העצמה נשית מתוצרת מקומית

כילדה בשכונה ג' בבאר שבע חלמה אסנת להשפיע ולהוות בעתיד השראה לנשים לממש את הפוטנציאל הטמון בהן. השבוע, כחברת מועצת כפר ורדים לשעבר וראשת החטיבה למדע המדינה באקדמית גליל מערבי החברת בעמותת כח לנשים בהווה, הרצתה ד"ר אסנת עקירב באו"ם.




במסגרת אירועי חודש העצמה נשית, סיפרה אסנת את סיפורה והציגה את מחקריה האחרונים החושפים את הסיבות לייצוג העולה של הנשים בפוליטיקה הישראלית.

כבר כילדה שגדלה בשכונה ג', בבאר שבע, להורים שעלו ממרוקו ועיראק ונאלצו לעבוד בגיל צעיר בכדי שיוכלו לעזור בפרנסת המשפחה, הבינה אסנת כי ההשכלה היא המפתח לפריצת מעגל הקסמים. עם תובנה זו החלה את דרכה לא רק בעולם האקדמי אלא גם כמייצגת נשים בזירה התקשורתית, הפובליציסטית, הפוליטית, המחקרית והניהולית בין היתר וזאת מבלי להזניח את חיי המשפחה.

"הדרך הארוכה לייצוגיות היא הסיפור האישי שלי וסיפורן של נשים ברחבי העולם" פתחה ד"ר עקירב את דבריה באו"ם.

בתמונה: ד"ר אסנת עקירב על רקע מליאת האו"ם.

בהמשך דבריה סקרה אסנת את מחקריה האחרונים המסבירים את הסיבות לכך שאנו עדים ליותר ויותר נשים להיות מעורבים במרחב הפוליטי המוניציפלי:

1.      ארגוני נשים  – עמותות וארגונים המקדמים סדר יום של נוכחות נשים כמו עמותת כ"ן (כוח נשים) מסייעים ומכוונים נשים בשדה הפוליטי.

2.       חיזוק המנהיגות האותנטית – מנהיגות הקיימת ובולטת אצל נשים ומאופיינת ברצון לקדם נושאים ללא רצון לקרדיט, כוח או טובות הנאה.

3.      הכשרות מובנות לנשים – הכשרות אשר במסגרתן מקבלים מחזקים מנהיגות נשית, תפיסה מגדרית והיבטים פוליטיים מוניציפליים.

4.      רשת נשים – שמטרתה לחזק את המודעות העצמית ולייצר קשרים בין נשים שונות בעמדות שונות בחברה הישראלית.

שילוב של ארבעת העוגנים יחדיו הגדיל את מספר הנשים שהתמודדו בבחירות לרשויות המקומיות בבחירות 2013.

בתמונה: ד"ר אסנת עקירב בנאום על מחקרה.

לקראת הבחירות של 2018 לרשויות המקומיות הוסיפה אסנת עוגן חמישי אשר רלוונטי לשתי חברות מסורתיות שבהן לנשים קושי רב יותר להשמיע קול: החברה הערבית והחברה החרדית.

העוגן החמישי עוסק בהכשרות למנהיגים ולחברה הכללית שמטרתם לעורר מודעות והבנה לחשיבות השתלבותן של נשים בעמודת מפתח בחברה.

"הדרך הארוכה לייצוגיות עדיין נמשכת, כל חברה חייבת לכלול בתוכה נשים וגברים באופן שווה בכדי שכל הקולות השונים, הצבעים השונים, נקודות המבט השונות יישמעו.

כולנו, גברים ונשים כאחד, הולכים בדרך הארוכה לייצוגיות וחייבים להבין שללא החצי השני אין שלם." סיכמה ד"ר עקירב את דבריה.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com



עוד בחינוך