חרדה חברתית? מי? מה?

מתקשים בהרצאה מול אנשים? בדיבור עם בעלי סמכות? בימי כיף בעבודה? לא מצליחים לשאול שאלה בשיעור או להרגיש משוחררים בשיחה עם אנשים? אולי אתם חלק מ-10% מהאוכלוסייה שמתמודדים עם חרדה חברתית?
בשנים האחרונות נהיה המונח חרדה חברתית מוכר יותר ויותר. כפי שרומז השם, מדובר בחרדה המתעוררת בשלל מצבים חברתיים כמו ראיון עבודה, דיבור מול קהל, דייט זוגי, מסיבה, ויכוח, השתתפות בשיעור בלימודים ועוד דוגמאות רבות.

התופעה נפוצה הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב. מחקרים הראו שבין 7-13 אחוזים מהאוכלוסייה מתמודדים עם חרדה חברתית- כלומר אחד מתוך עשרה אנשים בממוצע.

חרדת קהל, שהיא חלק מחרדה חברתית, מדורגת למשל כחרדה הכי נפוצה באוכלוסייה אפילו יותר מחרדת מוות.
הקומיקאי ג'רי סיינפלד אמר פעם בהקשר הזה שבהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים.

אז איך מאבחנים חרדה חברתית?

הדרך המקצועית ביותר היא כמובן על ידי איש מקצוע מוסמך כמו פסיכולוג או פסיכיאטר. יש אפשרויות גם לאבחון עצמי על ידי מילוי שאלון ליבוביץ' לאבחון חרדה חברתית (חפשו בגוגל). השאלון מכיל מספר שאלות ובסוף מתקבל ציון, שלפיו אפשר להעריך בצורה מאוד כללית האם יש חרדה חברתית, ובאיזה דרגה.

"בהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים". ג'רי סיינפלד. צילום מתוך ויקיפדיה

אז מה בדיוק קורה לאדם שחווה חרדה במצב חברתי?

ברמה פיזיולוגית הוא יכול להרגיש רעד, הסמקה, יובש בפה, הזעה ודופק מואץ.
ברמת ההתנהגות לפעמים יש הימנעות מיצירת קשר עין, גמגום, דיבור בקול חלש או במשפטים קצרים ולא ברורים וכו'.
ברמת המחשבות בדרך כלל נכנסים לרצף של מחשבות שליליות בגלל פירוש לא נכון של המציאות.

איך מגיעים למצב של חרדה חברתית?

כדי לנסות להסביר עדיף להשתמש בדוגמה מוחשית.  נסו לדמיין שלכל אדם יש מכ"ם שקולט סימנים ורמזים מהסביבה ולפי זה הוא מחליט איך להתנהג.  למשל אם אתם קולטים משפת הגוף של מי שמולכם שהוא ממהר אז כנראה שלא תרחיבו את השיחה עימו.

אצל אנשים עם חרדה חברתית המכ"ם הזה בעצם מאוד רגיש, והוא קולט יותר מדי מידע וגם הרבה רעשי רקע לא רלוונטי.  ברגע שיש יותר מדי מידע שנקלט מהסביבה והכל נראה חשוב-אז קשה להתנהל וזה משתק.  למשל אם מדברים עם מישהו שהסתכל לרגע בפלאפון שלו אז במצב רגיל זה אולי לא משהו שצריך לייחס לו חשיבות.  אבל לגבי מי שסובל מחרדה חברתית – הוא יכול לפרש את זה כסימן לכך שהאדם משועמם מהשיחה עימו ולכן עובר לפלאפון.  מחשבה ראשונית כזאת יכולה להוביל מיד לשרשרת של מחשבות שליליות כמו "הוא לא ירצה לדבר איתי יותר, ויספר לאנשים אחרים שאני משעמם ושעדיף לא לדבר איתי, ואני אמצא את עצמי בלי אנשים שירצו לדבר איתי ואשאר לבד". שרשרת מחשבות כזאת מעצימה את תחושת החרדה וגורמת לתסמינים פיזיולוגים והתנהגותיים.

 

חרדה חברתית משפיעה על התפקוד שלנו. אילוסטרציה.

איך חרדה חברתית משפיעה על התפקוד?

בהמשך לדוגמא שהוזכרה שלאנשים עם חרדה חברתית יש מכ"ם מאוד רגיש, אז דמיינו שהמכ"ם הזה צריך להעביר את כל המידע שהוא קולט למחשב.  מחשב שמקבל כמות גדולה מדי של מידע, בקצב שהוא לא יכול לעמוד בו – נתקע וקורס.  כשמחשב קורס אפשר לכבות אותו ובכך כביכול לפתור את הבעיה, אבל מה בעצם התכלית במחשב שלא פועל?  מה האיכות של חיים ללא קשרים חברתיים?

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה על האדם, שהרבה פעמים מכריחה אותו להתנתק ולהתבודד כדי לנוח ולאגור כוחות. ניתוק כזה נותן הקלה מידית, אבל יש לה מחיר בכך שהאדם מבודד את עצמו בהדרגה ופחות מתקשר עם הסביבה. לטווח הארוך זה מפריע לשמירה על קשרים, יצירת קשרים חדשים, התמדה בעבודה, מציאת זוגיות וכדומה.

יש דוגמאות רבות לאנשים מאוד אינטליגנטיים, יצירתיים ומדהימים שהחרדה החברתית מנעה מהם לחיות את החיים שהם רצו, והם לא מימשו את הפוטנציאל שלהם מבחינה תעסוקתית/חברתית/זוגית.
חשוב לדעת שזו לא גזירת גורל – יש כל מיני דרכים אפשריות להתמודדות עם חרדה חברתית, וחשוב שכל אחד ימצא את הדרך שמתאימה עבורו.  עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית מציעה מגוון אפשרויות כך שכל אחד יכול למצוא את הפתרון המתאים עבורו.

 

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה, בין היתר על תלמידים וסטודנטים. צילום: אילוסטרציה

אולי עדיף לחכות ולנסות להתמודד לבד?
זה נכון שחלק מהאנשים מצליחים לבד לדחוף את עצמם קדימה ולהתעמת עם הקושי החברתי ולהשתפר.  חשוב להבין שבגלל שהחרדה לפעמים משתקת אז זה מאוד קשה להתמודד עם זה לבד ויכולות להתבזבז הרבה שנים מהחיים בלי התקדמות עד אשר מחליטים לפנות לגורם חיצוני לעזרה.
מבחינה חברתית מקובל לחשוב שלגבי משהו פיזיולוגי צריך לפנות מיד לעזרה כמו למשל כאב גב, אבל במקרים אחרים צריך להתמודד לבד.
בנושא הזה יש נתון בלתי נתפס-חרדה חברתית ממוקמת במקום ראשון מבחינת משך הזמן שלוקח בממוצע לאדם לפנות לעזרה חיצונית-15 שנה! כלומר בממוצע אנשים עם חרדה חברתית מבזבזים 15 שנה מחייהם עד אשר הם פונים לעזרה.  אין שום סיבה לחכות כל כך הרבה, וצריך לפנות ברגע שמרגישים שזה משהו שמפריע להשיג דברים בסיסיים בחיים.

דרכי התמודדות עם חרדה חברתית
היום הגישה הפופולרית להתמודדות עם חרדה חברתית היא הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית, או באנגלית CBT.  עקרון הגישה הזאת הוא חשיפה הדרגתית ומפוקחת לאותם המצבים אשר גורמים לחרדה החברתית.  עם הזמן מצליחים להרגיש יותר בנוח במצבים האלה, והתסמינים הפיזיולוגים/התנהגותיים משתנים גם כן בהדרגה עד אשר גם המחשבות השליליות שמלוות את החרדה החברתית גם כן משתנות והאדם כבר לא מאמין להם באותה רמה שבעבר האמין.  זה צורת טיפול שהוכחה מדעית בהרבה מחקרים לאורך השנים כיעילה ספציפית לנושא של חרדה חברתית, וחרדות באופן כללי.

מה מציעה קבוצת "מים שקטים" בחיפה?
המפגשים של עמותת מים שקטים נערכים בשכונת בת גלים, בכל יום שני בערב. בקבוצה יש מספר אנשים שמגיעים כל שבוע בצורה קבועה, ואנשים חדשים יכולים להצטרף בכל שלב.  הגילאים בקבוצה נעים בין 20-40.
כל מפגש מתחלק ל-2 חלקים:  בחלק הראשון עושים תרגילי תאטרון אימפרוביזציה. זה סוג מסוים של תאטרון בו שום דבר לא מוכן מראש וצריך להמציא את הכל במקום בלי להתכונן. המטרה של החלק הזה במפגש הוא לשפר את היכולת להיות משוחרר וספונטני בעמידה מול אנשים. בכל שבוע יש תרגילים אחרים. חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות כמו ריאיון עבודה, הרצאה מול קהל, דייט, מפגש חברים בבית קפה וכו'. התרגילים מאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים, בסביבה בטוחה ומוגנת יחד עם עוד אנשים אשר נמצאים באותו המצב ויכולים להבין אחד את השני.

חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות ומאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים. צילום אילוסטרציה

בחלק השני של המפגש יש שיחה קבוצתית פתוחה בה אפשר לשתף דברים אישיים, להתנסות בלהיות יותר כנה ופתוח מול אנשים חדשים ולהבין דרך זה דברים על עצמך.
המטרה הסופית היא כמובן שאחרי צבירת ניסיון בקבוצה לאורך זמן – זה יקרין גם החוצה לחיי היום-יום ויהיה שיפור אישי באותם תחומים.  הקבוצה נפגשת כבר שלוש שנים, והרבה אנשים הצליחו בזכותה להיות יותר פתוחים ומשוחררים מול הסביבה ובכך להגיע ליעדים האישיים שלהם בחיים.
ההשתתפות בקבוצה כרוכה בתשלום שנועד לכסות את פעילות העמותה.

עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית הוקמה לפני מספר שנים על ידי יואב בן-ישי, רוויטל יוסף-חי ואלון וקס. לעמותה קבוצות בחיפה, תל אביב וירושלים.  את הקבוצה בחיפה מעביר אלון וקס – מנחה קבוצות מנוסה בעל תעודת מנחה קבוצות מטעם בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

איך יוצרים קשר עם עמותת מים שקטים?
כולם כמובן מוזמנים לבקר באתר שלנו המכיל הרבה מאוד מידע בנושא חרדה חברתית.
אפשר להשאיר באתר פרטים ואחד מצוות העמותה יחזור אליכם בהקדם.

דף הבית


ניתן גם לפנות בטלפון ישירות לאלון וקס: 053-4253240.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות