באיזה מועמד לראשות העיר תומך אייל ברקוביץ'?

אלירן טל מסכם שבוע פוליטי: אבי בינמו פורש בשלב מוקדם. האם זה יעודד מועמדים נוספים להצטרף לקרב על ראשות העיר? ובחיפה: צ'יזיק חובר לעציוני ובמי תומך (בינתיים לא בפומבי) אייל ברקוביץ'?


קרב רב בנשר

דוד עציוני מסתובב בעיר בתחושה שהוא בדרך להוביל מהפך בעיר. טוב, גם אבי גבאי חשב ככה עד שהסקרים הוכיחו אחרת

קשה לומר שהודעתו של אבי בינמו על פרישה מהמירוץ לראשות העיר הפתיעה מישהו בנשר. בינמו סיפר שהסיבה להחלטתו נעוצה במצבו הבריאותי. יש לא מעט גורמים בעירייה שמשוכנעים שהסיבות אחרות. כך או כך, לא מובן מאליו שאדם פוליטי שחלם במשך עשרות שנים להגיע לתפקיד הרם, נלחם מאופוזיציה, פעל נמרצות בשטח והשקיע לא מעט כסף כדי להגשים את החלום הזה – מוותר עליו אחרי קדנציה אחת. גם מלעיזיו של בינמו יסכימו שהוא חי את נשר, אוהב אותה ודואג לה ולעתידה. הוא רשם לעצמו לא מעט הישגים בקדנציה הבודדה שלו כראש עיר – בין היתר הוא היה מראשי הערים הראשונים שפעלו להוזלת הצהרונים ועלות הנסיעה של בני נוער לפולין, תנופת הבנייה בעיר בעיצומה וגם הישגיה של מערכת החינוך העירונית בתחום, שהחלו בימי דוד עמר, נשמרו גם בעידן בינמו.

מכאן נאחל לבינמו בריאות טובה והצלחה בהמשך הדרך.
ועכשיו עם הפנים קדימה: לא קל לנצח ראש עיר מכהן, ולכן עכשיו בנשר הכל פתוח. המועמדים המרכזיים לרשת את בינמו הם רועי לוי הנמרץ והמוערך ויחיאל אדרי הותיק והמנוסה, שעד לפני כמה חודשים כיהן כסגנו של בינמו ופרש בעקבות סכסוך שפרץ ביניהם. מועמד נוסף הוא חבר מועצת העיר, שלומי זינו.
לגבי לוי ואדרי מספרות השמועות בעיר, כי יש דיל הנרקם בין השניים, ככל הנראה ליום שאחרי הבחירות. בינתיים ההכחשות גורפות, אבל החשש הגדול ביותר של שני היריבים הפוליטיים האלה הוא מהצטרפות של מועמדים נוספים שעד הודעת הפרישה של בינמו העדיפו לא לקחת סיכון ולהתמודד לראשות העיר. "אם בינמו היה מודיע על פרישה בעוד כמה חודשים זה היה משרת את רועי לוי ואת אדרי. " אומר גורם פוליטי בעיר. "הפרישה המוקדמת של בינמו מהמירוץ, שאולי נעשתה בכוונה, עלולה להביא לכאן עוד מועמדים ויש להם לא מעט זמן להתארגן לבחירות. במקרה כזה לוי ואדרי יצטרכו להתאמץ הרבה יותר בדרך ללישכת ראש העיר."
עיר קטנה נשר, עם אופוזיציה שתמיד הייתה לוחמנית ואקטיבית, ונדמה שצפויים לנו עוד הרבה הרבה סיפורים מעניינים שייצאו משם עד סוף אוקטובר.
מצ'יזיק ועד ברקוביץ'
דוד עציוני מסתובב בעיר בתחושה שהוא בדרך להוביל מהפך בעיר. טוב, גם אבי גבאי חשב ככה עד שהסקרים הוכיחו אחרת. עציוני, מודים גם יריביו, עובד יפה בשטח. השבוע ביקר בשכונת הדר, בשבוע שעבר עבר בין דיירים ביזרעאליה, הוא עושה בממוצע שלושה חוגי בית בשבוע ומשקיע לא מעט כסף בפרסום שאמור בראייתו להפוך אותו לשחקן פוליטי ראוי בקרב על ראשות עיריית חיפה.
השבוע הצטרף אליו איתמר צ'יזיק. אלוף משנה במילואים, והמנכ"ל האגדי (לשעבר) של מכבי חיפה, בתקופה שעוד הייתה אימפריה ולא קבוצת תחתית מסמורטטת. איש רב זכויות צ'יזיק אבל הוא גם ידוע בפתיל הקצר שלו ובעובדה שהוא אומר כל מה שהוא חושב, ולא תמיד בדרך הכי נעימה שיש.
הוא האנטי תזה של עציוני. המועמד הצעיר משדר ממלכתיות, מחייך לכולם, מסרב ללכלך את הידיים ואפילו מהסס לפני שהוא אומר דבר ביקורת על יונה יהב או על קליש רותם. הוא רוצה להיות בסדר עם כולם. בפוליטיקה לא בטוח שזה עובד. צ'יזיק אמור להיות הבולדוג שלו. השוטר הרע. המוציא לפועל. הוא יספר כמה מצבה של חיפה עגום, הוא יתקוף את יהב ואת תפקודו כראש עיר, הוא יספר שגם אם עציוני חסר ניסיון פוליטי וניהולי הוא ואחרים יסייעו לו ויהוו חלק מהכוורת של המועמד הצעיר.
אבל לפה הגדול של צ'יזיק גם עלול להיות מחיר ולכן חשוב שיהיה מי שיפקח על מה הוא אומר, איפה ובאיזה טון אחרת הנזק ייגרם לא לו, הוא הרי רק מספר שתיים ברשימה, אלא לעציוני בעצמו. אולי כדאי לאנשי עציוני ללכת בדרכו של שר הביטחון ליברמן ולהמליץ לצ'יזיק ניתוח להארכת הפתיל.
במסיבת העיתונאים שערך השבוע, סיפר צ'יזיק שהחליט לא להתמודד בגלל סירובה של אישתו. על כך נאמר: נו, שויין. ממש יום האישה הבינ"ל במיטבו. האמת היא שצ'יזיק הבין שאין לו תמיכה גורפת בעיר, הוא לא מזוהה אתה ולראייה רק לא מזמן בכלל עבר לגור בחיפה. אם היה מתמודד – הוא היה מתרסק ובגדול. בגלל זה קל להיות מספר שתיים, זה מוריד ממך אחריות במקרה של כישלון ומאדיר אותך במקרה והמועמד שתמכת בו מפתיע וזוכה.
אפרופו פה גדול, גורמים פוליטיים מספרים לי שגם אייל ברקוביץ' תומך בעציוני ומתכוון להצביע לו. גם הפעם לא בטוח שהתמיכה הזאת תסייע במשהו למועמד הממלכתי.

יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי