זינוק בפניות בשל אלרגיות

הפריחה העונתית גורמת לעלייה ניכרת במספר הפניות למחלקות האלרגיה של כללית. במחוז חיפה וגליל מערבי מספרים כי גם הרגישות לאבק וחומרי הניקוי במסגרת ההכנות לפסח תורמים את חלקם. הכל על אלרגיות
עבור רבים, עונת המעבר היא לא רק תקופה  משמחת של פריחה אביבית, אלא גם תקופה שבה יש עליה של ממש בתופעות אלרגיות מהם הם סובלים. השנה הן הופיעו מוקדם בשל חורף אביבי שגרם לפריחה משגשת שהקדימה להופיע כבר בחודש פברואר.
במרפאות האלרגיה של כללית מציינים כי קיים זינוק במספר הפניות של הסובלים מתופעות של אלרגיה עונתית. ביטוייה הם נזלת ועיניים דומעות – תופעות שהן בעיקר מטרידות אך לעתים, בעיקר לסובלים מבעיות נשימה כמו אסטמה, מהוות גם בעיה רפואית חמורה.

ד"ר דוד נוסם, אלרגולוג בכיר במחלקת אלרגיה של כללית במרכז רפואי לין ובמרפאה היועצת בנהריה מסביר כי אלרגיה עונתית היא תופעה שכיחה מאוד. בישראל היא מופיעה אצל כ-15% מהאוכלוסיה, בארצות מסוימות מגיעה לכ-20% ויותר. מדובר בתופעה עם רקע תורשתי ואכן, אם אחד ההורים סובל ממנה, הסיכון ללקות בה מוכפל.

בדיקות ותבחינים לאלרגיה. צילום: דוברות כללית

האלרגיה מופיעה בתגובה לחשיפה לאבקנים. האביב הוא תקופת הפריחה העיקרית ולכן נגרם סבל מיוחד למי שאלרגי להם. בנוסף, תקופה זו מאופיינת גם בחמסינים עם רוחות חזקות, כפי שהיה רק לאחרונה. הן גורמות לכך שהקופסיות שמכילות את האבקנים של הפרחים נפתחות בכמות גדולה בבת אחת ונישאות למרחק. מי שרגיש לאבקת הפרחים, חשוף כל הזמן לאבקנים בריכוז גבוה ועל כן חש ברע. כאשר מתווסף לכך זיהום אוויר, המצב מחמיר עוד יותר, כי השילוב עם רוחות החמסין והאבק מחמיר את המצב ומסכן את הקבוצות הרגישות לתחלואה זו ואת התסמינים. כמובן, שהסובלים במיוחד הם חולי האסתמה שדרכי הנשימה שלהם רגישות מלכתחילה. ככל שהפריחה צפופה יותר, כפי שארע השנה, כן יש יותר נפגעים ובדרגת חומרה גדולה יותר.

בנוסף הודות למזג האויר הנוח, אנו מרבים לטייל בטבע ולכן נחשפים עוד יותר לצמחיה, כולל כזו המעוררת בנו תגובה אלרגית. היבט נוסף, הנצפה במרפאות האלרגיה של כללית מידי שנה לקראת הפסח, הוא התגובה הן לאבק והן לחומרי הניקוי בשל עבודות הנקיון לקראת חג הפסח.

חשוב להבין, מסביר ד"ר נוסם, שהנטיה לאלרגיה היא מולדת, אך תתבטא כמחלה רק לאחר שאדם נחשף פעם אחת או יותר לאלרגן מעורר תגובה. בחשיפה הראשונה, לעולם לא תופיע תגובה אלרגית, רק בחשיפות שלאחריה.

 

ד"ר דוד נוסם. צילום: דוברות כללית

הטיפול, מספר ד"ר נוסם, הוא בעיקר בקבלת טיפול מונע, בהתקרב עונת המעבר, על ידי רופא המשפחה ובמקרים יותר קשים על ידי אלרגולוג. אבני היסוד של הטיפול הם  כדוריים אנטיהיסטאמינים ותכשירים סטרואידלים לאף, שצריכים להילקח משך תקופה ארוכה. אין לחשוש (למעט אנשים הסובלים מלחץ תוך עיני – גלאוקומה) מסטרודאידים מקומיים לאף, שמקלים מאוד על הנזלת האלרגית אם כי לעתים נדירות יכולים להופיע דימומים קלים שחולפים עם הפסקת השימוש בהם. מי שסובל גם מהתקפים אסתמטיים, צריך לקבל גם טיפול מונע לאסתמה. כמו כן, כהערכות לעתיד, מומלץ להתחיל בקבלת חיסונים לאלרגיה ולשם כך צריך להגיע לאלרגולוג.

המרפאה לאלרגיה בלין הינה אחד המוקדים הגדולים בארץ שמתמחים במתן חיסון לרגישות זו, אך מדובר בתהליך ארוך.

אזהרה נוספת הקשורה בפסח היא בנושא ארוחות החג ומוצרי מזון המוכחים כאלרגניים, בהם נעשה שימוש רב בחג זה, כמו ביצים  ואגוזים. ידוע לנו, מציין צוות המחלקה בלין, שכ-30% מהאנשים הרגישים למזונות ואף מקפידים להיזהר ממזונות אלרגניים עבורם, עלולים להיחשף בשוגג למזונות אלו ויפתחו תגובה שעלולה להיות מסכנת חיים. בחגים אנו מרבים לאכול מחוץ לבית אם כאורחים ואם במסעדות ולא תמיד יכולים לזהות מרכיב מזון שמהווה סיכון עבור מי שהינו בעל רגישות. לכן, אנו ממליצים לכל מי שעבר תהליך איבחוני ונמצא רגיש למזון, שתמיד יהיה מצוייד במזרק אפיפן, זה מציל חיים. לכן, מדגיש המומחה של כללית: זיכרו להצטייד בו גם כשיוצאים לארוחה אצל הדודה, אולי היא הכינה מאפה עם בוטנים או אגוזים, להם אתם רגישים וכך תחשפו בשוגג לאלרגנים מסוכנים בעבורכם. חשוב להיות ערוך למצבי חירום כאלה, מסכמים המומחים מכללית.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות