יונה יהב: "ביקשתי לבטל את הבקשה לצווי סגירה למפעלים במפרץ חיפה"

במסיבת עיתונאים שנערכת עתה בעיריית חיפה, ראש העיר יונה יהב הודיע כי עיריית חיפה מושכת את הבקשה להוצאת צווי סגירה למפעלים ומודיע: "לא יהיה גידול בייצור דלקים וכימיקלים במפרץ חיפה"

במסיבת עיתונאים שנערכת ברגעים אלו בעיריית חיפה, הודיע ראש העיר יונה יהב כי הורה ליועצים המשפטיים של העירייה למשוך את הבקשות להוצאת צווי סגירה למפעלים במפרץ חיפה.
עם זאת, יהב אמר: "הנחיתי את מהנדס העיר להקפיא כל טיפול בתכניות פיתוח המפרץ. אני אדרוש לפתוח את התכניות ולהביא אותם לדיון בפני הציבור. נגמרו המשחקים ולא יהיה גידול בייצור דלקים וכימיקלים במפרץ חיפה.

יהב הורה לרכוש מכשירי ניטור נוספים לניטור חומרים נוספים. צילום: באדיבות רון אלמוג

יהב הורה לרכוש מכשירי ניטור נוספים לניטור חומרים נוספים. צילום: באדיבות רון אלמוג

"הנחיתי את מנכ"ל אגד ערים לרכוש ציוד ניטור להשלמת ניטור חלקיקים שלא נוטרו עד היום. בכל הנוגע לבריאות ילדינו כשיש ספק- אין ספק. לא יהיה חלקיק אחד בספרים שלא ייבדק וינוטר במפרץ חיפה. אני שב וקובע שהעיר חיפה חווה ירידה דרמטית של זיהום בשנים האחרונות. שוחחתי הבוקר עם מנכ"לי משרד הבריאות ומשרד להגנת הסביבה, לפי בקשתם. הם התחייבו כי יתייצבו בשבוע הבא בחיפה ויציגו בפניי תכניות להמשך הורדת זיהום האוויר".
לגבי כוונת העירייה להוציא צווי סגירה למפעלים, אמר יהב כי: "לאור הודעת משרד הבריאות מחצות הלילה ולאחר חזרתו מנתוני התחלואה של ילדים בסרטן בנפת חיפה, הוריתי לבטל את הצווים".

יהב ."אמשיך להתרים את בעלי ההון במפעלים". צילום: אורן סטלקול

יהב ."אמשיך להתרים את בעלי ההון במפעלים". צילום: אורן סטלקול

יהב נשאל עם זאת לגבי נתוני תחלואה בסרטן בקרב האוכלוסייה המבוגרת, שמצביעים על נתונים גבוהים משמעותית מהממוצע הארצי. יהב ענה: "לגבי תחלואת מבוגרים, אלו מבוגרים שחיו בחיפה בשנים שלפני 20-30 שנה – אז היה באמת זיהום אוויר בלתי סביר בחיפה. בזמני יש ירידה משמעותית ברמת זיהום האוויר".
יהב נשאל על ההאשמות שהופנו כלפיו לגבי קשריו עם בעלי ההון ובעלי אותם מפעלים במפרץ, שהוא מקבל מהם תרומות במאות מיליוני שקלים. ראש העיר השיב ואמר: "אני מצהיר שאמשיך לבקש מעשירי המדינה לתרום לחיפה. מעולם לא הצלחתי להתרים עניים. אני אמשיך להביא כסף מחוץ לתקציב ומחוץ לממשלה, כדי להמשיך ולהשקיע בחיפה. אנחנו ממשיכים לקבל את הכסף מבעלי אותם מפעלים ונמשיך גם לנטר את המפעלים שלהם במקביל".
לגבי המשך הפעולות של העירייה, והאם הוא מתכוון להביא להוצאתם של המפעלים מהמפרץ, אמר יהב: "הוצאת המפעלים זאת לא החלטה שאני יכול לקבל. אני כבר 10 שנים מבקש להזיז את מיכל האמוניה, ממשלת ישראל לא החליטה לאן המיכל יעבור והם הודיעו שזה יתאחר ורק ב-2017 ייקבע לאן זה יעבור. אין פשרות יותר ונבקש מהממשלה החדשה לקבוע במיידי לאן מיכל האמוניה יעבור


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה