היולדת האמיצה חזרה לסוריה בידיים מלאות

הרופא הסורי הסביר לאשה כי לידה רגילה אינה אפשרית וכי בניתוח קיסרי היא צפויה לדמם למוות או לחלופין לאבד את הוולד. סיפור אנושי ומרגש על יולדת אמיצה ונחושה
בתום אשפוז במחלקת היולדות ברמב"ם, שבה אתמול (רביעי) למדינתה המדממת, אישה סורית צעירה, נחושה ומאושרת.
רק לפני כשבועיים בישרו לה הרופאים בסוריה כי בפניה בחירה קשה: או שתמות בלידת בנה, או שהוולד ימות. הרופא הסורי הסביר לה כי על פי תוצאות בדיקת האולטרסאונד השילייה שלה חדרה והסתבכה בשריר הרחם. הרופא הסורי הסביר למטופלת כי לידה רגילה בלתי אפשרית וכי הוא גם אינו מוכן לעשות לה ניתוח קיסרי בו קרוב לוודאי היא תדמם למוות או לחלופין הוולד ימות. כששאלה האשה את רופאה מה היא יכולה לעשות הוא הסביר לה שהיא יכולה לנסוע לבית חולים מודרני בדמשק, או להדרים לישראל ולקוות שתצליח לעבור את הגבול. האשה בחרה להגיע לדמשק אולם עקב הלחימה העקובה מדם הוחזרה פעם אחר פעם ממחסומי הדרכים אל ביתה.

על סף חודש תשיעי, כאשר הסיוט של איבוד חייה או איבוד חיי הוולד קרובים להתממש, החליטה להיפרד מבעלה ומילדיה ופנתה דרומה לישראל. לפני כשבועיים, כשהיא עייפה וכאובה מאוד, עברה האשה את הגבול ההומניטרי בין המדינות. כעבור יומיים היא כבר שכבה במחלקת יולדות ברמב"ם, וכאן שיבח פרופ' מ.ק. עידו שולט, מומחה להריון בסיכון, את האבחנה שנתן הקולגה הסורי אותו קרוב לוודאי לא יפגוש לעולם. גם הוא קבע כי ניתוח קיסרי רגיל הינו מסוכן ביותר.

היולדת הסורית עם בנה בבית החולים. צילום: דוברות רמב"ם

הפרופסור פנה למחלקת צנתור כלי דם ושם תואמה גישה ניתוחית לניתוח המורכב, אותו לא ניתן היה לבצע בסוריה. בניתוח החדיר ד"ר איגור קוגן, מומחה ל"אנגיו" (צנתור כלי דם תוך כדי שיקוף) שני בלונים מתנפחים לעורקי הרחם, וניפח אותם בצורה אשר תמנע דימום ברחם בעת הניתוח הקיסרי, שבמהלכו חילצו הכירורגים בעדינות פג סורי קטן וחמוד אשר הועבר לפגיה בבית החולים. את רחמה של האשה תפרו הרופאים ללא פגיעה כלשהיא.

כעבור מספר ימים במחלקת יולדות ומספר ימים נוספים ומתוחים בפגיה, התחבבה היולדת הסורית על כל אנשי הצוות, וגם סיפרה לצוות האחיות שהיא מתגעגעת מאוד למשפחתה, וכי לא היתה בקשר עם בעלה מאז שעזבה את הבית בסוריה. האשה סיפרה כי הוא בוודאי דואג לה כי הוא כלל לא יודע אם שרדה את הניתוח וכי נולד לו בן. "החלטתי על השם של הילד מזמן", היא מספרת, "על שם לבן, או שם לבת. עכשיו לבעל שלי תהיה הפתעה נעימה", אמרה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות