מהו העונש לנהג חיפאי שנתפס שיכור כבר פעם שלישית, עם כמות אלכוהול של פי חמש מהמותר בדם ? 

עונש מפתיע לנהג חיפאי אשר נעצר כשבדמו כמות אלכוהול של פי חמש מהמותר בחוק. "אנו סבורים כי הוא לא יחזור על מעשיו וכי לא תהיה פעם רביעית", אמרו סניגוריו לאחר גזר הדין
למשרד עורכי דין מוטאי, מצגר, גרבאוי נכנס נהג תושב הצפון הנאשם בנהיגה בשכרות בפעם השלישית, עם ערכים של 1260 מיקרוגרם. גם בתיקים האחרים היו הערכים של הנהג השיכור גבוהים מאוד ומעליו גם היה תלוי ועומד מאסר על תנאי בר הפעלה.

רק לאחרונה הודיע השר לבטחון פנים כי גם בעבירות קלות יישלחו נהגים למאסר בפועל. על פניו לנאשם היה ברור כי מדובר בתיק של פסילת רישיון נהיגה למשך מספר שנים ולמאסר בפועל לתקופה ארוכה, זאת בשל הכמות הגבוהה של אלכוהול (פי 5 מהכמות המותרת) שנצפתה בדמו, ובשל העובדה כי נתפס כבר בפעם השלישית.

 

נתפס כמה מספר פעמים בגין נהיגה בשכרות. צילום: אילוסטרציה

לאחר בדיקת התיק, חומר הראיות ומצבו של הנהג, החליטו עורכי הדין לשלוח את הנהג לתהליך שיקומי ארוך, בו עבר גמילה מאלכוהול וחזרה "נקייה" לחברה הנורמטיבית. עורכי הדין גל מוטאי ובלהה מצגר טענו כי החמרת הענישה הוכחה כלא יעילה במקרים כאלה, וכי גם אם היו גוזרים על מרשם פסילת רישיון למשך שנים והיו כולאים אותו, הרי שנאשם כזה היה חוזר על מעשיו. עורכי הדין טענו כי במקרים כאלה ראוי לטפל בבעיה מהשורש ולא רק בסימפטומים שלה. השניים טענו כי יש לזכור כי מטרת הענישה בעבירות תעבורה הינה הרתעה ומניעת סיכון לחברה, ולכן ישנם לא מעט מקרים שבהם הליך שיקומי הוא הפתרון הנכון.

 

מוטאי, מצגר, גרבאוי. צילום יח"צ

השופטת אימצה את עמדת עורכי הדין וקבעה כי ההליך השיקומי נכון יותר במקרה זה וכי יש להטיל על הנאשם ענישה פחותה הצופה אל העתיד. השופטת ציינה כי העונש המקובל בשל נהיגה בשכרות הינו מאסר בפועל, אולם במקרה זה הטילה על הנאשם 11 חודשי שלילה בלבד ללא צורך בהוצאת רשיון נהיגה מחדש, וללא מאסר בפועל.

"טוב עשה בית המשפט אשר שם את שיקולי השיקום והחזרת הנאשם למוטב, לפני ענישה אשר לא תשיג את מטרתה. במקרה זה החברה הרוויחה פעמיים, הנאשם קיבל ענישה מידתית ושנית הוא חזר למוטב. אנו סבורים כי הוא לא יחזור על מעשיו וכי לא תהיה פעם רביעית".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות