סובלים מבעיה רפואית דחופה?

רגע לפני שאתם רצים לחדר מיון, כדאי שתכירו שירות ייחודי שמציעה כללית: אבחון פנימי מהיר (אפ"מ). היתרונות: שירות איכותי על ידי מומחים, זמין, בלי תורים ובהליך מזורז
סובלים מבעיה רפואית דחופה? רגע לפני שאתם רצים לחדר מיון, כדאי שתכירו שירות ייחודי שמציעה כללית: אבחון פנימי מהיר (אפ"מ). מדובר במעין חדרי מיון אשר פועלים בקהילה. היתרונות: שירות איכותי על ידי מומחים, זמין, בלי תורים ובהליך מזורז. המסקנה: נקווה שלא יהיה צורך, אך ברור שעדיף לפנות לאפ"מ לפני שנמהר לחדר המיון.

סובלים מכאב בטן חריף ובלתי מוסבר? לחץ בחזה? מכה ברגל? כמה פעמים רצתם למיון ואז כבר כמעט שוכחים את הכאב, כי הנסיעה לחדר המיון המרוחק, העומס, ההמתנה משך שעות בתור למומחה שיגיע מהמחלקה, האווירה המלחיצה, וההמתנה האינסופית למכתב השחרור הרפואי – כל כך מייגעים – עד שאנו מתחרטים על הרגע שהחלטנו לפנות למיון. החוויה מוכרת?

ב"כללית" מציעים פתרון יעיל בהרבה ברשת מחלקות האפ"מ- אבחון פנימי מהיר, הפועלות כמעין חדר מיון יום – שירות כזה יכול לחסוך פעמים רבות את דרך הייסורים הזו. שירות זה פועל בקריית בריאות זבולון ובמרפאות היועצות של כללית בעכו, נהריה וכרמיאל. יצאנו לבדוק ולברר האם עדיף לפנות אליו כשלא מדובר במצב המחייב חדר מיון והופתענו לטובה – בהחלט מומלץ!

 

אבחון דחוף בכללית. מקצועי ונעים וחוסך את מסכת הייסורים בחדרי המיון. צילום: ערן לביא

באפ"מ צוות רופאים בכירים שצברו ניסיון רב במחלקה הפנימית בבי"ח ובחדר מיון. כולם אגב רופאים מומחים, לא סטאג'רים או מתמחים, ולצדם צוות אחיות מיומנות בעבודת חדר מיון. מדובר בצוות המטפל במקרים דחופים, או הדורשים ברור מקיף, ברציפות מ- 08:00 בבוקר ועד 19:00. האפ"מ פועל באגף מיוחד שהוקם במרפאה המקצועית, עם ציוד חדיש לאבחון ומתן עזרה דחופה, 8 מיטות השהייה בהן יכולים להשכיב את הפונים למשך מספר שעות לשם מעקב, מתן עירויים, טיפולי אינהלציה ועוד, כאשר הכל מתנהל באווירה שקטה ונינוחה, במקום חדר המיון ההומה והמנוכר.
בימים אלה בו נושא הסיבוכים מאשפוזים מדובר בכל אמצעי התקשורת, ישנו יתרון לאפ"מ גם בעניין זה וכמובן בנוחות: נחסך זמן יקר בנסיעה לחדר המיון, הקבלה מהירה וכל התהליך קצר ויעיל, שלא לדבר על האווירה הידידותית והרגועה אשר מחליפה את השהייה בחדר מיון.

אבחון דחוף בזבולון של הכללית. יעיל, מקצועי ביותר וזריז. צילום: ערן לביא

באפ"מ המתינה נ., בת 42, פקידת בנק, שהופנתה לאפ"מ על ידי רופא המשפחה שלה. היא נראתה חיוורת ומותשת לאחר ליל הקאות ולמעשה התקשרה למרפאתה כדי לקבל הפניה לחדר מיון.  היא הופתעה כשנאמר לה שאין צורך לרוץ למיון והומלץ לה להגיע לאפ"מ במרפאה המקצועית, שם יבדקו מה גרם לבעיה ויתנו לה עירוי נוזלים בעת הצורך. לאחר מספר שעות בהן נבדקה, קבלה עירוי והתאוששה במיטת הטיפולים בה הושהתה, כשהצוות המסור דואג ומתרוצץ סביבה, כבר נראתה שונה לחלוטין. הצבע חזר ללחייה והיא חייכה אסירת תודה.
"לא רק שדאגתי מה קורה לי וסבלתי מאד מתחושה רעה, חולשה נוראית, הקאות וכאבי הבטן, גם עצם המחשבה לבלות שעות בחדר מיון העמוס, כשבקושי יש מי שמתייחס אליך, החרידה אותי" סיפרה, "כאן באפ"מ האווירה נינוחה, לא “בית חולימית”, היחס מקצועי אבל גם אישי וחם. התקבלתי מיד, זכיתי ליחס אישי ואני באמת מרגישה טוב וגם רגועה כי בדקו אותי רופאים מומחים ולא המתמחים שאני פוגשת לעתים במיון. יש לי המון הערכה אליהם והם משתדלים מאד, אבל מותשים לאחר משמרת אינסופית ולא תמיד מספיק מנוסים. כל הכבוד לכללית על השירות הזה", אמרה.

אחת למספר דקות נכנסים חולים נוספים, האחד עם מכתב הפניה מהרופא שהפנה אותו לברור כאבי בטן בלתי מוסברים, האחר עם חום ממושך והשלישית עם כאבים מפושטים ברום הבטן – כאן עומדים לרשותם של החולים המודאגים והסובלים, בנוסף על צוות הפנימאים והאחיות המנוסות באפ"מ, גם כל אמצעי האיבחון והטיפול המצויים במרפאה המקצועית הגדולה של הכללית: מכון הדמיה חדיש, מעבדה הדחופה, מוניטור לניטור הפרעות קצב בלב, דפיברילטור להצלת חיים ובעיקר, סוללה של יועצים מומחים שמאיישים את המרפאה היועצת בתחומים כמו נוירולוגיה, כירורגיה, אורטופדיה ועוד. כך שאם מתעוררת בעיה ויש צורך בברור רפואי נוסף, אין צורך לטרטר את הנבדק בין כתובות ומומחים שונים, אלא רופאי האפ"מ, והיועצים דנים ביחד על המקרה.

המטופלים שהתנסו בשירות זה נדהמו  לגלות שלאחר כשעה השלימו את כל מסלול הברור ואם אין צורך בכך הם שבים הביתה או לרופא המשפחה שלהם, עם אבחון וטיפול.

"בביקור כזה בחדר מיון היינו מבלים לפחות מבוקר עד ערב, כאשר רב הזמן ממתינים לרופא, ליועץ, לתוצאות הבדיקות ולמכתב השחרור". "רק מהמתנה כזו נעשים חולים", מציינת ר. מורה בת 35, שסירבה לפנות למיון והתייצבה באפ"מ והוסיפה:" לפני שבוע ליוויתי את אחותי – שאינה מבוטחת בכללית ולכן לא הייתה ברירה אלא להגיע לחדר מיון עם כאב חריף בחזה. זה היה סיוט מתמשך ובסוף היא נשלחה לביתה עם אנטיביוטיקה. ברור לי שאם הייתה בכללית היינו "סוגרות עניין" תוך שעה בביקור באפ"מ והייתה זוכה לאבחון וטיפול שאינם נופלים ממה שקיבלה בחדר המיון בבית החולים".

עדות לדרמות המתרחשות בין כתלי האפ"ם אפשר למצוא גם במכתב תודה מרגש, שנכתב ל”צוות לו אני חב את חיי” שנתלה על הקיר במרפאה. מסתבר שר. צעיר בן 35, ללא עודף משקל ואינו מעשן, הגיע לאפ"מ בכוחות עצמו עם תלונה על כאבים ברום הבטן. א.ק.ג. תקין וגם בדיקה גופנית תקינה כך שלכאורה אפשר היה לשלחו הביתה, אולם לפי תיאור הכאב ממנו סבל, התעורר חשד אצל רופאי הצוות המנוסה כי הוא מפתח אירוע לבבי. הוזעקה ניידת טיפול נמרץ ור. הופנה מיד לבית חולים. הסתבר שאכן עבר התקף לב. גם במקרה זה ערנות הצוות וההתייחסות בכובד ראש לתלונותיו, הצילה את חיי החולה. "איננו לוקחים סיכון", מדגיש הצוות: "אם יש חשש לאירוע המחייב הפניה לבית החולים אנו דואגים לכך וגם מעדכנים את צוות חדר המיון על ההפניה. כאשר מטופל שלנו מגיע עם מכתב הפניה שלנו מהאפ"מ מתייחסים אליו במלוא הרצינות וממהרים לקבלו וזה יתרון נוסף".

לא בכל פנייה האירוע כה דרמטי, מדגיש בצניעות צוות האפ"מ, אך אנחנו כתובת למטופלים עם בעיה דחופה שאינה מחייבת פניה לבית חולים וכן כאשר דרוש ברור מקיף, או כאשר יש מקום לחוות דעת נוספת.

האפמי"ם של כללית מותירים את המבקרים בהם מופתעים לטובה: זוהי כתובת מעולה לקבלת טיפול מהיר ואין כל צורך לרוץ לחדר המיון. עדיף לקבל טיפול איכותי וזמין במרפאה שלידינו.

פרטים על שעות הפעילות ניתן למצוא באתר הכללית וב *2700


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות