כחלון ועציוני – כבר לא

איך יסביר המועמד הצעיר עציוני שהבוס שלו לשעבר תומך דווקא ביהב ולא בו? וגם: איך נערך יהב לבחירות? הטור השבועי של אלירן טל, הפעם ביום שלישי


עד הרגע האחרון דוד עציוני עוד האמין שזה לא יקרה. ששר האוצר, הבוס לשעבר, יפנה לו עורף ויתמוך ביונה יהב בהתמודדות לראשות העיר. ועוד בשלב כל כך מוקדם – יותר מחצי שנה לפני שהציבור נוהר לקלפיות. זאת לא מכה קלה בכנף למועמד הצעיר, זאת מכה אנושה. רק בשבוע שעבר הוא העלה לרשתות החברתיות תמונות שלו עם כחלון. פעם אחת במסעדה בחוף הים, תמונות אחרות וקטע וידיאו ממסיבת הפרידה שערך עציוני כשפרש ממשרד האוצר. והנה הוא וכחלון כבר לא.
איך יסביר עציוני בחוגי הבית שהאיש שהיה הכי קרוב אליו בשנתיים האחרונות, יועצו הבכיר, לא תומך בו? איך ייתכן שכחלון לא נשאר לכל הפחות על הגדר ומיהר לתת את קולו ליהב, למרות שהסקרים נכון לעכשיו צמודים מאוד בקרב בין יהב לקליש רותם? אין ספק שעציוני ויועציו כבר חושבים על תשובות שינסו לטשטש את ההישג הגדול הזה שרושם השבוע יהב. כתבתי כאן לא פעם – יהב שועל פוליטי ותיק ומנוסה ומתחת לרדאר הוא כבר עובד כדי להיבחר שוב, גם אם זה יהיה על חודו של קול.

יהב מתחיל את הריצה עם חיבורים פוליטיים ומאמין שזה יזניק אותו גם בסקרים שבינתיים מדשדשים.

יהב עסוק בימים האלה בחבירות. הוא סגר קודם כל עם שי אבוחצירה כמספר 2 ברשימה שלו. זאת תוספת כוח משמעותית מכיוון שלאבוחצירה יש כמות פעילים עצומה והוא חיית שטח ומנוסה מאוד בארגון וניהול יום בחירות. גם יוליה שטריים, אקס ליברמן וישראל ביתנו, מצטרפת ותגייס את הקולות של העולים החדשים. ש"ס וזרמים מסויימים במגזר החרדי-אשכנזי יילכו עם יהב וגם הליכוד ובתנאי ששמשון עידו יגבר על יניב בן שושן בקרב המרתק שם לראשות הרשימה. גם במגזר הערבי שומרים אמונים ליהב (ותודה לג'קי ואקים), יש לראש העיר גם כר תמיכה מבוסס בכרמל וזה עוד לפני שהוא התחיל בקמפיין. ראש העיר, הבנתם נכון, מתחיל את הריצה עם חיבורים פוליטיים ומאמין שזה יזניק אותו גם בסקרים שבינתיים מדשדשים.
עם זאת, יהב לא זחוח. הוא רואה איך גד זאבי משקיע מיליוני שקלים כדי להדיח אותו מתפקידו, קליש-רותם עובדת חזק בשטח ולפחות על פי הסקרים היא מועמדת שאי אפשר להתעלם ממנה, ומי יודע אם יצטרף למירוץ מועמד חיצוני נוסף: יובל רבין או מאן דהוא שיגיע לכאן לא מאהבת חיפה אלא מאהבת השררה והרצון לקבל את התפקיד הנכסף.
צפוי ליהב קרב קשה. יש לא מעט חיפאים שרוצים שינוי, אחרי 15 שנות יהב. הוא יצטרך לשכנע אותם שהעיר בתנופה, בניגוד למה שמספרים להם או למה שהם מרגישים, שיש כמה פרוייקטים שבלי כהונה נוספת שלו – הם ייעצרו או לכל הפחות יתעכבו משמעותית.

תהיו בטוחים שאנשיו של ראש העיר יזכירו לכל מי שרק ירצה לשמוע על ההסתבכות המשפטית של קליש-רותם, אף שיצאה ללא קלון. הם ישאלו: איך היא יכולה לעמוד בראשות עיר גדולה אם היא התסבכה בתכנון של בית אחד בזכרון יעקב? על עציוני יגידו כל המועמדים שהוא חסר ניסיון ניהולי, צעיר מדיי (34) ולא בשל עדיין לתפקיד הבכיר ועל כל מועמד חיצוני יאמרו בוודאי שהוא לא מכיר את העיר והגיע אליה משיקולים זרים בלבד.
הזירה מתחממת, כולם בטוחים שהם יכולים לעשות את זה, והבחירות לראשות עיריית חיפה יהיו הפעם צמודות מתמיד וכנראה גם עמוסות ברפש. בקיצור, יהיה מעניין.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבחירות לרשויות המקומיות 2018