סיפורים מדור לדור

במסגרת תכנית מורשת קריית חיים, הגיעו וותיקי הקריה למפגש עם תלמידי בתי הספר היסודיים ושיתפו אותם בסיפורים מעניינים על אורח החיים בקריה בשנים הראשונות להקמתה
ותיקי קרית חיים מספרים: "לרחובות לא היו שמות אלא הם נקראו רחוב א', ב', ג'"

ותיקי קרית חיים מספרים: "לרחובות לא היו שמות אלא הם נקראו רחוב א', ב', ג'"

תלמידי בתי הספר היסודיים הופתעו לגלות שקריית חיים שבה הם חיים היום, שונה לחלוטין מהקריה בימי הקמתה. במסגרת פרויקט מורשת ייחודי שיזמה תכנית מל"ל (מלידה לבגרות) בעיריית חיפה, בשיתוף בית יד לבנים ולהגנה, בתי הספר היסודיים, תנועות הנוער השומר הצעיר והנוער העובד והלומד וותיקי קריית חיים – נפגשו תלמידי בתי הספר היסודיים עם הוותיקים אשר סיפרו על הקריה בימי הקמתה, החיים בה בשנותיה הראשונות ועל הקשר של קריית חיים לבניית הישוב היהודי בארץ ישראל.
לבתי הספר היסודיים דגניה, מגינים, גורדון וארלוזורוב הגיעה קבוצה מוותיקי הקריה, וביניהם אבישי ברק, מאיה דותן, רמי זילברשטיין, אלי רביד, דני קורן, אלי גבר ואחרים. הוותיקים, אשר נולדו בקריה וגדלו בה תארו את שנותיה הראשונות, סיפרו על מגדל המים, הבית הראשון שהוקם בקריה, על תנועות הנוער, על פינוי הקריה עקב ההפגזות, היציאה לשיירת יחיעם, הקרב בג'נין ועל הנופלים בני הקריה.
אחד התלמידים שהשתתף בפעילות, תלמיד כיתה ה', סיפר: "אנחנו חיים בקריית חיים במחשבה שתמיד היא הייתה כזו. פתאום הגיעו וותיקי הקריה וסיפרו לנו דברים שממש הופתענו לגלות. למשל, שכשהיא קמה, כל הבתים בקריה היו זהים, ולא פעם אנשים נכנסו לבית השכן וחשבו שזהו הבית שלהם. הפתיע אותנו העובדה שכל ילד מהילדים בקריה היה גם בתנועת נוער, ושבעצם לרחובות לא היו שמות אלא הם נקראו רחוב א', ב', ג' וכדומה ושרק בהמשך שונו השמות".
לאחר המפגש עם הוותיקים, יצאו התלמידים לפעילות חווייתית עם מדריכי תיכון קריית חיים ותנועות הנוער השומר הצעיר והנוער העובד והלומד. התלמידים בנו דגם של מגדל המים, רקדו הורה, נדרשו לנסות ולזהות חפצים שלא הכירו את קיומם כמו סיר הפלא, הפתילייה, קרש הכביסה, סיר הלילה ועוד, ניהלו יחידת אימונים המדמה את פעילות לוחמי הפלמ"ח, וכן למדו על פענוח כתב מורס.
פיני ווגמן, ראש מערכת החינוך והשירותים החברתיים בעיריית חיפה, סיפר: "התפיסה העומדת מאחורי תכנית 'מלידה לבגרות' שמובילה עיריית חיפה, היא שאם נחזק את השורשים של הילדים למקום בו הם גרים ולשלבי הרצף החינוכי, נחזק את החוסן הרגשי והחינוכי שלהם. הפעילות המבורכת סביב תכנית המורשת של קריית חיים מהווה דוגמא חשובה לתפיסה זו, ואין לי ספק כי היא מאפשרת להרחיב את הידע של הצעירים לגבי המקום בו הם חיים ולצד זאת לפתח ולחזק את הגאווה שלהם ותחושת השייכות של הצעירים לקריה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך