המהפכה הגנומית  

אוכלוסיית המטופלים המיוחדת, האבחונים הגנטיים גם למטופלים שלא יכולים לממן את הבדיקה, שיתוף הפעולה יוצא הדופן בין כל המומחים. המכון הגנטי בקריה הרפואית רמב"ם מציג הישגים יוצאי דופן בקנה מידה עולמי
נכתב ע"י נעמי כהן

כבר מגיל 3 הכיר ד' את חדרי האשפוז בקריה הרפואית רמב"ם מבפנים. הוא היה אז ילד רזה שסבל מבצקות קשות בכל הגוף, שלשולים וכאבי בטן קשים עקב חסימות מעיים חוזרות. מאז הופעת סימני המחלה הוא נמצא במעקב וטיפול ביחידה לגסטרואנטרולוגיה ילדים אצל ד"ר אורלי אישך-אדיב. מחלתו גרמה לו לאשפוזים חוזרים ונשנים, לכריתות חלקי מעי מודלקים ולפחד מוות, כפשוטו. במשפחתו המורחבת סבלו מהמחלה המסתורית חמישה חולים נוספים בגילאים שונים, שתי חולות בנות 4 ו-35 אף מתו מסיבוכי המחלה.

בשנות ילדותו ונערותו הוא ניזון מפורמולות דלות שומן בתוספת חומצות שומן בינוניות. כשחטא וחרג מהדיאטה שנכפתה עליו, מצא את עצמו מתפתל מכאבים באשפוז. נער חיוור, נמוך קומה, מדולדל איברים עם בטן נפוחה, שנטל תרופות רבות וחייו לא היו חיים.

היום ד' בן 21. הוא נראה כגבר רגיל לכל דבר. חרדת המוות נעלמה ואיתה גם רוב התרופות. החיים נראים לו אופטימיים: לא מזמן התחיל לימודי נהיגה, הוא מתכוון להירשם ללימודי מקצוע, משפחתו, שלא יצאה לחופשה מאז שנולד, פרגנה לעצמה חופש ראשון ומיוחד.

בתמונה: ד"ר חגית בריס פלדמן. צילום: מיקי וגל קורן צלמים

לצאת ממגדל השן

את השינוי המופלא שחל בחייו חב ד' למכון הגנטי בקריה הרפואית רמב"ם, בראשותה של פרופ' משנה קליני חגית בריס פלדמן, המנהלת את המכון מאז 2014. כשנכנסה לתפקידה היא קבלה החלטה אסטרטגית לפיה, עבודתה לא תישאר בגבולות המעבדה ומגדל השן האקדמי אלא תביא מזור אמיתי למטופלים. כדי לעמוד בהחלטה זאת היה צורך במהפכה גנומית, שהתבטאה באימוץ טכנולוגיה חדשנית המכונה ריצוף גנטי מהדור הבא ושיתוף פעולה רב מערכתי בין רופאים מומחים שונים לבין גנטיקאים רפואיים וביולוגים מולקולריים. העובדה שהמרכז הרפואי רמב"ם מטפל באוכלוסייה מגוונת של כ-2 מיליון תושבים בצפון, ביניהם אוכלוסיות עם שכיחות גבוהה של מחלות גנטיות בשל נישואי קרובים, הבטיחה תעסוקה רבה במכון הגנטי.

"אם הפרויקט של הגנום האנושי עלה מיליארדים רבים וארך שנים, היום אנו יכולים לקחת את כל הגנום או חלקים ממנו, לחתוך אותם לחתיכות קטנות ולרצף את כולם בו זמנית", מסבירה פרופ' בריס פלדמן את הטכנולוגיה החדשנית, "זה מאוד קיצר זמנים ועלויות. בגלל שההבנה הרפואית  עדיין לא מכסה את כל הגנום, אנו מתמקדים בריצוף של דנ"א באיזורים שמקודדים לחלבונים, המכונים אקסום. הריצוף האקסומי בודק כאחוז אחד מהגנום, מה שמפחית את משך הבדיקה ועלויותיה".

מחיר בדיקת אקסום כולל פענוח עומד על 1000 עד 1500 דולר. לאחרונה נכנסה הבדיקה לסל התרופות עבור מחלות מסוימות. "נוצר מצב, שרק מי שיכול היה לממן את הבדיקה קיבל אותה. כדי לתת פתרון גם למעוטי היכולת יצרנו מצב בו הם יקבלו את הבדיקה באמצעות הזרוע המחקרית שלנו".

ההחלטה התבררה כנכונה גם מבחינה מקצועית. "בזמן שבעולם דרגת האבחון הגורם הגנטי בבדיקת אקסום נעה בין 20 ל-33 אחוז, הגענו לדרגת אבחון של כ-70 אחוז מתוך 30 המשפחות הראשונות שגייסנו למחקר".

 

צילום: יח"צ רמב"ם

נס לפני המוות

נחזור לד'. הוא היה בן 19 כשהוכנס לפרויקט המחקרי. בבדיקה הגנטית שלו נמצא חוסר בווסת במערכת המַשלִים (מערכת של חלבונים הזורמים בדם המהווה חלק ממערכת החיסון) בריס פלדמן: "הבנו בדיעבד שאם הווסת לא נמצא, מערכת המשלים עובדת ביתר ובמקום לפגוע רק בתאים של החיידקים הספציפיים נגדם היא אמורה להילחם, היא פוגעת גם בתאי המעי של החולים".

בשלב הבא גילתה אלינה קורולפ, סטודנטית לדוקטורט בטכניון ובמכון הגנטי ברמב"ם, שקיימת תרופה הנוגדת את מערכת המשלים, שמשמשת לטיפול במחלות כליה ומערכת הדם. אלא שכדי לקבל אישור ולנסות את התרופה על ד' ועל בני משפחתו שסבלו מהמחלה היה צורך במסע שכנועים מורכב. החלק הקל בו היה שכנוע בני המשפחה שגם כך שיוועו לתקווה, בריס פלדמן: "החלק המסובך יותר היה לשכנע את הרשויות בבית החולים ואת חברת התרופות. התרופה אינה בסל למחלה זו והיא עולה כמיליון שקל לחולה לשנה. ביקשנו מהחברה לממן 'טיפול חמלה'. בסופו של דבר, כל האישורים הושגו והתרופה הגיעה לבית החולים".

אך כאן נכונה למטפלים דרמה נוספת. באותם ימים אושפז במחלקת הילדים בן דודו של ד', תינוק בן שנתיים, שאף הוא סבל מהמחלה. מצבו הלך והתדרדר, חום גופו ירד ל-34 מעלות, ריוויון החמצן בדמו היה ירוד, הוא היה נפוח מרוב בצקות, לא הגיב ונשם נשימות של טרום מוות. "התרופה הגיעה פיזית לבית החולים, אך חששנו שאם ניתן לו אותה והוא ימות, האשם ייפול על הטיפול ולא על מצבו הקשה", מספרת בריס פלדמן. "אבל ההורים התחננו שניתן לו צ'אנס ובלב כבד נתנו את התרופה".

מה שקרה לאחר כ-12 שעות היה בבחינת נס. "כל המדדים שלו התייצבו לחלוטין. הוא החל להגיב, חום גופו חזר לנורמה, התינוק ששקל 10 קילו הפריש בשתן בכמה ימים 2 קילו נוזלים של הבצקות שהיו לו. פתאום ראינו כמה הוא רזה ומדולדל, אבל הוא הגיב, שמח, צחק ותיקשר. זה היה מדהים. החלטנו לתת את הטיפול גם לד' ולבת דודה אחרת שלו בת 10. לאחר קבלת התרופה הבטן של ד', שנראתה כמו בטן של אישה בחודש השביעי להיריונה, הלכה וקטנה, תוך זמן קצר הוא אף צמח לגובה ב- 6 ס"מ, הפסיק ליטול תרופות והתחיל לאכול רגיל".

ד' ושני בני דודיו אמורים לקבל את התרופה כל ימי חייהם?

"הם מגיעים אלינו פעם בשבועיים ומקבלים את התרופה בעירוי באשפוז יום של מחלקת ילדים ב'. כיוון שמדובר בטיפול חדשני בעולם, לא ידוע מה יהיה משכו, אך יתכן כי ימשך כל חייהם".

לא רק חיי החולים השתנו. גם חיי המשפחה המורחבת. לא מזמן הרתה האם של התינוק בן השנתיים שניצל. היא עברה אבחון גנטי במהלך ההיריון כדי לוודא שהבת שתיוולד לא תחלה במחלה.

הסיפור המדהים של ד' ובני משפחתו המורחבת פורסם בכתב העת הרפואי היוקרתי New England Journal of Medicine. "יש לנו הרבה סיפורים כאן, אך זה סיפור של פעם בחיים, שבו לא רק מאבחנים מחלה חדשה, שלא הייתה ידועה בעולם, אלא גם מוצאים טיפול", אומרת בריס פלדמן, "סיפורים כאלו גורמים לנו לסיפוק רב ומעצימים את תחושת השליחות שלנו".

 

לראות את הנולד

האבחון הגנטי מסייע לא רק לחולים עצמם אלא גם לבני משפחתם. ישנם שלושה סוגי אבחונים שמסייעים לבני המשפחה לקבל החלטה אם להביא ילד נוסף לעולם:

1.      אבחון גנטי טרום השרשה (PGD): שיטה המאפשרת אבחון גנטי עוד בשלב ההפריה. במקרה זה מתבצע תהליך הפריה חוץ גופית, טרום העוברים שהתקבלו נבדקים גנטית ולרחם מוחזרים העוברים שאינם נושאים את המחלה.

2.      בדיקת סיסי שיליה: סיסי שיליה מהווים חלק מהשיליה. הסיסים מכילים תאים בעלי מטען גנטי זהה לזה של העובר. הבדיקה מתבצעת בין השבוע ה-10 לשבוע ה-13 להיריון.

3.      דיקור מי שפיר: מי השפיר הם הנוזל המקיף את העובר ברחם ומתפקד כבולם הזעזועים שלו. המים מכילים תאי עור הנושרים מהעובר וגם תאים ממערכת העיכול והנשימה שלו. התאים נושאים את המטען הגנטי של העובר. הבדיקה מתבצעת לאחר השבוע ה-16 להיריון עד שבוע 22 ו-6 ימים. בהתאם לצורך ובהמלצת היועץ הגנטי ניתן לבצעה בשלב מאוחר יותר (אפילו בשליש האחרון של ההיריון).

 

 הרצאתה של ד"ר חגית בריס פלדמן – על גנטיקה ורפואה מותאמת אישית.

 

המכון לייעוץ גנטי ברמב"ם.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בבריאות

 • "בוקר בריא"

  לקוחות כללית רפואה משלימה יוכלו ליהנות מאירוע "בוקר בריא" מיוחד שייערך ביום ג' ה-21 באוגוסט בין השעות 10:00-12:00
 • פיזיותרפיה, הדור הבא

  מכון השיקום "נכנס" הביתה בשירות פורץ דרך בכללית און ליין, מה שחוסך לכם את הצורך להגיע למכון השיקום
 • הילד עולה לכיתה א'? הכתבה הזו עבורכם

  כל הטיפים של עדי לוסקי, מרפאה בעיסוק התפתחותית של כללית בקריות. שלום כיתה א'!
 • ניתוחים פלסטיים פופולריים בקרב בני הנוער

  במקום לצאת לטיולים וחופשה בים – בני נוער מנצלים את תקופת החופש הגדול לצורך ביצוע ניתוחים פלסטיים. בין הניתוחים הפופולריים ביותר המבוקשים על ידי הנערים והנערות ניתוחי אף, אוזניים והגדלת חזה.
 • בית מרקחת מצטיין

  רוקחת בית החולים כרמל, נדיה מרגולין זכתה בפרס והוקרה  למחקרים מצטיינים ברוקחות ובפרמקולוגיה בישראל מטעם אוניברסיטת בן גוריון בנגב.   הפרס ע"ש ד״ר דיוויד ווד ניתן לנדיה בטכס מרגש באוניברסיטת בן גוריון.
 • האוכל בכרמל עולה ליגה

  בהשקעה של מליוני ₪ ולאחר 3 שנות בינוי מוקפדות נחנך במרכז הרפואי כרמל חדר אוכל סגל משודרג מודרני ומעוצב. חדר האוכל החדש הינו החלק האחרון בפרוייקט רחב היקף של בינוי ושדרוג מערך ההסעדה והמטבח של כרמל לטובת כלל המטופלים והצוות.
 • חוגגים 6 עם חיוך בריא

  כללית סמייל טירת הכרמל העבירה הדרכה, במרכז בריאות הילד בטירת הכרמל, לילדים העולים לכיתה א' בנושא שמירה על שיניים בריאות
 • בריא להכיר: ד"ר ליעד ורדי, פרח של רופאה

  ד"ר ליעד ורדי היא מנהלת המרפאה המוערכת של כללית בקרית שמואל
 • סדנת הנקה במרכז הכרמל

  אירוע לקידום הנקה נערך במסגרת אירועי שבוע ההנקה העולמי במרפאת כללית רש במרכז הכרמל
 • כללית: תכנית פורצת דרך לתמיכה בחולות סרטן

  מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית מציע בחינם במסגרת מחקר ייחודי, תכנית לשיקום על ידי מרפאה בעיסוק, לנשים שאובחנו וטופלו השנה בסרטן השד
 • בכרמל לוקחים אחריות ונלחמים בזיהומים

  "במרכז הרפואי כרמל לוקחים את האחריות לידיים ונלחמים בזיהומים". זוהי סיסמת קמפיין המלחמה בזיהומים החדש שהושק החודש בכרמל. מדובר בפרוייקט חשוב ורחב היקף הפונה לכלל הצוות המטפל בביה"ח וכן למטופלים ולבני משפחותיהם בבקשה להקפיד על חיטוי ורחיצת ידיים.
 • כנס מרפאות ההסדר של כללית סמייל

  כ-300 רופאי שיניים ממרפאות ההסדר הפועלות בשילוב עם כללית סמייל השתתפו בכנס מקצועי של כללית סמייל שהתקיים באווניו, קריית התעופה.
 • כרמל בריאות דיגיטלית

  " זאת בהחלט בשורה משמחת לתושבי חיפה והצפון, הצעדים שעשינו עד עכשיו עם הרשות לחדשנות bewell  והחברה הכלכלית של חיפה מכניסים הרבה אופטימיות ותקווה שאנחנו עושים ויכולים לעשות הרבה דברים מצוינים ביחד". כך אמר ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח כרמל במפגש פסגה מיוחד של 3 מנהלי בתי החולים של חיפה .
 • חברי מכבי וטסים לחו''ל עם הילדים?  

  מכבי מעמידה לרשות ההורים פנקס חיסונים מקוון בכף היד
 • נחש צפע. צילום: אילוסטרציה

  "כמות הפגיעות מבעלי חיים עולה באופן משמעותי בחודשי הקיץ"

  מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי 'בני ציון' מספר לנו על פגיעות מבעלי חיים ודרכי התמודדות: החל מהכשות נחש ועקיצות דבורה ועד נשיכות כלבים
 • צוות רמב"ם. תמונה: יחסי ציבור

  "בקיץ יש החמרה בסימפטומים של הלוחמים הסובלים מפוסט-טראומה"

  רמב"ם: מדוע בקיץ תמיד יש עליה בפניות לוחמים משוחררים פוסט טראומטיים?
 • חגיגת בריאות רב תרבותית

  במרכז הילד של כללית ארמון, המשרת שכונות יהודיות וערביות כאחד, נערכה חגיגת בריאות באוירת דו קיום בעברית ובערבית
 • תכנית פורצת דרך לתמיכה בחולות סרטן

  תכנית ייחודית לשיקום על ידי מרפאה בעיסוק לנשים שאובחנו וטופלו השנה בסרטן השד מוצעת בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, בחינם במסגרת מחקר ייחודי
 • היפים והמעודכנים

  קופצים להזרקת בוטוקס, מותחים בטן, מזריקים לקרחת, מצמידים אוזניים. הישראלים גילו שמה שלא עושה הטבע יעשה הכירורג הפלסטי. פרופ' יהודה אולמן, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית והשירות לרפואה אסתטית בקריה הרפואית רמב"ם, מתאר את עשר המגמות הנפוצות ביותר בתחום
 • סיעוד מתקדם בכרמל

  אירה קולומיסקי מונתה כמפקחת הסיעוד של החטיבה הכירורגית בבית החולים כרמל. אירה  שמשה בתפקידה הקודם כמנהלת הסיעוד של המחלקה הכירורגית א'.
 • הישמרו מהשמש. תמונה: אילוסטרציה

  הקיץ בשיאו: כיצד מטפלים בהתייבשות?

  הקיץ בשיא: איך נשמרים מהתייבשות, ובמקרה כזה איך מטפלים בצורה האפקטיבית ביותר?
 • יעל שרפשטיין בכנס העולמי של העמותה לבריאות הנפש של התינוק שהתקיים ברומא. צילום: דוברות כללית

  האכלת תינוקות בכנס בינלאומי

  יעל שרפשטיין מנהלת הפיזיותרפיה במכונים להתפתחות הילד בחיפה וביקנעם הציגה בכנס בינלאומי שנערך ברומא
 • טומי אלון ונידה מרגולין קיבלו פרס על מחקר מצטיין במסגרת תואר שני ברוקחות קלינית. צילום: דוברות כללית

  רקחו פרס הצטיינות

  צוות רוקחי כללית במרחב: טומי אלון רוקח קליני במחוז חיפה וג"מ ונדיה מרגולין מבי"ח כרמל קיבלו פרס על מחקר מצטיין
 • דיקור סיני כפתרון להפחתת כאבי "דורבן"

  אישה כבת 40 מהצפון, שסבלה מדלקת בעקב כף הרגל – "דורבן" והתלוננה על כאבים עזים שהקשו על תפקודה הפיזי והליכתה עברה סדרת טיפולי דיקור סיני במרפאת כללית רפואה משלימה טבריה ע"י מטפלת בדיקור פזית סגל.
 • שבוע עידוד הנקה

  סקר ההנקה של רמב"ם: 76% בוחרות להניק. 60% מאמינות בזכותן להניק בכל מקום  
 • הזעת יתר. צילום:יח"צ

  קיץ ישראלי - דרכי טיפול בהזעת יתר

  מנגנון ההזעה והסיבות להזעת יתר ניתנים לפתרון- בידי רופאי רשת המרפאות כללית אסתטיקה מגוון פתרונות לבעיה מטרידה זו, הפתרונות ניתנים ליישום בהצלחה גבוהה.
 • מוטרפים על הבריאות

  צוותי כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי יצאו במבצע "אטרף של בריאות" וביצעו אלפי בדיקות לאיתור מוקדם למטופלי כללית
 • הצטיינות ומצויינות במחוז חיפה של הכללית

  כאלף עובדי כללית במרחב חיפה וגליל מערבי, מבית חולים כרמל וממרפאות המחוז, התכנסו בתאטרון מוצקין למפגן של הערכה, בכנס בו הוענקו תעודות הצטיינות
 • טיפול בדיקור סיני

  בתום סדרת טיפולי דיקור ע"י המטפל טוני ח'ורי, המטופלת דיווחה על הקלה משמעותית בכאבים וחזרה לתפקוד תקין ללא תלות בטיפול תרופתי
 • טיפולי טווינא להפחתת כאבים

  טיפולי טווינא בכללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום סייעו להפחתה משמעותית של כאבים במרפק ובשורש כף היד
 • "ככל שמרזים בגיל צעיר יותר, העור חוזר לקדמותו. צילום מסך

  "לפי דעתי מגיעים אלינו כשכבר אין פתרון אחר" (וידאו)

  ד"ר צח שרוני, מומחה לכירורגיה פלסטית, מספר על ניתוח להסרת עודפי עור ועונה על שאלות נפוצות
 • 12 הרגלים יום יומיים שפוגעים בעור הפנים

  מודעות תסייע לנו להגן על העור. אז מהם 12 ההרגלים היום יומיים שאנו עושות אשר פוגעים בעור הפנים?
 • ורד וגלי, סיפור הצלחה

  תאומות בנות 9.5 מהקריות ניסו זמן רב לבצע מהפך באורח החיים אך ללא הצלחה. כעבור מספר חודשים במרכז 'מכבי אקטיבי' – התוצאות לא איחרו להגיע
 • מטפל בנשים בידיים טובות

  בריא להכיר: ד"ר עמית דמתי הוא המנהל החדש של מחלקת הנשים במרפאת איינשטיין החדשה, שהקימה כללית ברמת אלמוגי
 • משקפי שמש לעור

  חדשנות מבית כללית אסתטיקה – דרמה סאן דיפנס +SPF 50 UVA/UVB כללית אסתטיקה משיקה קרם הגנה -לשימוש יומיומי-בטכנולוגיית הפנינים הייחודית אשר מקנה לעור הגנה רחבה, יעילה במיוחד ובטוחה במיוחד אודות דרמה סאן דיפנס: קרם הגנה לגוף ולפנים בטכנולוגיית מסנני קרינה ייחודית -טכנולוגיית הפנינים. UV PEARLTM THECNOLOGY-*
 • מומחים בהסרת עודפי עור

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הסרת עודפי עור וחיטוב הגוף לאחר ניתוחי קיצור קיבה
 • מתכוננים לצום בתשעה באב?

  צום תשעה באב ידוע כאחד הצומות הקשים בשנה. במד"א מטפלים ביום זה באירועים רבים וכמו תמיד מגישים הנחיות שיעזרו לכם לעבור את הצום בשלום
 • רמב"ם: יום בדיקות חינם לגילוי נשאות לנגיף ההפטיטיס

  ב-26.07.18 מזמין המרכז למחלות כבד ברמב"ם את אלו הנמנים על קבוצות הסיכון – לבצע בדיקה לא פולשנית, בחינם, לגילוי נשאות לנגיף, ומבהיר: גילוי מוקדם מציל חיים!
 • "כארגון בריאות מוביל מחובתנו להיות ערוכים לספק תרופות במצבי חירום"

  מאז החל את תפקידו בהנהלה הרפואית של מכבי במחוז צפון, פועל ד"ר אייל פורמן לפיתוח אמצעי הרפואה של מכבי
 • חייו של אדם ניצלו לאחר שהתמוטט במרפאה יועצת של כללית

  גבר שליווה את אשתו לייעוץ אורתופדי ניצל בנס הודות לעירנות הצוות במקום
 • "לא צריך לרוץ ישר לבית חולים" - צפו במיון הקהילתי הראשון מסוגו בישראל

  בחיפה יצא אתמול לדרך חדר המיון הקהילתי הראשון בישראל, פרי שיתוף פעולה בין קופת חולים כללית לבית החולים רמב"ם. הקץ להמתנה המייגעת בבית החולים
 • חוקרים בכרמל

  קורס ייחודי בכרמל לביו סטטיסטיקה ואפידמיולוגיה, שנערך בשיתוף ותמיכת הוועדה להוראה ואקדמיה של בית החולים כרמל בראשותה של ד"ר דבי זיסמן.
 • כרמל למען הרופאים

  לראשונה יו"ר מבית החולים כרמל. ד"ר אריה ביטרמן מנהל המחלקה הכירורגית א' בבית החולים כרמל נבחר ומונה כיו"ר ארגון רופאי חטיבת בתי החולים של הכללית בהסתדרות הרפואית הר"י.
 • חדש בכללית רפואה משלימה בקרית אתא

  מרפאת כללית רפואה משלימה בקרית אתא מציעה ללקוחותיה שירות חדש של טיפולי דיקור קוסמטי – טיפול האנטי אייג'ינג הטבעי המסייע לחידוש והחייאת והצערת עור הפנים
 • רפלקסולוגיה להפחתת כאבי בטן

  טיפולי רפלקסולוגיה סייעו להפחתה משמעותית בכאבי בטן ותסמיני מעי רגיז
 • אילו פירות מכילים כמות קטנה יותר של סוכר?

  מספר פירות מהעשירים ביותר בסוכר – ומומלצים לאכילה בהגבלה, עד לפירות שתכולת הסוכר בהם נמוכה יותר.
 • חוקרות כללית איתרו סכנה בטיפול תרופתי להפרעת קצב

  סיכון חמור בנטילת תרופות לפעילות יתר של בלוטת התריס, בשלוב עם תרופה שניתנת להפרעת קצב
 • קמפיין מכבי מזכיר להורים שלא לשכוח ילדים ברכב

  "כולנו חווים מצבי עייפות, מתח ושינויים בסדר היום ועל כן באחריותנו לאמץ הרגלי מניעה קבועים על מנת שהיקרים לנו מכל יהיו בטוחים"
 • חוקרים בכרמל

    מחקר מתקדם מבית החולים כרמל בנושא מעורבות התהליך הדלקתי במערכת העיכול במחלת הציסטיק פיברוזיס CF)  ) הוצג בכנס הבינלאומי ה ECFS שנערך בבלגרד סרביה.
 • כרמל מרכז של מצוינות

  המרכזים הרפואיים של בית החולים כרמל, מכון הריאות והמחלקה הגריאטרית נבחרו כמרכזי מצוינות של הכללית מתוך מאות מחלקות ומכונים של הכללית בכל רחבי הארץ.
 • לראשונה בצפון: מרפאת נשאיות לגן סרטן השד

  מרפאה חדשה שנפתחה ברמב"ם מאגדת את מומחי בית החולים ונותנת מענה לנשאי הגן, הכל תחת קורת גג אחת. לאלו הנושאים את גן ה־BRCA יש סיכוי גבוה יותר בעשרות אחוזים לחלות בסרטן השד, השחלות וסוגי סרטן נוספים
 • לסקר יש רגליים

  מה הייתם אומרים אילו היו אומרים לכם שביום בדיקות מרוכז אחד ניתן לאבחן, לגלות ולמנוע את מחלת הסרטן שעלולה חלילה לקנן בכם? מערך ייחודי חדש בקריה הרפואית רמב"ם מציע מענה בדיוק לעניין זה. למי הוא מיועד, איך הוא עובד ולמה חשוב שתדעו על כך?  
 • כנגד כל הסיכויים

  טיפול התפתחותי חדשני שקיבלה תינוקת פגה בת ארבעה חודשים, במרכז הרפואי של מכבי, הוגדר כנס רפואי
 • שירות יהלום בכללית

  מחוז חיפה וגליל מערבי מוביל ארצית בסקרי שביעות רצון מטופלים ברפואה הראשונית והיועצת כאחד
 • כרמל היי טק

  בית החולים כרמל הינו שותף מרכזי במיזם החיפאי המצליח  BeWell.Haifa.
 • זרקור על העור

  בשבוע שעבר ערכו צוותי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מבצע מקיף, במהלכו נבדקו מאות חולים במסגרת שבוע מודעות העור
 • רופאי הילדים משתלמים בעבודה סוציאלית

  העובדים הסוציאליים במרכזי הילד של כללית הדריכו את רופאי הילדים במחוז חיפה וגליל מערבי
 • בכרמל נבחרת הרופאים הטובה ביותר

  רשימה מכובדת ועטורת כוכבים של מומחי בית החולים כרמל מככבת גם השנה ברשימת הרופאים הטובים בישראל של מגזין היוקרה פורבס.
 • מכבידנט מתרחבים בשבילכם

  מרפאת מכבידנט נהריה, עברה דירה והתרחבה iלצוות הרפואי נוספו רופאים חדשים והיקף חדרי הטיפול גדלו בכ-50%
 • תורמים לפגיית כרמל

  בית הורים פסגת אחוזה  השייך לארגון פסגות כרמל של ארגון עולי מרכז אירופה, הרים תרומה מכובדת ונאה לטובת הפגייה המצטיינת של בית החולים כרמל .
 • טיפולי שיאצו לפריצת דיסק

  טיפולי שיאצו במרפאת כללית רפואה משלימה בקרית אתא סייעו לחזרה לתפקוד תקין לאחר פריצת דיסק
 • חדש ובלעדי: מיון קהילתי בלין

  פתרון מנצח: בתחילת יולי ייפתח חדר מיון קהילתי בלין, בשיתוף עם חדרי המיון בבתי החולים כרמל ורמב"ם
 • בתמונה ד"ר יצחק נברו, מנהל רפואי מרחב צפון בכללית סמייל עם מנהלי מרפאות כללית סמייל בצפון (מימין – ד"ר מודעי שלי, ד"ר יצחק נברו מנהל רפואי מרחב צפון בכללית סמייל, ד"ר ולאנו דניאל, ד"ר אורן טקסלר וד"ר בנקיר שי. צילום: יח"צ.

  הכנס הבינתחומי של כללית סמייל

  מעל 400 רופאי שיניים ממרפאות כללית סמייל מכל רחבי הארץ, מקריית שמונה ועד אילת, השתתפו בכנס הגדול בתחום רפואת השיניים של כללית סמייל במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, תל אביב.
 • רפלקסולוגיה להפחתת כאבים בכף הרגל

  טיפולי רפלקסולוגיה בכללית רפואה משלימה סייעו להפחתת כאבים בכף הרגל וחזרה להליכה תקינה
 • אין להרכיב עדשת מגע קרועה או סדוקה. תמונה: יחסי ציבור

  מהם חוקי ה-"עשה ואל תעשה" בשימוש בעדשות מגע?

  מרכיבים עדשות מגע? קבלו כמה חוקים חשובים לשימוש נכון ובטוח בעדשות מגע
 • שדרוג לבית המרקחת של כללית בקריית עמל

  כללית הקימה בית מרקחת משופר בקריית עמל אשר מחליף את חדר התרופות שפעל במקום עד כה. כמו כן מונגשת המרפאה עם הקמת מעלית חדשה ושיפוץ קומת הכניסה
 • טיפול עיסוי להפחתת כאב ראש

  טיפול בעיסוי רפואי במרפאות כללית רפואה משלימה הפחית כאבי ראש והעלים תחושת נימול בפנים
 • מובילים בלוגיסטיקה כרמל

  המכון הפתולוגי של ביה"ח כרמל קיצר את זמן מתן התשובה לדגימות של סרטן השד מ 10 ימים  רק ל 4 ימים בלבד. קיצור מועד מתן התשובה הוא קריטי ומשמעותי במיוחד לנשים הממתינות בחרדה גבוה לקבלת התוצאות.
 • צוואר הרחם

  דר סיגלר אפרים מנהל יחידת מחלות צוואר הרחם ודרכי מין תחתונות, במחלקת נשים ויולדות בבית החולים כרמל הוזמן  כאורח כבוד של האיגוד האוסטרי לגיניקולוגיה
 • מי צודק: האם או האב? צילום: אילוסטרציה

  בהריון? חדשות טובות בשבילך

  עשרות נשים מחיפה, הקריות והאיזור כבר נרשמו לשירות הייחודי של מכבי וקיבלו את הערכה הדיגיטלית החדשנית
 • בא למרפאה מנהל חדש

  לאחר שרשם הצלחה רבה בניהול מרפאת טירת כרמל, הוא מגיע לנהל את מרפאת הכללית בדלית אל כרמל
 • "הימנעו מנזקי בריאות במונדיאל"

  כאבי גב, עליה במשקל ומחסור בשעות שינה הם רק חלק מתופעות הלוואי השליליות של הצפייה הממושכת במונדיאל. בכללית ממליצים איך להימנע מנזקים
 • "אנחנו נמצאים בתוך מהפכה ענקית" (וידאו)

  בראיון מיוחד ל"ניוז חיפה קריות" מספר מנהל מרחב חיפה וגליל מערבי של 'שירותי בריאות כללית', על ההתפתחות העצומה בעידן הרפואה הדיגיטלי, כמו גם על האתגרים המורכבים שטומן בחובו ניהול מרחב עצום, המונה כיום לא פחות מ- 750,000 לקוחות. צפו
 • מכבי מציגה: הקהילה המתפתחת

  מטופלים המועברים מבתי החולים לטיפול בביתם, טיפולי יום ורפואה דחופה קרובים ליד הבית או שירותי רפואה מרחוק מבלי לצאת מהבית. הנתונים מדברים בעד עצמם, עולם הרפואה כבר לא בבתי החולים אלא בתוך הקהילה והמטופלים הם המרווחים העיקריים
 • טיפולי אסתטיקה לגיל השלישי

  התאמת מראה לתחושה: כללית אסתטיקה מציעה מגוון טיפולים לגיל השלישי