תינוק בן חודשיים לקה באלרגיה לחלב וניצל בנס

אלרגיה לחלב ולמזון בכלל עשויה להיות מסכנת חיים. רופא ילדים ושתי אחיות הצליחו להציל תינוק בן חודשיים אשר מצבו הדרדר ונשקף חשש לחייו
חלב הוא משקה עשיר ומלא בחלבון ובסידן, אולם עבור חלק הוא עשוי להיות מסכן חיים. צוות כללית הציל השבוע את חייו של תינוק אשר פיתח תגובה חמורה לחלב.

למחלקת הילדים במרפאת כללית במחוז חיפה הגיעו השבוע הורים מבוהלים כשבזרועותיהם תינוק בן חודשיים. מצבו של התינוק היה בכי רע ובתוך זמן קצר הוא פיתח במרפאה כיחלון, רמת חמצן נמוכה ביותר והיה חשש לחייו.

התינוק פיתח תגובה חמורה לחלב. צילום: אילוסטרציה

ההורים דיווחו לצוות וזה מיהר להגיע ולטפל בתינוק אשר התברר כי הוא רגיש לחלב. רופא הילדים, ד"ר ופא עבדאללה והאחיות ניהל חט'יב וויולטה ברקובסקי, נערכו מיד לבצע פעולות להצלת התינוק שמצבו הדרדר. הטיפול כלל חמצן, פתיחת עירוי לווריד ומתן נוזלים, מתן אדרנלין תוך מעקב של בדיקות א.ק.ג.

במקביל הוזמנה למקום ניידת טיפול נמרץ. כשזו הגיעה מצבו של התינוק התייצב, אולם הוא הובהל בכל זאת לבית החולים לבדיקות ולהמשך מעקב. הצוות היה בקשר עם המשפחה ושמח לשמוע שמצבו של התינוק טוב ולאחר מעקב הוא שוחרר לביתו. ההורים והתינוק זומנו להמשך מעקב רפואי וייעוץ והדרכה מאלרגולוג (מומחה לאלרגיה -ק"ר) בכדי למנוע את האלרגיה המסוכנת בעתיד.

 עבור חלקנו חלב עשוי להיות מסכן חיים. צילום: אילוסטרציה

ד"ר אורלי בן אור, מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית בילדים במחוז חיפה וגליל מערבי, סיפרה כי אלרגיה מיידית לחלב (כמו לכל מזון אחר) נגרמת כתוצאה מיצירת נוגדנים כנגד חלבוני החלב. מרבית מקרי האלרגיה מתפתחים בחשיפות הראשונות לחלב פרה (או תחליף חלב על בסיס חלב פרה). התופעה מתרחשת בשכיחות של כ-0.5% מהתינוקות ובמרבית המקרים חולפת במהלך הילדות המוקדמת, אך חלק נוסף מהרגישים יחלימו עד גיל 18. ההחלטה אם הרגישות חלפה מבוססת על תבחין עור (טסט) ואחריו חשיפה הדרגתית לחלב, בהשגחה רפואית צמודה. בכל מקרה, אין לנסות לחשוף את הילד לחלב ללא השגחה רפואית.

צוות המרפאה שהציל את התינוק – ניהל ח'טיב, דר ופא עבדאללה וויולטה ברקובסקי

 

התסמינים הקלאסיים של אלרגיה לחלב (ולמזון בכלל) כוללים פריחה (רק בפנים, או בכל הגוף), עקצוץ / גרד בלשון, הקאה מיידית, נפיחות, קושי בנשימה, שיעול, צרידות, עילפון ואיבוד הכרה. הסימנים מופיעים בדרך כלל בתוך דקות ועד שעה -שעתיים מרגע החשיפה.

תסמינים נוספים עלולים להופיע בסוג שונה של אלרגיה לחלב והוא מכונה הסוג המאוחר. במצב זה, הסימנים יכולים להופיע כשעתיים ויותר אחרי החשיפה ומתבטאים בהקאות או ביציאות דמיות. לעיתים נדירות יופיעו גם שלשולים ממושכים. מקרים אלה מתרחשים, במנגנון חיסוני המערב את מערכת העיכול בלבד, שהינו שונה מזה שגורם לתגובה המסוכנת. במצב זה, התופעות אינן נעימות, אך גם אינן מסכנות חיים.

במידה והופיעו פריחה או עקצוץ בלשון – נהוג לתת תרופה מקבוצת האנטי היסטמינים (כדוגמת פניסטיל בטיפות). במידה וישנם תסמינים משמעותיים יותר, מסכני חיים, יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. כך גם, למי שכבר ידוע כאלרגי ונושא עמו מזרק אפיפן.

חשוב מכל, יש להקפיד על הימנעות מוחלטת מחשיפה למוצרי חלב, כולל מוצרים שהם "דלי לקטוז". תחליפי חלב מומלצים הם  תחליפי חלב מפורקים. אין מניעה מתחליפי חלב על בסיס סויה, אך הם אינם מומלצים לתינוקות לפני גיל חצי שנה. חשוב שבמקביל הילד ייבדק על ידי  מומחה לאלרגיה לצורך אישור או שלילת האבחנה.

תבחינים (טסטים) לאלרגיה. צילום: דוברות כללית

כאמור, הטיפול העיקרי הינו הימנעות מחשיפה לחלב ומוצריו. הימנעות זו מונעת אסון ומעלה את סיכויי ההחלמה. במקרים בהם האלרגיה לחלב נמשכת, קיימת אפשרות לבצע תהליך של הפחתת הרגישות, אך טיפול זה עדיין מוגדר כטיפול ניסיוני.

רבים מבלבלים בין "אלרגיה לחלב" לבין "אי סבילות לחלב". יש לציין כי אלרגיה לחלב היא תוצאה של יצירת נוגדנים כנגד חלבון החלב – תהליך שיכול להיות מסכן חיים. אי סבילות לחלב משמעותה אי סבילות ללקטוז והיא נגרמת כתוצאה של חוסר (חלקי או מלא) באנזים אשר מפרק את סוכר החלב. תופעה זו אינה מסוכנת, אבל חשיפה לכמויות גדולות של חלב גורמת לתופעות מטרידות כמו כאבי בטן, גזים ושלשולים.

יש לזכור כי אלרגיה מיידית למזון היא תופעה שעלולה להיות מסכנת חיים ועל כן כאשר ידועה רגישות כזו יש להקפיד על התזונה המותאמת.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בבריאות