שנתיים למותה: מה היה בארון של רונית אלקבץ ז"ל?

"יכולתה המזהירה של רונית אלקבץ לעצב חלומות, זהות ועוצמה דרך הבד, הייתה ועודנה השראה ומקור כוח"
עשרות נשים מארגון "נשות הקריות" סיירו השבוע בטיול מיוחד שכולו זיכרון והנצחה לרונית אלקבץ ז"ל, במוזיאון חולון לאמנות, בו מוצגים  גם פריטי הלבוש של אלקבץ בתערוכה מיוחדת הנקראת 'ז'ה טם רונית אלקבץ'.

בימים אלו מלאו שנתיים למותה של שחקנית הקולנוע, הבמאית והתסריטאית אשר גדלה בקריית ים והלכה לעולמה לאחר מאבק במחלת הסרטן. אלקבץ ז"ל היתה השחקנית היחידה שזכתה שלוש פעמים בפרס אופיר לשחקנית הראשית הטובה ביותר.

אלקבץ ז"ל. תמונה מתוך ויקיפדיה

אלקבץ ז"ל. היתה המוזה של כל היוצרים. תמונה מתוך ויקיפדיה

התערוכה זֶ׳ה טֵם, רונית אלקבץ היא פרי מחקר מעמיק בארון הבגדים של אלקבץ. האוסף, שבו מעל ל־500 פריטים שנאספו ונשמרו בקפידה בתל אביב ובפריז במשך ארבעה עשורים, נתרם למוזיאון העיצוב חולון באדיבותן של משפחות ישר ואלקבץ. הבגדים, האביזרים והנעליים הם מעין כּמוּסָת זמן האוצרת רגעים מחייה של אלקבץ, ומאפשרת לנו לתת מבט מחודש ומעמיק על פועלה, דרך דיאלוג עם עולם הקולנוע. התערוכה מוצגת על פני שתי קומות וכל בגד טומן בחובו סיפור וזיכרון, קול ותמונה. הפריטים שהונחו בקפידה בארונה של אלקבץ, נעטפו בנייר משי לבן בצירוף פתק בכתב ידה. היא שמרה על בגדיה בצורה ייחודית ולצד הבגדים שמרה גם קטעי עיתונות, תסריטים וסרטוני וידאו הקשרים לכל פריט ופריט.

רגעים ספורים לפני שנכנסו לתערוכה פרסמו הנשים הנרגשות בפייסבוק: "רונית היא בת קריית ים וזה גאווה לנו ולהורייך, אמך חברתנו מרים הייתה ותישאר גאה בך תמיד. רונית, שחקנית, זמרת, יוצרת, דוגמנית, שחקנית תיאטרון ובמאית, לוחמת צדק ופמיניסטית שתמיד לחמה למען נשים בעשייה חברתית כנשיאת ארגון אחותי, נזכור אותך תמיד אישה מיוחדת עם עוצמות וכשרון בלתי נגמר".
אמה של אלקבץ, מרים, התרגשה לשמוע על הסיור ועל המלים החמות של הנשים, פנסיונריות החברות בארגון.

תמונה: יחסי ציבור

"נשות הקריות". צילום יחסי ציבור

אלקבץ , גיבורת תרבות ישראלית ובין־לאומית, פעילה חברתית למען נשים בכלל, ולמען נשים מזרחיות בפרט, ומוזה לאמנים וליוצרים הטביעה את חותמה באמנות הקולנוע, במשחק ובאופנה. ביצירתה, כמו גם בדמותה, חיברה בין השוליים למרכז, בין אופנה לאמנות, בין באר שבע וקריית ים לתל אביב, בין מוֹגָדוֹר לפריז, ובין ישראל לעולם. היא בראה דמויות שנחקקו לעד בזיכרון התרבותי.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחברה