חרדה חברתית? מי? מה?

מתקשים בהרצאה מול אנשים? בדיבור עם בעלי סמכות? בימי כיף בעבודה? לא מצליחים לשאול שאלה בשיעור או להרגיש משוחררים בשיחה עם אנשים? אולי אתם חלק מ-10% מהאוכלוסייה שמתמודדים עם חרדה חברתית?
בשנים האחרונות נהיה המונח חרדה חברתית מוכר יותר ויותר. כפי שרומז השם, מדובר בחרדה המתעוררת בשלל מצבים חברתיים כמו ראיון עבודה, דיבור מול קהל, דייט זוגי, מסיבה, ויכוח, השתתפות בשיעור בלימודים ועוד דוגמאות רבות.

התופעה נפוצה הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב. מחקרים הראו שבין 7-13 אחוזים מהאוכלוסייה מתמודדים עם חרדה חברתית- כלומר אחד מתוך עשרה אנשים בממוצע.

חרדת קהל, שהיא חלק מחרדה חברתית, מדורגת למשל כחרדה הכי נפוצה באוכלוסייה אפילו יותר מחרדת מוות.
הקומיקאי ג'רי סיינפלד אמר פעם בהקשר הזה שבהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים.

אז איך מאבחנים חרדה חברתית?

הדרך המקצועית ביותר היא כמובן על ידי איש מקצוע מוסמך כמו פסיכולוג או פסיכיאטר. יש אפשרויות גם לאבחון עצמי על ידי מילוי שאלון ליבוביץ' לאבחון חרדה חברתית (חפשו בגוגל). השאלון מכיל מספר שאלות ובסוף מתקבל ציון, שלפיו אפשר להעריך בצורה מאוד כללית האם יש חרדה חברתית, ובאיזה דרגה.

"בהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים". ג'רי סיינפלד. צילום מתוך ויקיפדיה

אז מה בדיוק קורה לאדם שחווה חרדה במצב חברתי?

ברמה פיזיולוגית הוא יכול להרגיש רעד, הסמקה, יובש בפה, הזעה ודופק מואץ.
ברמת ההתנהגות לפעמים יש הימנעות מיצירת קשר עין, גמגום, דיבור בקול חלש או במשפטים קצרים ולא ברורים וכו'.
ברמת המחשבות בדרך כלל נכנסים לרצף של מחשבות שליליות בגלל פירוש לא נכון של המציאות.

איך מגיעים למצב של חרדה חברתית?

כדי לנסות להסביר עדיף להשתמש בדוגמה מוחשית.  נסו לדמיין שלכל אדם יש מכ"ם שקולט סימנים ורמזים מהסביבה ולפי זה הוא מחליט איך להתנהג.  למשל אם אתם קולטים משפת הגוף של מי שמולכם שהוא ממהר אז כנראה שלא תרחיבו את השיחה עימו.

אצל אנשים עם חרדה חברתית המכ"ם הזה בעצם מאוד רגיש, והוא קולט יותר מדי מידע וגם הרבה רעשי רקע לא רלוונטי.  ברגע שיש יותר מדי מידע שנקלט מהסביבה והכל נראה חשוב-אז קשה להתנהל וזה משתק.  למשל אם מדברים עם מישהו שהסתכל לרגע בפלאפון שלו אז במצב רגיל זה אולי לא משהו שצריך לייחס לו חשיבות.  אבל לגבי מי שסובל מחרדה חברתית – הוא יכול לפרש את זה כסימן לכך שהאדם משועמם מהשיחה עימו ולכן עובר לפלאפון.  מחשבה ראשונית כזאת יכולה להוביל מיד לשרשרת של מחשבות שליליות כמו "הוא לא ירצה לדבר איתי יותר, ויספר לאנשים אחרים שאני משעמם ושעדיף לא לדבר איתי, ואני אמצא את עצמי בלי אנשים שירצו לדבר איתי ואשאר לבד". שרשרת מחשבות כזאת מעצימה את תחושת החרדה וגורמת לתסמינים פיזיולוגים והתנהגותיים.

 

חרדה חברתית משפיעה על התפקוד שלנו. אילוסטרציה.

איך חרדה חברתית משפיעה על התפקוד?

בהמשך לדוגמא שהוזכרה שלאנשים עם חרדה חברתית יש מכ"ם מאוד רגיש, אז דמיינו שהמכ"ם הזה צריך להעביר את כל המידע שהוא קולט למחשב.  מחשב שמקבל כמות גדולה מדי של מידע, בקצב שהוא לא יכול לעמוד בו – נתקע וקורס.  כשמחשב קורס אפשר לכבות אותו ובכך כביכול לפתור את הבעיה, אבל מה בעצם התכלית במחשב שלא פועל?  מה האיכות של חיים ללא קשרים חברתיים?

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה על האדם, שהרבה פעמים מכריחה אותו להתנתק ולהתבודד כדי לנוח ולאגור כוחות. ניתוק כזה נותן הקלה מידית, אבל יש לה מחיר בכך שהאדם מבודד את עצמו בהדרגה ופחות מתקשר עם הסביבה. לטווח הארוך זה מפריע לשמירה על קשרים, יצירת קשרים חדשים, התמדה בעבודה, מציאת זוגיות וכדומה.

יש דוגמאות רבות לאנשים מאוד אינטליגנטיים, יצירתיים ומדהימים שהחרדה החברתית מנעה מהם לחיות את החיים שהם רצו, והם לא מימשו את הפוטנציאל שלהם מבחינה תעסוקתית/חברתית/זוגית.
חשוב לדעת שזו לא גזירת גורל – יש כל מיני דרכים אפשריות להתמודדות עם חרדה חברתית, וחשוב שכל אחד ימצא את הדרך שמתאימה עבורו.  עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית מציעה מגוון אפשרויות כך שכל אחד יכול למצוא את הפתרון המתאים עבורו.

 

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה, בין היתר על תלמידים וסטודנטים. צילום: אילוסטרציה

אולי עדיף לחכות ולנסות להתמודד לבד?
זה נכון שחלק מהאנשים מצליחים לבד לדחוף את עצמם קדימה ולהתעמת עם הקושי החברתי ולהשתפר.  חשוב להבין שבגלל שהחרדה לפעמים משתקת אז זה מאוד קשה להתמודד עם זה לבד ויכולות להתבזבז הרבה שנים מהחיים בלי התקדמות עד אשר מחליטים לפנות לגורם חיצוני לעזרה.
מבחינה חברתית מקובל לחשוב שלגבי משהו פיזיולוגי צריך לפנות מיד לעזרה כמו למשל כאב גב, אבל במקרים אחרים צריך להתמודד לבד.
בנושא הזה יש נתון בלתי נתפס-חרדה חברתית ממוקמת במקום ראשון מבחינת משך הזמן שלוקח בממוצע לאדם לפנות לעזרה חיצונית-15 שנה! כלומר בממוצע אנשים עם חרדה חברתית מבזבזים 15 שנה מחייהם עד אשר הם פונים לעזרה.  אין שום סיבה לחכות כל כך הרבה, וצריך לפנות ברגע שמרגישים שזה משהו שמפריע להשיג דברים בסיסיים בחיים.

דרכי התמודדות עם חרדה חברתית
היום הגישה הפופולרית להתמודדות עם חרדה חברתית היא הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית, או באנגלית CBT.  עקרון הגישה הזאת הוא חשיפה הדרגתית ומפוקחת לאותם המצבים אשר גורמים לחרדה החברתית.  עם הזמן מצליחים להרגיש יותר בנוח במצבים האלה, והתסמינים הפיזיולוגים/התנהגותיים משתנים גם כן בהדרגה עד אשר גם המחשבות השליליות שמלוות את החרדה החברתית גם כן משתנות והאדם כבר לא מאמין להם באותה רמה שבעבר האמין.  זה צורת טיפול שהוכחה מדעית בהרבה מחקרים לאורך השנים כיעילה ספציפית לנושא של חרדה חברתית, וחרדות באופן כללי.

מה מציעה קבוצת "מים שקטים" בחיפה?
המפגשים של עמותת מים שקטים נערכים בשכונת בת גלים, בכל יום שני בערב. בקבוצה יש מספר אנשים שמגיעים כל שבוע בצורה קבועה, ואנשים חדשים יכולים להצטרף בכל שלב.  הגילאים בקבוצה נעים בין 20-40.
כל מפגש מתחלק ל-2 חלקים:  בחלק הראשון עושים תרגילי תאטרון אימפרוביזציה. זה סוג מסוים של תאטרון בו שום דבר לא מוכן מראש וצריך להמציא את הכל במקום בלי להתכונן. המטרה של החלק הזה במפגש הוא לשפר את היכולת להיות משוחרר וספונטני בעמידה מול אנשים. בכל שבוע יש תרגילים אחרים. חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות כמו ריאיון עבודה, הרצאה מול קהל, דייט, מפגש חברים בבית קפה וכו'. התרגילים מאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים, בסביבה בטוחה ומוגנת יחד עם עוד אנשים אשר נמצאים באותו המצב ויכולים להבין אחד את השני.

חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות ומאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים. צילום אילוסטרציה

בחלק השני של המפגש יש שיחה קבוצתית פתוחה בה אפשר לשתף דברים אישיים, להתנסות בלהיות יותר כנה ופתוח מול אנשים חדשים ולהבין דרך זה דברים על עצמך.
המטרה הסופית היא כמובן שאחרי צבירת ניסיון בקבוצה לאורך זמן – זה יקרין גם החוצה לחיי היום-יום ויהיה שיפור אישי באותם תחומים.  הקבוצה נפגשת כבר שלוש שנים, והרבה אנשים הצליחו בזכותה להיות יותר פתוחים ומשוחררים מול הסביבה ובכך להגיע ליעדים האישיים שלהם בחיים.
ההשתתפות בקבוצה כרוכה בתשלום שנועד לכסות את פעילות העמותה.

עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית הוקמה לפני מספר שנים על ידי יואב בן-ישי, רוויטל יוסף-חי ואלון וקס. לעמותה קבוצות בחיפה, תל אביב וירושלים.  את הקבוצה בחיפה מעביר אלון וקס – מנחה קבוצות מנוסה בעל תעודת מנחה קבוצות מטעם בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

איך יוצרים קשר עם עמותת מים שקטים?
כולם כמובן מוזמנים לבקר באתר שלנו המכיל הרבה מאוד מידע בנושא חרדה חברתית.
אפשר להשאיר באתר פרטים ואחד מצוות העמותה יחזור אליכם בהקדם.

דף הבית


ניתן גם לפנות בטלפון ישירות לאלון וקס: 053-4253240.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בבריאות

 • פיזיותרפיה, הדור הבא

  מכון השיקום "נכנס" הביתה בשירות פורץ דרך בכללית און ליין, מה שחוסך לכם את הצורך להגיע למכון השיקום
 • הילד עולה לכיתה א'? הכתבה הזו עבורכם

  כל הטיפים של עדי לוסקי, מרפאה בעיסוק התפתחותית של כללית בקריות. שלום כיתה א'!
 • ניתוחים פלסטיים פופולריים בקרב בני הנוער

  במקום לצאת לטיולים וחופשה בים – בני נוער מנצלים את תקופת החופש הגדול לצורך ביצוע ניתוחים פלסטיים. בין הניתוחים הפופולריים ביותר המבוקשים על ידי הנערים והנערות ניתוחי אף, אוזניים והגדלת חזה.
 • בית מרקחת מצטיין

  רוקחת בית החולים כרמל, נדיה מרגולין זכתה בפרס והוקרה  למחקרים מצטיינים ברוקחות ובפרמקולוגיה בישראל מטעם אוניברסיטת בן גוריון בנגב.   הפרס ע"ש ד״ר דיוויד ווד ניתן לנדיה בטכס מרגש באוניברסיטת בן גוריון.
 • האוכל בכרמל עולה ליגה

  בהשקעה של מליוני ₪ ולאחר 3 שנות בינוי מוקפדות נחנך במרכז הרפואי כרמל חדר אוכל סגל משודרג מודרני ומעוצב. חדר האוכל החדש הינו החלק האחרון בפרוייקט רחב היקף של בינוי ושדרוג מערך ההסעדה והמטבח של כרמל לטובת כלל המטופלים והצוות.
 • חוגגים 6 עם חיוך בריא

  כללית סמייל טירת הכרמל העבירה הדרכה, במרכז בריאות הילד בטירת הכרמל, לילדים העולים לכיתה א' בנושא שמירה על שיניים בריאות
 • בריא להכיר: ד"ר ליעד ורדי, פרח של רופאה

  ד"ר ליעד ורדי היא מנהלת המרפאה המוערכת של כללית בקרית שמואל
 • סדנת הנקה במרכז הכרמל

  אירוע לקידום הנקה נערך במסגרת אירועי שבוע ההנקה העולמי במרפאת כללית רש במרכז הכרמל
 • כללית: תכנית פורצת דרך לתמיכה בחולות סרטן

  מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית מציע בחינם במסגרת מחקר ייחודי, תכנית לשיקום על ידי מרפאה בעיסוק, לנשים שאובחנו וטופלו השנה בסרטן השד
 • בכרמל לוקחים אחריות ונלחמים בזיהומים

  "במרכז הרפואי כרמל לוקחים את האחריות לידיים ונלחמים בזיהומים". זוהי סיסמת קמפיין המלחמה בזיהומים החדש שהושק החודש בכרמל. מדובר בפרוייקט חשוב ורחב היקף הפונה לכלל הצוות המטפל בביה"ח וכן למטופלים ולבני משפחותיהם בבקשה להקפיד על חיטוי ורחיצת ידיים.
 • כנס מרפאות ההסדר של כללית סמייל

  כ-300 רופאי שיניים ממרפאות ההסדר הפועלות בשילוב עם כללית סמייל השתתפו בכנס מקצועי של כללית סמייל שהתקיים באווניו, קריית התעופה.
 • כרמל בריאות דיגיטלית

  " זאת בהחלט בשורה משמחת לתושבי חיפה והצפון, הצעדים שעשינו עד עכשיו עם הרשות לחדשנות bewell  והחברה הכלכלית של חיפה מכניסים הרבה אופטימיות ותקווה שאנחנו עושים ויכולים לעשות הרבה דברים מצוינים ביחד". כך אמר ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח כרמל במפגש פסגה מיוחד של 3 מנהלי בתי החולים של חיפה .
 • חברי מכבי וטסים לחו''ל עם הילדים?  

  מכבי מעמידה לרשות ההורים פנקס חיסונים מקוון בכף היד
 • נחש צפע. צילום: אילוסטרציה

  "כמות הפגיעות מבעלי חיים עולה באופן משמעותי בחודשי הקיץ"

  מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי 'בני ציון' מספר לנו על פגיעות מבעלי חיים ודרכי התמודדות: החל מהכשות נחש ועקיצות דבורה ועד נשיכות כלבים
 • צוות רמב"ם. תמונה: יחסי ציבור

  "בקיץ יש החמרה בסימפטומים של הלוחמים הסובלים מפוסט-טראומה"

  רמב"ם: מדוע בקיץ תמיד יש עליה בפניות לוחמים משוחררים פוסט טראומטיים?
 • חגיגת בריאות רב תרבותית

  במרכז הילד של כללית ארמון, המשרת שכונות יהודיות וערביות כאחד, נערכה חגיגת בריאות באוירת דו קיום בעברית ובערבית
 • תכנית פורצת דרך לתמיכה בחולות סרטן

  תכנית ייחודית לשיקום על ידי מרפאה בעיסוק לנשים שאובחנו וטופלו השנה בסרטן השד מוצעת בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, בחינם במסגרת מחקר ייחודי
 • היפים והמעודכנים

  קופצים להזרקת בוטוקס, מותחים בטן, מזריקים לקרחת, מצמידים אוזניים. הישראלים גילו שמה שלא עושה הטבע יעשה הכירורג הפלסטי. פרופ' יהודה אולמן, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית והשירות לרפואה אסתטית בקריה הרפואית רמב"ם, מתאר את עשר המגמות הנפוצות ביותר בתחום
 • סיעוד מתקדם בכרמל

  אירה קולומיסקי מונתה כמפקחת הסיעוד של החטיבה הכירורגית בבית החולים כרמל. אירה  שמשה בתפקידה הקודם כמנהלת הסיעוד של המחלקה הכירורגית א'.
 • הישמרו מהשמש. תמונה: אילוסטרציה

  הקיץ בשיאו: כיצד מטפלים בהתייבשות?

  הקיץ בשיא: איך נשמרים מהתייבשות, ובמקרה כזה איך מטפלים בצורה האפקטיבית ביותר?
 • יעל שרפשטיין בכנס העולמי של העמותה לבריאות הנפש של התינוק שהתקיים ברומא. צילום: דוברות כללית

  האכלת תינוקות בכנס בינלאומי

  יעל שרפשטיין מנהלת הפיזיותרפיה במכונים להתפתחות הילד בחיפה וביקנעם הציגה בכנס בינלאומי שנערך ברומא
 • טומי אלון ונידה מרגולין קיבלו פרס על מחקר מצטיין במסגרת תואר שני ברוקחות קלינית. צילום: דוברות כללית

  רקחו פרס הצטיינות

  צוות רוקחי כללית במרחב: טומי אלון רוקח קליני במחוז חיפה וג"מ ונדיה מרגולין מבי"ח כרמל קיבלו פרס על מחקר מצטיין
 • דיקור סיני כפתרון להפחתת כאבי "דורבן"

  אישה כבת 40 מהצפון, שסבלה מדלקת בעקב כף הרגל – "דורבן" והתלוננה על כאבים עזים שהקשו על תפקודה הפיזי והליכתה עברה סדרת טיפולי דיקור סיני במרפאת כללית רפואה משלימה טבריה ע"י מטפלת בדיקור פזית סגל.
 • שבוע עידוד הנקה

  סקר ההנקה של רמב"ם: 76% בוחרות להניק. 60% מאמינות בזכותן להניק בכל מקום  
 • הזעת יתר. צילום:יח"צ

  קיץ ישראלי - דרכי טיפול בהזעת יתר

  מנגנון ההזעה והסיבות להזעת יתר ניתנים לפתרון- בידי רופאי רשת המרפאות כללית אסתטיקה מגוון פתרונות לבעיה מטרידה זו, הפתרונות ניתנים ליישום בהצלחה גבוהה.
 • מוטרפים על הבריאות

  צוותי כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי יצאו במבצע "אטרף של בריאות" וביצעו אלפי בדיקות לאיתור מוקדם למטופלי כללית
 • הצטיינות ומצויינות במחוז חיפה של הכללית

  כאלף עובדי כללית במרחב חיפה וגליל מערבי, מבית חולים כרמל וממרפאות המחוז, התכנסו בתאטרון מוצקין למפגן של הערכה, בכנס בו הוענקו תעודות הצטיינות
 • טיפול בדיקור סיני

  בתום סדרת טיפולי דיקור ע"י המטפל טוני ח'ורי, המטופלת דיווחה על הקלה משמעותית בכאבים וחזרה לתפקוד תקין ללא תלות בטיפול תרופתי
 • טיפולי טווינא להפחתת כאבים

  טיפולי טווינא בכללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום סייעו להפחתה משמעותית של כאבים במרפק ובשורש כף היד
 • "ככל שמרזים בגיל צעיר יותר, העור חוזר לקדמותו. צילום מסך

  "לפי דעתי מגיעים אלינו כשכבר אין פתרון אחר" (וידאו)

  ד"ר צח שרוני, מומחה לכירורגיה פלסטית, מספר על ניתוח להסרת עודפי עור ועונה על שאלות נפוצות
 • 12 הרגלים יום יומיים שפוגעים בעור הפנים

  מודעות תסייע לנו להגן על העור. אז מהם 12 ההרגלים היום יומיים שאנו עושות אשר פוגעים בעור הפנים?
 • ורד וגלי, סיפור הצלחה

  תאומות בנות 9.5 מהקריות ניסו זמן רב לבצע מהפך באורח החיים אך ללא הצלחה. כעבור מספר חודשים במרכז 'מכבי אקטיבי' – התוצאות לא איחרו להגיע
 • מטפל בנשים בידיים טובות

  בריא להכיר: ד"ר עמית דמתי הוא המנהל החדש של מחלקת הנשים במרפאת איינשטיין החדשה, שהקימה כללית ברמת אלמוגי
 • משקפי שמש לעור

  חדשנות מבית כללית אסתטיקה – דרמה סאן דיפנס +SPF 50 UVA/UVB כללית אסתטיקה משיקה קרם הגנה -לשימוש יומיומי-בטכנולוגיית הפנינים הייחודית אשר מקנה לעור הגנה רחבה, יעילה במיוחד ובטוחה במיוחד אודות דרמה סאן דיפנס: קרם הגנה לגוף ולפנים בטכנולוגיית מסנני קרינה ייחודית -טכנולוגיית הפנינים. UV PEARLTM THECNOLOGY-*
 • מומחים בהסרת עודפי עור

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הסרת עודפי עור וחיטוב הגוף לאחר ניתוחי קיצור קיבה
 • מתכוננים לצום בתשעה באב?

  צום תשעה באב ידוע כאחד הצומות הקשים בשנה. במד"א מטפלים ביום זה באירועים רבים וכמו תמיד מגישים הנחיות שיעזרו לכם לעבור את הצום בשלום
 • רמב"ם: יום בדיקות חינם לגילוי נשאות לנגיף ההפטיטיס

  ב-26.07.18 מזמין המרכז למחלות כבד ברמב"ם את אלו הנמנים על קבוצות הסיכון – לבצע בדיקה לא פולשנית, בחינם, לגילוי נשאות לנגיף, ומבהיר: גילוי מוקדם מציל חיים!
 • "כארגון בריאות מוביל מחובתנו להיות ערוכים לספק תרופות במצבי חירום"

  מאז החל את תפקידו בהנהלה הרפואית של מכבי במחוז צפון, פועל ד"ר אייל פורמן לפיתוח אמצעי הרפואה של מכבי
 • חייו של אדם ניצלו לאחר שהתמוטט במרפאה יועצת של כללית

  גבר שליווה את אשתו לייעוץ אורתופדי ניצל בנס הודות לעירנות הצוות במקום
 • "לא צריך לרוץ ישר לבית חולים" - צפו במיון הקהילתי הראשון מסוגו בישראל

  בחיפה יצא אתמול לדרך חדר המיון הקהילתי הראשון בישראל, פרי שיתוף פעולה בין קופת חולים כללית לבית החולים רמב"ם. הקץ להמתנה המייגעת בבית החולים
 • חוקרים בכרמל

  קורס ייחודי בכרמל לביו סטטיסטיקה ואפידמיולוגיה, שנערך בשיתוף ותמיכת הוועדה להוראה ואקדמיה של בית החולים כרמל בראשותה של ד"ר דבי זיסמן.
 • כרמל למען הרופאים

  לראשונה יו"ר מבית החולים כרמל. ד"ר אריה ביטרמן מנהל המחלקה הכירורגית א' בבית החולים כרמל נבחר ומונה כיו"ר ארגון רופאי חטיבת בתי החולים של הכללית בהסתדרות הרפואית הר"י.
 • חדש בכללית רפואה משלימה בקרית אתא

  מרפאת כללית רפואה משלימה בקרית אתא מציעה ללקוחותיה שירות חדש של טיפולי דיקור קוסמטי – טיפול האנטי אייג'ינג הטבעי המסייע לחידוש והחייאת והצערת עור הפנים
 • רפלקסולוגיה להפחתת כאבי בטן

  טיפולי רפלקסולוגיה סייעו להפחתה משמעותית בכאבי בטן ותסמיני מעי רגיז
 • אילו פירות מכילים כמות קטנה יותר של סוכר?

  מספר פירות מהעשירים ביותר בסוכר – ומומלצים לאכילה בהגבלה, עד לפירות שתכולת הסוכר בהם נמוכה יותר.
 • חוקרות כללית איתרו סכנה בטיפול תרופתי להפרעת קצב

  סיכון חמור בנטילת תרופות לפעילות יתר של בלוטת התריס, בשלוב עם תרופה שניתנת להפרעת קצב
 • קמפיין מכבי מזכיר להורים שלא לשכוח ילדים ברכב

  "כולנו חווים מצבי עייפות, מתח ושינויים בסדר היום ועל כן באחריותנו לאמץ הרגלי מניעה קבועים על מנת שהיקרים לנו מכל יהיו בטוחים"
 • חוקרים בכרמל

    מחקר מתקדם מבית החולים כרמל בנושא מעורבות התהליך הדלקתי במערכת העיכול במחלת הציסטיק פיברוזיס CF)  ) הוצג בכנס הבינלאומי ה ECFS שנערך בבלגרד סרביה.
 • כרמל מרכז של מצוינות

  המרכזים הרפואיים של בית החולים כרמל, מכון הריאות והמחלקה הגריאטרית נבחרו כמרכזי מצוינות של הכללית מתוך מאות מחלקות ומכונים של הכללית בכל רחבי הארץ.
 • לראשונה בצפון: מרפאת נשאיות לגן סרטן השד

  מרפאה חדשה שנפתחה ברמב"ם מאגדת את מומחי בית החולים ונותנת מענה לנשאי הגן, הכל תחת קורת גג אחת. לאלו הנושאים את גן ה־BRCA יש סיכוי גבוה יותר בעשרות אחוזים לחלות בסרטן השד, השחלות וסוגי סרטן נוספים
 • לסקר יש רגליים

  מה הייתם אומרים אילו היו אומרים לכם שביום בדיקות מרוכז אחד ניתן לאבחן, לגלות ולמנוע את מחלת הסרטן שעלולה חלילה לקנן בכם? מערך ייחודי חדש בקריה הרפואית רמב"ם מציע מענה בדיוק לעניין זה. למי הוא מיועד, איך הוא עובד ולמה חשוב שתדעו על כך?  
 • כנגד כל הסיכויים

  טיפול התפתחותי חדשני שקיבלה תינוקת פגה בת ארבעה חודשים, במרכז הרפואי של מכבי, הוגדר כנס רפואי
 • שירות יהלום בכללית

  מחוז חיפה וגליל מערבי מוביל ארצית בסקרי שביעות רצון מטופלים ברפואה הראשונית והיועצת כאחד
 • כרמל היי טק

  בית החולים כרמל הינו שותף מרכזי במיזם החיפאי המצליח  BeWell.Haifa.
 • זרקור על העור

  בשבוע שעבר ערכו צוותי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מבצע מקיף, במהלכו נבדקו מאות חולים במסגרת שבוע מודעות העור
 • רופאי הילדים משתלמים בעבודה סוציאלית

  העובדים הסוציאליים במרכזי הילד של כללית הדריכו את רופאי הילדים במחוז חיפה וגליל מערבי
 • בכרמל נבחרת הרופאים הטובה ביותר

  רשימה מכובדת ועטורת כוכבים של מומחי בית החולים כרמל מככבת גם השנה ברשימת הרופאים הטובים בישראל של מגזין היוקרה פורבס.
 • מכבידנט מתרחבים בשבילכם

  מרפאת מכבידנט נהריה, עברה דירה והתרחבה iלצוות הרפואי נוספו רופאים חדשים והיקף חדרי הטיפול גדלו בכ-50%
 • תורמים לפגיית כרמל

  בית הורים פסגת אחוזה  השייך לארגון פסגות כרמל של ארגון עולי מרכז אירופה, הרים תרומה מכובדת ונאה לטובת הפגייה המצטיינת של בית החולים כרמל .
 • טיפולי שיאצו לפריצת דיסק

  טיפולי שיאצו במרפאת כללית רפואה משלימה בקרית אתא סייעו לחזרה לתפקוד תקין לאחר פריצת דיסק
 • חדש ובלעדי: מיון קהילתי בלין

  פתרון מנצח: בתחילת יולי ייפתח חדר מיון קהילתי בלין, בשיתוף עם חדרי המיון בבתי החולים כרמל ורמב"ם
 • בתמונה ד"ר יצחק נברו, מנהל רפואי מרחב צפון בכללית סמייל עם מנהלי מרפאות כללית סמייל בצפון (מימין – ד"ר מודעי שלי, ד"ר יצחק נברו מנהל רפואי מרחב צפון בכללית סמייל, ד"ר ולאנו דניאל, ד"ר אורן טקסלר וד"ר בנקיר שי. צילום: יח"צ.

  הכנס הבינתחומי של כללית סמייל

  מעל 400 רופאי שיניים ממרפאות כללית סמייל מכל רחבי הארץ, מקריית שמונה ועד אילת, השתתפו בכנס הגדול בתחום רפואת השיניים של כללית סמייל במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, תל אביב.
 • רפלקסולוגיה להפחתת כאבים בכף הרגל

  טיפולי רפלקסולוגיה בכללית רפואה משלימה סייעו להפחתת כאבים בכף הרגל וחזרה להליכה תקינה
 • אין להרכיב עדשת מגע קרועה או סדוקה. תמונה: יחסי ציבור

  מהם חוקי ה-"עשה ואל תעשה" בשימוש בעדשות מגע?

  מרכיבים עדשות מגע? קבלו כמה חוקים חשובים לשימוש נכון ובטוח בעדשות מגע
 • שדרוג לבית המרקחת של כללית בקריית עמל

  כללית הקימה בית מרקחת משופר בקריית עמל אשר מחליף את חדר התרופות שפעל במקום עד כה. כמו כן מונגשת המרפאה עם הקמת מעלית חדשה ושיפוץ קומת הכניסה
 • טיפול עיסוי להפחתת כאב ראש

  טיפול בעיסוי רפואי במרפאות כללית רפואה משלימה הפחית כאבי ראש והעלים תחושת נימול בפנים
 • מובילים בלוגיסטיקה כרמל

  המכון הפתולוגי של ביה"ח כרמל קיצר את זמן מתן התשובה לדגימות של סרטן השד מ 10 ימים  רק ל 4 ימים בלבד. קיצור מועד מתן התשובה הוא קריטי ומשמעותי במיוחד לנשים הממתינות בחרדה גבוה לקבלת התוצאות.
 • צוואר הרחם

  דר סיגלר אפרים מנהל יחידת מחלות צוואר הרחם ודרכי מין תחתונות, במחלקת נשים ויולדות בבית החולים כרמל הוזמן  כאורח כבוד של האיגוד האוסטרי לגיניקולוגיה
 • מי צודק: האם או האב? צילום: אילוסטרציה

  בהריון? חדשות טובות בשבילך

  עשרות נשים מחיפה, הקריות והאיזור כבר נרשמו לשירות הייחודי של מכבי וקיבלו את הערכה הדיגיטלית החדשנית
 • בא למרפאה מנהל חדש

  לאחר שרשם הצלחה רבה בניהול מרפאת טירת כרמל, הוא מגיע לנהל את מרפאת הכללית בדלית אל כרמל
 • "הימנעו מנזקי בריאות במונדיאל"

  כאבי גב, עליה במשקל ומחסור בשעות שינה הם רק חלק מתופעות הלוואי השליליות של הצפייה הממושכת במונדיאל. בכללית ממליצים איך להימנע מנזקים
 • "אנחנו נמצאים בתוך מהפכה ענקית" (וידאו)

  בראיון מיוחד ל"ניוז חיפה קריות" מספר מנהל מרחב חיפה וגליל מערבי של 'שירותי בריאות כללית', על ההתפתחות העצומה בעידן הרפואה הדיגיטלי, כמו גם על האתגרים המורכבים שטומן בחובו ניהול מרחב עצום, המונה כיום לא פחות מ- 750,000 לקוחות. צפו
 • מכבי מציגה: הקהילה המתפתחת

  מטופלים המועברים מבתי החולים לטיפול בביתם, טיפולי יום ורפואה דחופה קרובים ליד הבית או שירותי רפואה מרחוק מבלי לצאת מהבית. הנתונים מדברים בעד עצמם, עולם הרפואה כבר לא בבתי החולים אלא בתוך הקהילה והמטופלים הם המרווחים העיקריים
 • טיפולי אסתטיקה לגיל השלישי

  התאמת מראה לתחושה: כללית אסתטיקה מציעה מגוון טיפולים לגיל השלישי
 • מכשיר המזותרפיה. תמונה: אלבום פרטי

  עולם שלם של קוסמטיקה

  ארינה גוטניוב, קוסמטיקאית מוסמכת, מספרת לנו על החידושים בעולם הקוסמטיקה וגם: איך טיפול המזותרפיה משפר את מראה העור, ואיך מטפלים בחולים אונקולוגיים ובחולים הסובלים מאקנה חמור?