנהלת מרחב כרמל-נווה שאנן במכבי, בפוסט של ארגון "זיכרון בסלון" הקורא לציבור לבוא ולהירתם למען ניצולי שואה. זיכרון בסלון הינו יוזמה חברתית המזמינה אנשים לציין את ערב יום השואה בצורה קצת אחרת בסלון ביתם של ניצולים, בין אורחים וחברים, בערב שכולל עדות, חלק שיתופי ודיון. היוזמה המרגשת החלה לפני שמונה שנים בסלון אחד ומאז התרחבה לקהילה גדולה של מארחים ומתארחים ברחבי המדינה ומחוצה לה.

סמגה פנתה לארגון "זיכרון בסלון" והציעה להגיע לבתים של אותם ניצולי שואה, ביחד עם צוות המרחב של מכבי. ההיענות הייתה מהירה, ובמהלך השבוע האחרון צוות מכבי בנווה שאנן ביקר בבתי ניצולים ברחבי חיפה בהדר, בת גלים, נווה שאנן ובכרמל בביתם של הניצולים.

יוזמה מרגשת. צוות מכבי השבוע בבית ניצולת שואה. צילום מכבי

המפגש בין צוות מכבי לבין הניצולים היה מרגש. לרגע אחד הבדידות נעלמה ואותם ניצולים סיפרו את סיפורם האישי, שפכו את שעל ליבם וייצרו תחושת הזדהות. תשומת הלב שקיבלו והאופן השונה בו זכו לקבל להשמיע את קולם, לא השאירה עין אחת יבשה, אך אלו היו דמעות של אושר. באחד מהמפגשים אף התחוללה דרמה קטנה כאשר אחת הניצולות שסיפרה את סיפורה מצאה קשר משפחתי לאחת מעובדות מכבי. במקרה אחר, אחת הניצולות בקשה לבוא להתנדב במרפאת מכבי בכרמל והצוות הבטיח לסייע בנושא.

סדרת הביקורים הוגדרו כהצלחה רבה. ההבנה כי מדובר באוכלוסייה מתמעטת ובכוחות שהמפגשים האלה תרמו לשני הצדדים הובילה להמשך התקשרות בעתיד. במכבי מסרו כי יוזמת "זיכרון בסלון" תהפוך החל מהשנה הבאה למסורת וצוותי מכבי ימשיכו לקחת חלק בשיתוף פעולה מול הארגון.

 

צוות מכבי עם ניצולי השואה בביתם. צילום: מכבי

סמגה:" הרעיון להגיע אל אותם אנשים יקרים לפתח דלתם זו יוזמה מבורכת. כחלק מפעילויות השטח שאנו מקיימים במרחב מצאנו לנכון להקדיש את חלק מהזמן הזה לאנשים גדולים מהחיים. אין מילים להסביר כמה המפגשים האלה עוצמתיים עבור כל אחד מהצדדים, זו זכות גדולה עבורנו ואני שמחה שנמשיך לקחת חלק גם בעתיד"


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות