חרדה חברתית? מי? מה?

מתקשים בהרצאה מול אנשים? בדיבור עם בעלי סמכות? בימי כיף בעבודה? לא מצליחים לשאול שאלה בשיעור או להרגיש משוחררים בשיחה עם אנשים? אולי אתם חלק מ-10% מהאוכלוסייה שמתמודדים עם חרדה חברתית?
בשנים האחרונות נהיה המונח חרדה חברתית מוכר יותר ויותר. כפי שרומז השם, מדובר בחרדה המתעוררת בשלל מצבים חברתיים כמו ראיון עבודה, דיבור מול קהל, דייט זוגי, מסיבה, ויכוח, השתתפות בשיעור בלימודים ועוד דוגמאות רבות.

התופעה נפוצה הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב. מחקרים הראו שבין 7-13 אחוזים מהאוכלוסייה מתמודדים עם חרדה חברתית- כלומר אחד מתוך עשרה אנשים בממוצע.

חרדת קהל, שהיא חלק מחרדה חברתית, מדורגת למשל כחרדה הכי נפוצה באוכלוסייה אפילו יותר מחרדת מוות.
הקומיקאי ג'רי סיינפלד אמר פעם בהקשר הזה שבהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים.

אז איך מאבחנים חרדה חברתית?

הדרך המקצועית ביותר היא כמובן על ידי איש מקצוע מוסמך כמו פסיכולוג או פסיכיאטר. יש אפשרויות גם לאבחון עצמי על ידי מילוי שאלון ליבוביץ' לאבחון חרדה חברתית (חפשו בגוגל). השאלון מכיל מספר שאלות ובסוף מתקבל ציון, שלפיו אפשר להעריך בצורה מאוד כללית האם יש חרדה חברתית, ובאיזה דרגה.

"בהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים". ג'רי סיינפלד. צילום מתוך ויקיפדיה

אז מה בדיוק קורה לאדם שחווה חרדה במצב חברתי?

ברמה פיזיולוגית הוא יכול להרגיש רעד, הסמקה, יובש בפה, הזעה ודופק מואץ.
ברמת ההתנהגות לפעמים יש הימנעות מיצירת קשר עין, גמגום, דיבור בקול חלש או במשפטים קצרים ולא ברורים וכו'.
ברמת המחשבות בדרך כלל נכנסים לרצף של מחשבות שליליות בגלל פירוש לא נכון של המציאות.

איך מגיעים למצב של חרדה חברתית?

כדי לנסות להסביר עדיף להשתמש בדוגמה מוחשית.  נסו לדמיין שלכל אדם יש מכ"ם שקולט סימנים ורמזים מהסביבה ולפי זה הוא מחליט איך להתנהג.  למשל אם אתם קולטים משפת הגוף של מי שמולכם שהוא ממהר אז כנראה שלא תרחיבו את השיחה עימו.

אצל אנשים עם חרדה חברתית המכ"ם הזה בעצם מאוד רגיש, והוא קולט יותר מדי מידע וגם הרבה רעשי רקע לא רלוונטי.  ברגע שיש יותר מדי מידע שנקלט מהסביבה והכל נראה חשוב-אז קשה להתנהל וזה משתק.  למשל אם מדברים עם מישהו שהסתכל לרגע בפלאפון שלו אז במצב רגיל זה אולי לא משהו שצריך לייחס לו חשיבות.  אבל לגבי מי שסובל מחרדה חברתית – הוא יכול לפרש את זה כסימן לכך שהאדם משועמם מהשיחה עימו ולכן עובר לפלאפון.  מחשבה ראשונית כזאת יכולה להוביל מיד לשרשרת של מחשבות שליליות כמו "הוא לא ירצה לדבר איתי יותר, ויספר לאנשים אחרים שאני משעמם ושעדיף לא לדבר איתי, ואני אמצא את עצמי בלי אנשים שירצו לדבר איתי ואשאר לבד". שרשרת מחשבות כזאת מעצימה את תחושת החרדה וגורמת לתסמינים פיזיולוגים והתנהגותיים.

 

חרדה חברתית משפיעה על התפקוד שלנו. אילוסטרציה.

איך חרדה חברתית משפיעה על התפקוד?

בהמשך לדוגמא שהוזכרה שלאנשים עם חרדה חברתית יש מכ"ם מאוד רגיש, אז דמיינו שהמכ"ם הזה צריך להעביר את כל המידע שהוא קולט למחשב.  מחשב שמקבל כמות גדולה מדי של מידע, בקצב שהוא לא יכול לעמוד בו – נתקע וקורס.  כשמחשב קורס אפשר לכבות אותו ובכך כביכול לפתור את הבעיה, אבל מה בעצם התכלית במחשב שלא פועל?  מה האיכות של חיים ללא קשרים חברתיים?

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה על האדם, שהרבה פעמים מכריחה אותו להתנתק ולהתבודד כדי לנוח ולאגור כוחות. ניתוק כזה נותן הקלה מידית, אבל יש לה מחיר בכך שהאדם מבודד את עצמו בהדרגה ופחות מתקשר עם הסביבה. לטווח הארוך זה מפריע לשמירה על קשרים, יצירת קשרים חדשים, התמדה בעבודה, מציאת זוגיות וכדומה.

יש דוגמאות רבות לאנשים מאוד אינטליגנטיים, יצירתיים ומדהימים שהחרדה החברתית מנעה מהם לחיות את החיים שהם רצו, והם לא מימשו את הפוטנציאל שלהם מבחינה תעסוקתית/חברתית/זוגית.
חשוב לדעת שזו לא גזירת גורל – יש כל מיני דרכים אפשריות להתמודדות עם חרדה חברתית, וחשוב שכל אחד ימצא את הדרך שמתאימה עבורו.  עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית מציעה מגוון אפשרויות כך שכל אחד יכול למצוא את הפתרון המתאים עבורו.

 

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה, בין היתר על תלמידים וסטודנטים. צילום: אילוסטרציה

אולי עדיף לחכות ולנסות להתמודד לבד?
זה נכון שחלק מהאנשים מצליחים לבד לדחוף את עצמם קדימה ולהתעמת עם הקושי החברתי ולהשתפר.  חשוב להבין שבגלל שהחרדה לפעמים משתקת אז זה מאוד קשה להתמודד עם זה לבד ויכולות להתבזבז הרבה שנים מהחיים בלי התקדמות עד אשר מחליטים לפנות לגורם חיצוני לעזרה.
מבחינה חברתית מקובל לחשוב שלגבי משהו פיזיולוגי צריך לפנות מיד לעזרה כמו למשל כאב גב, אבל במקרים אחרים צריך להתמודד לבד.
בנושא הזה יש נתון בלתי נתפס-חרדה חברתית ממוקמת במקום ראשון מבחינת משך הזמן שלוקח בממוצע לאדם לפנות לעזרה חיצונית-15 שנה! כלומר בממוצע אנשים עם חרדה חברתית מבזבזים 15 שנה מחייהם עד אשר הם פונים לעזרה.  אין שום סיבה לחכות כל כך הרבה, וצריך לפנות ברגע שמרגישים שזה משהו שמפריע להשיג דברים בסיסיים בחיים.

דרכי התמודדות עם חרדה חברתית
היום הגישה הפופולרית להתמודדות עם חרדה חברתית היא הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית, או באנגלית CBT.  עקרון הגישה הזאת הוא חשיפה הדרגתית ומפוקחת לאותם המצבים אשר גורמים לחרדה החברתית.  עם הזמן מצליחים להרגיש יותר בנוח במצבים האלה, והתסמינים הפיזיולוגים/התנהגותיים משתנים גם כן בהדרגה עד אשר גם המחשבות השליליות שמלוות את החרדה החברתית גם כן משתנות והאדם כבר לא מאמין להם באותה רמה שבעבר האמין.  זה צורת טיפול שהוכחה מדעית בהרבה מחקרים לאורך השנים כיעילה ספציפית לנושא של חרדה חברתית, וחרדות באופן כללי.

מה מציעה קבוצת "מים שקטים" בחיפה?
המפגשים של עמותת מים שקטים נערכים בשכונת בת גלים, בכל יום שני בערב. בקבוצה יש מספר אנשים שמגיעים כל שבוע בצורה קבועה, ואנשים חדשים יכולים להצטרף בכל שלב.  הגילאים בקבוצה נעים בין 20-40.
כל מפגש מתחלק ל-2 חלקים:  בחלק הראשון עושים תרגילי תאטרון אימפרוביזציה. זה סוג מסוים של תאטרון בו שום דבר לא מוכן מראש וצריך להמציא את הכל במקום בלי להתכונן. המטרה של החלק הזה במפגש הוא לשפר את היכולת להיות משוחרר וספונטני בעמידה מול אנשים. בכל שבוע יש תרגילים אחרים. חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות כמו ריאיון עבודה, הרצאה מול קהל, דייט, מפגש חברים בבית קפה וכו'. התרגילים מאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים, בסביבה בטוחה ומוגנת יחד עם עוד אנשים אשר נמצאים באותו המצב ויכולים להבין אחד את השני.

חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות ומאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים. צילום אילוסטרציה

בחלק השני של המפגש יש שיחה קבוצתית פתוחה בה אפשר לשתף דברים אישיים, להתנסות בלהיות יותר כנה ופתוח מול אנשים חדשים ולהבין דרך זה דברים על עצמך.
המטרה הסופית היא כמובן שאחרי צבירת ניסיון בקבוצה לאורך זמן – זה יקרין גם החוצה לחיי היום-יום ויהיה שיפור אישי באותם תחומים.  הקבוצה נפגשת כבר שלוש שנים, והרבה אנשים הצליחו בזכותה להיות יותר פתוחים ומשוחררים מול הסביבה ובכך להגיע ליעדים האישיים שלהם בחיים.
ההשתתפות בקבוצה כרוכה בתשלום שנועד לכסות את פעילות העמותה.

עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית הוקמה לפני מספר שנים על ידי יואב בן-ישי, רוויטל יוסף-חי ואלון וקס. לעמותה קבוצות בחיפה, תל אביב וירושלים.  את הקבוצה בחיפה מעביר אלון וקס – מנחה קבוצות מנוסה בעל תעודת מנחה קבוצות מטעם בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

איך יוצרים קשר עם עמותת מים שקטים?
כולם כמובן מוזמנים לבקר באתר שלנו המכיל הרבה מאוד מידע בנושא חרדה חברתית.
אפשר להשאיר באתר פרטים ואחד מצוות העמותה יחזור אליכם בהקדם.

דף הבית


ניתן גם לפנות בטלפון ישירות לאלון וקס: 053-4253240.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות

 • פרס מנכ"ל לד"ר טלי לבינשטיין

  ד"ר טלי לבנשטיין – מנהלת מרפאת בונן בחיפה זכתה לקבל פרס מנכ"ל
 • חוקרים בכרמל

  מה הקשר בין זאבת לבין דלקת מפרקים פסוריאטית ? ד"ר דבי זיסמן מנהלת יחידת הראומטולוגיה בביה"ח כרמל הציגה עבודת מחקר מתקדמת בשאלת הקשר בין המחלות השונות
 • אחות מצטיינת נשיא המדינה

  בטקס חגיגי הוענקה בבית הנשיא תעודת הצטיינות למיכל אידלמן-אוחנה, מרכזת תחום הסיעוד במערך בריאות הנפש של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי
 • נשות כללית רצות למען הנשים

  קבוצת עובדות בכירות של כללית בקריות השתתפו במירוץ לחיים להעצמה נשית שנערך בתל אביב
 • מהן תופעות הלוואי למי שמפסיק לעשן?

  הפסקת עישון היא מסוג אותם הנושאים שאופפים אותם מיתוסים רבים אשר רובם כשמם הם, רק מיתוסים
 • גם רופאי העתיד זקוקים לדחיפה קטנה...

  טקס חלוקת מלגות Fellowship  לרופאים 2019 בחסות מכללת רמב"ם ידע והנהלת בית החולים התקיים כמדי שנה זו הפעם ה- 11
 • קלפים אנטי דכאוניים

  אחות כללית פתחה קלפים טיפוליים בסדנה לנשים עם דיכאון טרום לידה
 • חוגגים את שבוע האחות הבינלאומי במרכז הרפואי בני ציון (צילום - מח השיווק, המרכז הרפואי בני ציון)

  בני ציון מספרים ש...

  שבוע מלא בהתרחשויות בבית החולים בני ציון: איך מתמודדים עם לידה? איך חגגו את שבוע האחות הבינלאומי? ומי מונתה למנהלת מח' קרדיולוגיה?
 • יום האחות בכרמל

  האחים והאחיות בבית החולים כרמל מציינים יחד עם כל המדינה את שבוע ויום האחות הבינלאומי בסימן: "אחים ואחיות מחוללים שינוי לקידום והבטחת רצף הטיפול – תמיד איתך".
 • הלב של כרמל

  כבר יותר מ 180 יום מאושפזת חליל סובחיאה בת ה 73 במחלקה הפנימית א'-2 בביה"ח כרמל. השבוע בפעם הראשונה ובצעד יוצא דופן הוציא אותה הצוות הסיעודי אל מחוץ למחלקה לטיול שמש באוויר הפתוח ברחבת הכניסה החיצונית של בית החולים, והעיניים של סובחיאה התמלאו דמעות של אושר.
 • "דוז פואה" למען בית החולים לילדים ברמב"ם (וידאו)

  חברת 'סנהייזר' וחברת 'קילים' עורכות מבצע גיוס תרומות משותף ממכירת מוצרי קפה ומאפה לטובת ילדי בית החולים 'רות' לילדים שברמב"ם. צפו
 • אחיות בנשמה

  כנס חגיגי לאחיות ואחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי לקראת שבוע האחות העולמי. בסקר שביעות רצון הוענק להן ציון 94 על היחס למטופלים
 • מנהלת אדמנסטרטיבית חדשה למרכז לין

  מירב זראד-יעקבי נבחרה על ידי הנהלת כללית לתפקיד המנהלת האדמיניסטרטיבית החדשה של מרכז רפואי לין
 • ניתוח אף

  עלייה של 80% אחוז במספר ניתוחי האף שבוצעו במרפאת כללית אסתטיקה גרנד קניון חיפה
 • קיץ בלי הזעה.

  איך מטפלים בהזעה בעונת הקיץ?

  הקיץ הזה יהיה נעים יותר: הכירו את המכשיר החדשני שמקל על אורח החיים, מכשיר המירה-דריי לטיפול בהזעת יתר וריח רע בבית השחי
 • ניתוח מתיחת בטן הופך לפופולארי יותר בקרב נשים וגברים

  משנה לשנה הופך ניתוח מתיחת בטן לפופולארי יותר בקרב נשים וגברים. לדברי הרופא הראשי של כללית אסתטיקה ד"ר עמוס לויאב
 • מינוי חדש במרכז הרפואי בני ציון

  ד"ר עידית דוברצקי־מרי מונתה השבוע למנהלת מחלקת קרדיולוגיה בביה"ח והיא האישה הראשונה בישראל שתנהל מערך קרדיולוגי במערכת הבריאות.
 • המרכז הרפואי בני ציון במיזם משותף

  המרכז הרפואי בני ציון קיים אירוע חשיפת טכנולוגיות במסגרת תחרות האתגר להכשרת הצוות הרפואי
 • בכרמל כנס רב תחומי על הטיפול בפרקינסון

  כנס פתוח לציבור הרחב בנושא מחלת הפרקינסון המיועד למטופלים ובני משפחותיהם ייערך בבית החולים כרמל ביום שני ה 20.5 .
 • מקדמים את "אתגר הקנגורו" בפגיה בכרמל

  כל צוות הפגייה המצטיינת של בית החולים כרמל יחד עם מנהל הפגייה פרופ' אבי רוטשילד ומנהלת הסיעוד ליאור שקד הצטרפו החודש במרץ רב לאתגר הקנגורו הבינלאומי ה-  kangaroo challenge 2019.
 • האלרגיות כבר כאן

  האביב הגיע באיחור אופנתי ולצד הפריחה המרשימה שחווינו, מגיעות גם אלרגיות, עקצוצים ושאר צרות. ד"ר גל נוימן, רופא הילדים של מכבי שירותי בריאות בבנימינה מפרט
 • העובדים הסוציאליים בכללית משלבים ידיים

  יום העו"ס הבינלאומי צוין על ידי כללית במחוז במפגש העובדים הסוציאליים תחת הכותרת "משלבים ידיים"
 • עצמאות - טיפים לארוחת מנגל בריאה קצת יותר

  טיפים בריאים וטעימים לארוחת המנגל, מאת ניאורה מרטה, דיאטנית בכירה בכללית מחוז חיפה וג"מ
 • רקחו רגעים יפים

  מאות רוקחי כללית במרחבי מחוז חיפה וגליל מערבי חגגו יחד את יום הרוקח המחוזי תחת המוטו: "רוקחים רגעים יפים"
 • רמב"ם מציג: "פרלמנט מטופלים"

  בישיבת "פרלמנט המטופלים" משתתפים המטופלים עצמם ובני משפחותיהם, ומספרים לנציגי ההנהלה על אופן קבלת הטיפול מזווית הראיה שלהם, תוך שהם מפרטים על הקשיים הנערמים בדרך
 • שומרים על המשקל גם במנגל המסורתי. פרגן. תמונה: אינסטגרם

  איך שורדים את עצמאות מבלי לעלות במשקל?

  כמו כל חג טוב, אוכל זו מילת המפתח: אז איך שורדים את המנגל המסורתי של עצמאות? מאמנת הכושר ליטל פרגן עם הצעות
 • נלחם בזיהומים

  בריא להכיר: ד"ר חנא פרח מומחה לזיהומים בילדים במרכז לבריאות הילד של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי
 • בכרמל מחבקים את הדגל

  מנהל בית החולים כרמל, ד"ר אבי גולדברג, ערך הבוקר סבב תליית דגלים במחלקות בית החולים
 • כללית: ממשיכים לאתר ולסייע לניצולי שואה

  צוותי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מטפלים כיום ב-24000 לאחר שנפרדו בצער ממאות ניצולי שואה בהם טיפלו ונפטרו במהלך השנה. בו בזמן, ממשיכים בפעילויות יזומות לאיתור ניצולי שואה שטרם הוכרו ככאלה ואינם ממצים את זכויותיהם מול הרשויות השונות
 • מכבי הרחיבה את שירותי הרפואה בקריית ים

  מומחה ברפואה פנימית הצטרף לצוות הרפואי של מכבי בעיר
 • כללית סמייל בשיתוף פעולה עם עמותת "לוחמים לחיים"

  במסגרת שיתוף פעולה חדש בין כללית סמייל לעמותת "לוחמים לחיים", החיילים הרשומים בעמותה ובני משפחתם מקרבה ראשונה ייהנו מהנחות מיוחדות בטיפולי שיניים משמרים ומשקמים
 • דיקור סיני כטיפול תומך לחולי סרטן במרפאת כללית רפואה משלימה

  תושבת הצפון, שלקתה בסרטן השד, טופלה במרפאת כללית משלימה בנצרת עילית באמצעות דיקור סיני ע"י המטפלת ברפואה סינית גלית גליל ימים ספורים לאחר שעברה את הטיפול הכימי השני שגרם לה לבחילות והקאות מרובות, חוסר תיאבון, ירידה במשקל וחולשה גדולה
 • סובלים מדלקת חזקה בכתף? יש פתרון!

  סובלים מדלקת חזקה בכתף? יש פתרון! טיפולי רפלקסולוגיה ודיקור סיני במרפאת כללית רפואה משלימה בטבריה
 • ניתוח אף מתקן

  כל ניתוח יכול להתקלקל.  החוכמה היא לדעת לתקן.  המנתחים הם בסך בכל בני אדם, ולפעמים גם הם יכולים לטעות.
 • בריא להכיר: ד"ר אנה פטרוסב

  בריא להכיר: ד"ר אנה פטרוסב, מומחית ברפואת נשים במרפאות יוליוסבורגר בנוה שאנן ופרונט בהדר עליון
 • חדש בביה"ח בני ציון

  חדש במחלקת שיקום בביה"ח בני ציון: מכשור רפואי מתקדם המסייע בבעיות שיווי משקל והפרעות תנועה
 • רמב"ם: ציונים גבוהים מ"ניוזוויק" וממשרד הבריאות

  הישג כפול לרמב"ם: גם בשלישיה הפותחת של "ניוזוויק" וגם הצלחה גדולה במלחמה בחיידקים עמידים
 • מיון ילדים כרמל במקום הראשון

  צוות המרכז לרפואה דחופה (מלר"ד) ילדים, של ביה"ח כרמל זכה במקום הראשון מבין בתי החולים בישראל בתחרות אתגר הסים היוקרתית.
 • הניוזוויק קבע, ביה"ח כרמל  מהטובים בישראל

  השבועון האמריקאי היוקרתי ניוזוויק דרג את 1,000 בתי החולים הטובים בעולם כשדירג את בתי החולים הטובים ביותר  ב- 11 מדינות מובילות בעולם. 
 • רקחו הצטיינות

  רוקחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי גרפו מחצית מכלל פרסי המצויינות ברוקחות של כללית בארץ
 • דוכן מציל חיים

  שבוע מודעות לסרטן מעי גס נערך במרפאת בונן של כללית באחוזה
 • שילוב בריאותי

  צוותים מטפלים של כללית בקריות השתלמו במפגש למידה יוצא דופן בנושא "תפיסת הבריאות ואורח החיים באוכלוסייה האתיופית"
 • הכול על הכליה

  פעילויות בכללית ברחבי המחוז לצורך קידום המודעות לבריאות הכליות
 • "דנה היא לין ולין היא דנה"

  עובדי לין והנהלת כללית התכנסו לומר תודה לדנה גילדין על 40 שנות פעילות מסורה ונפלאה
 • הרמת כוסית בכללית: ריגשה את כולם

  מה ריגש את הנוכחים בהרמת הכוסית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי?
 • המצטיינים של כרמל

  באירוע מרשים ששילב בתוכו גם הרמת כוסית חגיגית לחג הפסח. התכבדו לבימת הכבוד מצטייני מרכז רפואי כרמל לשנת 2018.
 • "לא נתנו לי בעבר סיכוי להגיע לגיל שמונים"

  ארה שפק, רופאה פנסיונרית בעלת 40 שנות ניסיון, המתמודדת עם מחלה אונקולוגית, מספרת על השירות הייחודי של מכבי לליווי חולים אונקולוגים
 • מכירת חמץ וחלוקת "המצה השמורה" ברמב"ם

  בבית החולים רמב"ם נערכו טקס חלוקת "המצה השמורה" ומכירת החמץ המסורתית
 • מחוז חיפה וג"מ נבחר כמחוז מצטיין של כללית

  מחוז חיפה וגליל מערבי הוכרז על ידי מנכ"ל כללית כמצטיין ארצי בטקס שנערך באוניברסיטת ת"א. ד"ר טלי לבנשטיין – מנהלת מרפאת בונן בחיפה קיבלה פרס מנכ"ל
 • מנהל אדמיניסטרטיבי חדש למחוז חיפה וגליל מערבי של כללית

  כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ממשיכה להתחדש בכוחות ניהול צעירים. זמן קצר לאחר שרונן נודלמן מונה כמנהל המחוז, נכנס רן אהרון לתפקידו הקודם בשנה האחרונה, כמנהל האדמיניסטרטיבי של המחוז
 • טיפולי שיאצו ודיקור לכאבי גב

  טיפולי שיאצו ודיקור במרפאת כללית רפואה משלימה בנצרת עילית סייעו למטופלים שאובחנו עם פגיעות בגב
 • רגע לפני פסח: האם תזונה ללא גלוטן מתאימה לכולם?

  נירה פלדמן, דיאטנית ורכזת תחום תזונת ילדים במכבי, מספרת לכם כל מה שרציתם לדעת על גלוטן ועל הטיפול התזונתי בצליאק
 • אתגר הרופאים: מתחרים על הצלת חיי ילדים (וידאו)

  תחרות יוצאת דופן נערכה בין צוותי רפואה מבתי חולים בכל רחבי הארץ. האתגר נערך בבית החולים רמב"ם בחיפה. מי זכה? צפו
 • ואסים מחאמיד, אסף אשכנזי, מירב נירן ואביב ברג. תמונה: משה מעוז

  אפשר לנשום לרווחה

  אלן קאר השיקה אמש את סניף חיפה: "משימתנו היא להעביר הלאה את המתנה הנפלאה הזו שנקראת גמילה מעישון"
 • מוציא מצה... תזונה בריאה בחג פסח!  

   עפ"י מומחי המרכז הרפואי בני ציון ערכה הקלורי של המצה שווה ערך לשתי פרוסות של לחם רגיל, לארבע פרוסות של לחם קל, ללחמנייה שלמה או ל-2/3 פיתה… מנהלת המחלקה לתזונה בבית החולים בני ציון, דיאטנית קלינית  ומקדמת בריאות M.Sc, בת חן כהן מציגה מספר עובדות ומציעה מספר המלצות לקראת החג
 • 90 ניתוחים בשישה ימים וחיוך אחד גדול

  ד"ר צח שרוני, כירורג פלסטי בכיר ברמב"ם והנציג הישראלי במשלחת בינלאומית להודו, החזיר את החיוך למטופלים
 • פסח כשר במרכז הרפואי בני ציון

  כמידי שנה, המרכז הרפואי בני ציון נערך בהנחייתו של מנכ"ל ביה"ח ד"ר אמנון רופא בפעילות אינטנסיבית לקראת חג פסח וליל סדר משותף שיתקיים בהתאם למספר המבקשים להשתתף בו.
 • לאכול את המצה ולהשאיר אותה שלמה

  דיאטנית כללית עם טיפים על תזונה בליל הסדר ובמהלך ימי החג
 • מוכנים לפסח קרדיט – צילום ירון חזן

  סדר פסח בכרמל

  חרוסת יין ומנות חגיגיות לכל המאושפזים, בופה מפנק לפסח במחלקת יולדות. והשנה גם הטבלת כלי פסח ועירוב מהודר לבית החולים, דירת אירוח למלווי חולים. ועוד חידושים רבים לקראת הפסח בבית החולים כרמל. " נעשה הכל כדי שכולם יוכלו להרגיש ולהנות מאווירת החג " אומר רב בית החולים כרמל הרב מאיר אינדיק .
 • אומנות הבריאות

  צוות כללית קיים מפגש עם הורים ותלמידים בבית הספר ע"ש נבון בשכנות האמנים בקריית מוצקין
 • כפפות לחץ לטיפול בשבר בשורש כף היד

  שיטת טיפול חדשה שפיתח צוות המכון לריפוי בעיסוק של כללית בחיפה לטיפול בפגיעות בשורש כף היד בעזרת כפפת לחץ, בה השתמשו עד כה לטיפול בכוויות וצלקות שנבחנה במחקר, שפורסם בכתב עת יוקרתי  
 •  חדש במרפאת כללית רפואה משלימה ביקנעם

  במרפאת כללית רפואה משלימה ביקנעם החלו בטיפולי אוסטאופתיה המתבססים על עיסוי ומניפולציות ידניות שונות  והמאפשרים שחרור שרירים, החזרת חופש תנועה מלא באזורים בהם יש הגבלה והפחתת כאבים.
 • טיפולי דיקור סיני מסייעים לחזרה לתפקוד תקין 

  טיפולי דיקור סיני בכללית רפואה משלימה בזכרון יעקב, מסייעים לחזרה לתפקוד תקין 
 • רוצים להפסיק לעשן ולא יודעים איך?

  לרגל השקת הסניף החדש של אלן קאר בחיפה, יתקיימו מפגשי יעוץ להפסקת עישון בחינם בכדי לסייע לכל המעשנים להגיע להחלטה החשובה בחיים שלהם, ההחלטה להפסיק לעשן.
 • ניתוח אף בחופשת הפסח

  מומחי מרפאות כללית אסתטיקה בצפון: "חופשת פסח נחשבת לתקופה מושלמת לניתוח אף"
 • אחיות לנפש

  מטופלים לא שקופים: זהו המוטו של קורס ייחודי שהועבר במשותף לאחיות במרפאות כללית ובבית חולים רמב"ם, בנושא בריאות הנפש
 • מומחה כללית בכנס עולמי לטלמדיסין

  ד"ר מוטי חיימי, מומחה ברפואת ילדים במרכז לבריאות הילד בחיפה הוזמן להציג מחקר על טלמדיסין בכנס עולמי שנערך בפורטוגל
 • כרמל המעשים הטובים

  עשרות רבות של עובדי ביה"ח כרמל מכל המגזרים, רופאים אחיות, עובדי מנהל ומשק, טכנאים וצוות פרא-רפואי עובדים סוציאליים ועוד עובדים רבים, פשטו את מדי ביה"ח הלבנים ויצאו לשטח ולקהילה כדי לתרום ולתת.
 • ביה"ח כרמל למען הנשים

  לנשים שחוו של פגיעה מינית, אובדן של תינוק, או חוששות מבדיקה פולשנית של רופא הנשים ועומדות לפני לידה. ביה"ח כרמל מציע שירות ליווי בלעדי לנשים שחוו טראומה וחוששות מהלידה המתקרבת. כרמל  woman friendly כדי שתוכלו ללדת בראש שקט.
 • מעשים טובים של עובדי כללית

  צוותי כללית עושים במסגרת היום יום למען המטופלים והקהילה אך ביום המעשים הטובים יצאו מגדרם במגוון פעילויות
 • "למרות שחסרים אלפי רופאים בישראל יש שמחכים שנה להתמחות"

  במדינת ישראל קיים מחסור משמעותי בתקנים להתמחויות הרפואה השונות: האם יש פתרון?
 • יום עיון ברפואת שיניים לילדים של כללית סמייל

  מעל 200 רופאי שיניים לילדים ממרפאות כללית סמייל מכל רחבי הארץ, השתתפו ביום עיון בנושא רפואת שיניים לילדים של רשת מרפאות כללית סמייל במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, תל אביב
 • עזרה ראשונה מתוקה

  ארגז "עזרה ראשונה" עם שוקולד איכותי הוענקה לכל אחד מאלפי העובדים של כללית ברחבי המחוז
 • מוס ניתוחי בלין

  הצלחה לשיטת המוס בה מובטחת הוצאה מלאה של הגידול במהלך בביקור אחד, עם החלמה מהירה יותר ופחות צלקות במקום היחיד בו מבוצע הניתוח בקהילה הוא מרכז רפואי לין, שעד כה בוצעו 1250 ניתוחים כאלה בהצלחה ראויה לציון
 • מכבי למען הקהילה

  צוות פיזיותרפיסטים של מכבי שירותי בריאות במרכז המכונים בחיפה הגיע לתרגל עם אוכלוסיית הגיל השלישי פעילויות ספורטיביות לכבוד יום המעשים הטובים