אלרגיות באביב? טיפים ממומחי מכבי

האם קיים קשר בין המצב הנפשי שלנו לאלרגיה? האם שינוי בהרגלי התזונה יכול לעזור לנזלת אלרגית? ואיך מחטים סיניות יכולות להקל על  התופעות? האביב בפתח ואתו גם תופעת האלרגיה- ד"ר עדי צוונג גונן, מנהלת אגף הרפואה של מכבי טבעי מסבירה
פסח מתקרב ואתו גם האביב, אך כידוע יחד עם הפריחה והריחות הנעימים, האביב מביא עמו גם את תופעות האלרגיה השונות מהן  סובלים אנשים רבים. החל מפריחות מגרדות, התעטשויות, נזלת, קדחת השחת או התעוררות של אסטמה אלרגית. איך מסבירים את התופעה ואיך מתמודדים איתה?
פנינו לד"ר עדי צוונג גונן, מנהלת אגף הרפואה במכבי טבעי על מנת לקבל תשובות לכל השאלות.

מהי למעשה אלרגיה ומדוע דווקא באביב?

"אלרגיה היא תופעה שבה מערכת החיסון מגיבה ביתר לחומר חיצוני- "אלרגן", הבא  במגע עם העור, ריריות מערכת הנשימה או העיכול .   מטופלים רבים מתפלאים על התפתחות יחסית מאוחרת במהלך החיים של אלרגיה לחומר מסוים. רגישות לאלרגן תלויה בנטייה גנטית וכן בחשיפה חוזרת לאלרגן.  לאחר מספר חשיפות לאותו חומר וקיום "זיכרון חיסוני" – הגוף יזהה חומר זה "כאויב" ותתפתח האלרגיה.

תגובת מערכת החיסון לאלרגן מתבטאת בפעילות מוגברת ובהפרשת חומרים שונים בניהם "היסטמינים" חומרים אלו ייגרמו לעיבוי ובצקת בריריות, לדמעת, התעטשויות ופריחות בעור. למה דווקא באביב? בזמן האביב ישנם יותר אלרגנים באוויר כתוצאה מהפריחה הרבה והמגוונת.  בנוסף, עם בוא האביב אנו משילים בגדים, העור שלנו יותר חשוף וכמו כן אנחנו נמצאים יותר בחוץ וכך נחשפים לאלרגנים.

עדי צוונג גונן. צילום: דוברות מכבי

כיצד ניתן לתת מענה לשלב החריף של התופעה?

במכבי טבעי- ארגון לרפואה משלימה מבית מכבי שירותי בריאות  אנו מציעים פתרונות מגוונים היכולים להקל במידה ניכרת עד לריפוי של תופעות  האלרגיה השונות. הרפואה המשלימה רואה בכל סוגי התחלואה את הצד הפיזי ואת הצד הנפשי וכאסטרטגיה היא מטפלת בשני האספקטים גוף ונפש גם יחד.

האסטרטגיה הטיפולית מתחלקת לטיפול אקוטי בסימפטומים החריפים וטיפול מרגיע נפש ומחזק את מערכת החיסון על מנת להקטין את התופעות בעתיד. חלק מהטיפול הכרוני והמונע מתמקד באיזון רגשי – כמו תופעות של כעס, חרדה, מתח, תסכול או טראומה לא פתורה.

אילו שיטות טיפול קיימות לטיפול בתופעה?

טיפול ברפואה סינית באמצעות הדיקור הסיני מבוצע בעזרת מחטים דקות וסטריליות בסדרת טיפולים המתאימים למטופל ולתופעות אותן מציג.  הטיפול מתאים לכל הגילאים ומבוסס על הפילוסופיה הסינית של חתירה לאיזון גוף ונפש.

טיפול בתזונה טבעית באמצעות נטורופתיה המבוססת על ייעוץ לאורח חיים בריא הכולל תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה. רבים מאתנו צורכים מזונות מעובדים המכילים חומרים שלעיתים מהווים אלרגנים כדוגמת מונוסודיום גלוטאמט , צבעי מאכל, מייצבי מזון ועוד. לעיתים מזונות טבעיים מהווים חומרים אלרגניים כדוגמת בוטנים, אגוזים, פירות שונים, דגים, ביצים  ועוד.

בנוסף אנו מציעים טיפולי הומאופתיה . זוהי שיטת טיפול בה נעשה שימוש בתכשירים הומאופטיים הנקראים רמדיז המורכבים מחומרים טבעיים ומדוללים ביותר וזאת על מנת לעורר את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף. השיטה נוסדה ע"י ד"ר הנאמן לפני כ-250 שנה.  הטיפול באלרגיה בילדים ומבוגרים משפיע  ביעילות ומהירות

אילו טיפולים ניתן לעשות בכדי לטפל בשורש הבעיה ולמנוע אותה בעתיד?

טיפול נוסף שאנו מציעים קרוי ביופידבק. מטרת הטיפול הינה לשקף למטופל בזמן אמת את מדדי הלחץ והמתח שלו באמצעות צפייה על צג מחשב במדדים פיזיולוגיים כמו קצב הלב, קצב נשימה, הזעה ועוד וע"י כך לסייע למטופל ללמוד לשלוט בתופעות כמו כעס, אי שקט, מתח ועוד.

בנוסף קיים מגוון רחב מאוד של טיפולי מגע כמו- רפלקסולוגיה, שיאצו, טוינה, עיסוי- המסייעים לתמוך ולאזן את מערכות הגוף ולהרגיע את הנפש.

ומה המסר שאנו לוקחים אתנו לקראת האביב?

עם הפריחה באביב גם אנו  לעיתים "פורחים". זה זמן טוב לכל מי שסובל מתופעות של אלרגיה לבוא ולקבל ייעוץ רפואי והתאמת תכנית טיפול – המתאימה אישית לו.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות