ד"ר שורץ-סבירסקי המשנה לראש העיר

ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי מספרת כי העובדה שהיא היחידה בארץ מבין הנשים עם מוגבלות פיזית חמורה, המכהנת במועצת עיר, משמשת עבורה כתמריץ להגברת המודעות ליכולתן של נשים לעשות הכל. אתמול אושר המינוי שלה כמשנה לראש העיר

ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי מונתה אתמול בישיבת מועצת העיר לתפקיד המשנה לראש עיריית קריית ביאליק (לא בשכר).
סבירסקי (63) נולדה בתל אביב ובגיל שנה חלתה בשיתוק ילדים כחלק מן המגפה הגדולה של שנות החמישים. ואולם, סבירסקי מספרת כי "צירוף נפלא של הורים נחושים ונבונים ואופי חזק אפשרו לי לקיים חיים מלאים ואף יותר. סיימתי את בית ספר היסודי "הכרמל", ביה"ס "התיכון החדש" בת"א – ולמרות נכות 100% תמיד בשילוב עם פעילויות חברתיות והתנדבויות עשירות כולל בתנועת נוער, במשמרות זה"ב וטיולים כיתתיים".

בשנת 1972 היא סיימה בהצטיינות את התיכון במגמה ביולוגית, כנגד כל הסיכויים ומול התנגדות נמרצת של המורים: "למרות כל מאמציי, לא הסכים הצבא לגייס אותי. היו זמנים שונים והיום בוודאי הייתי יכולה להתנדב לשירות. כיום אני עושה זאת במסגרת התנדבותי בצבא כחיילת בת 60…".
משלא גויסה היא לא בזבזה זמן ומייד נרשמה ללימודים גבוהים באוניברסיטת בר-אילן, בה למדה ברציפות במשך 10 שנים: לתואר ראשון B.Sc. בביוכימיה ומיקרוביולוגיה, לתואר שני M.Sc. בחקר נגיפים גורמי סרטן ומסלול המשך לדוקטורט Ph.D באותו נושא מחקר. "כל אותה תקופה פיתחתי את כישורי הספורטיביים (שחייה במיוחד) ובמסגרת זו זכיתי במדליות רבות ואף נשלחתי לאליפות העולם בסטוק-מנדוויל באנגליה שם עליתי לשלב הגמר במקצה פרפר".

ד"ר רויטל שורץ סבירסקי עם ראש העיר אלי דוקורסקי. צילום: דוברות עיריית קריית ביאליק

ד"ר סבירסקי נשואה ליורם, דוקטור לפיסיקה וחוקר ברפא"ל, שלקה גם הוא בשיתוק ילדים. בשנת 1982 עם נישואיה עברה לגור בקריית ביאליק, "העיר הקטנה-גדולה נכנסה ללבי באהבה", היא אומרת.
היא החלה במחקר פוסט-דוקטורט בן ארבע שנים בפקולטה לביולוגיה בטכניון ולאחר מכן עבדה במכון לחקר ימים ואגמים בחיפה, בטכניון בפקולטה לרפואה, ומשנת 1992 עבדה במשך 16 שנים כחוקרת בכירה במשרה קבועה במעבדת המחקר ע"ש אלישר במרכז הרפואי לגליל בנהריה". ד"ר סבירסקי פרסמה עשרות מאמרים בעיתונות מדעית בינלאומית, והשתתפה באינספור כנסים בארץ ובעולם, בהם הציגה את תוצאות עבודות המחקר שלה.

לד"ר סבירסקי שני ילדים, יוחאי (34) ומתן (30). "במעט הזמן הפנוי שנותר" היא מספרת, "אני עוסקת בספורט במסגרת מועדון איל"ן חיפה (ריקודים בשני הרכבי להקות על כיסאות גלגלים "הורה איל"ן חיפה" מזה 30 שנים), עוסקת בספורט אתגרי במסגרת עמותת "אתגרים" (שייט מפרשיות וטיולי שטח) ומשתדלת להעשיר את יידע השפות (אנגלית, צרפתית, ספרדית וגרמנית). מזה עשור אני מייחדת זמן לנושא הנמצא בנפשי – נגישות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, ובמסגרת עשייה זו זכיתי באותות הבאים "יקירת הקריות 2005", ב"אות השיוויון" לשנת 2007 על ידי משרד המשפטים, ב"אות המשלב" בשנת 2017 – וכמה שנים רצופות כאחת מהנשים המשפיעות באיזור הצפון" .

"במסגרת התנדבותי כמנהלת איזור הצפון ב"עמותת נגישות ישראל" ובמספר וועדות, אני פועלת להנגשת מבני ציבור, מבני חינוך, אתרי תיירות, סימון, אכיפה ושמירת מקומות חנייה לנכים ועוד, וכן מופיעה כמרצה בפני בני נוער בבתי ספר ובתנועות נוער ובפני ארגונים שונים להנחיל את מושג הנגישות עבור אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים".

ד"ר סבירסקי מכהנת זו הקדנציה השנייה כחברת מועצת העיר קריית ביאליק .
"לאורך כל פעילויותיי מלווה אותי נושא העצמת אנשים עם מוגבלויות במדינה", היא מספרת, "אני נותנת לנושא ביטוי במסגרת עיסוקיי הרבות. בשנה האחרונה העמקתי את פעילותי בנושא תעסוקת אנשים עם מוגבלויות. העובדה כי אני היחידה בארץ מבין הנשים עם מוגבלות פיזית חמורה, המכהנת במועצת עיר מגוריי – משמשת עבורי תמריץ להרחיב את היריעה ולגרום ליותר נשים עם מוגבלויות להיות מודעות ליכולותיהן לתרום ולהתנדב למען חברה שוויונית וצודקת יותר, המנגישה את החיים ומקבלת את השונה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק