המבצע להצלת הפגים מנפאל

זוג פגים תאומים שניצלו מרעש האדמה בקטמנדו התקבלו לפנות בוקר, והם מטופלים בבידוד בפגיה של בית החולים כרמל. לנפאל גם יצא ד"ר ראובן קידר מכרמל, שם הוא ישמש כמפקד ואחראי על המערך הגניקולוגי מיילדותי של בי"ח שדה שמקימה ישראל
בשעה שתיים לפנות בוקר נגעו גלגליו של המטוס הצבאי בשדה התעופה הדרומי בנבטים ומתוכו יצאו לקול אנחת רווחה הפגים החדשים שהגיעו בשלום לישראל. אבל עוד בטרם נחתו התינוקות נכנסה הפגיה בבית החולים כרמל לכוננות והיערכות מיוחדת.
"עם קבלת ההודעה על מימדי האסון העמדנו מיד בפגיה בכרמל צוות וציוד שיוכל לצאת ולתת סיוע מקצועי במקום", מסביר פרופ' אבי רוטשילד מנהל מחלקת ילודים ופגים בכרמל.

 

פרופ' רוטשילד וצוות הפגיה של כרמל עם הפגים מנאפל. צילום: אלי דדון

פרופ' רוטשילד וצוות הפגיה של כרמל עם הפגים מנאפל. צילום: אלי דדון

כמו כן, בסיכומו של דבר הוחלט בצה"ל להוציא משלחת אחת גדולה ומרכזית המכילה אנשי רפואה גם מרמל. מהפגיה בכרמל יצאה אחות הפגיה, יפה אוחיון, שהיא גם מתנדבת ופעילה קבועה בארגון "איחוד הצלה", כדי להעניק סיוע וטיפול לפגים ולתינוקות.
אחרי שהמטוס עם הפגים נחת בשלום, אבי הפגים התאומים, סיפר על הטלטלה שהם עברו מאז רעש האדמה שפקד את נפאל: "ביום שבת החזקתי את הפגים החמודים על הידיים. היינו בפגיה בקומה 5 במגדל בית החולים, ופתאום כל הבניין התחיל לרעוד. המגדל זז כמו מגדל קלפים ואני רצתי עם התינוקות שלי במהירות למטה ועמדתי ברחבה בחוץ. היה כאוס והיסטריה שררה בכל המקום. הדבר הכי מתסכל זאת תחושת חוסר האונים. אני פשוט מאושר שהגעתי לישראל ולבית החולים כרמל. אני מרגיש שאני מוגן ובבית", סיכם אבי התאומים הנרגש.
בשעה 5 לפנות בוקר עמד בשערי הכניסה לפגייה בכרמל צוות מתוגבר של רופאים ואחיות כדי לקבל את הפגים התאומים שנחתו מקטמנדו. הרופאה, ד"ר קרן נתן, עם אחיות הפגיה, ורדית הלר ולילך בר, קיבלו את תאומי הפגים והעבירו אותם מיד לבידוד ולהמשך בדיקות. "הפגים הגיעו במשקלים קטנים ואחרי דרך ארוכה", מעדכן פרופ' אבי רוטשילד מנהל הפגיה. "הם נולדו בשבוע ה-34 והגיעו לכרמל כשהם בני שבועיים בלבד. הפג הבן נולד במשקל של 1,450 ק"ג והפגה במשקל של 1,400 ק"ג בלבד. הפגים נמצאים באינקובטורים בפגית כרמל בבידוד, ונערך להם בירור מקיף כדי לוודא שהם אינם נשאים של חיידקים או מחלות שהגיעו מנפאל".
"כל צוות הפגיה עוטף את הפגים החדשים בהרבה חום והמון אהבה", אומרת ליאור שקד מנהלת הסיעוד של הפגיה, "אנחנו מתרגשים כמו כולם ונעניק להם את הטיפול הטוב ביותר האפשרי כמו שאנחנו מעניקים לכל הפגים והתינוקת כאן בפגיה שלנו בכרמל".

ד"ר קידר. חזר לא מזמן מסיוע לנשים באזור אסון בפיליפינים. צילום: אלי דדון

ד"ר קידר. חזר לא מזמן מסיוע לנשים באזור אסון בפיליפינים. צילום: אלי דדון

בזמן שהפגים החדשים מתחממים בפגיה בכרמל, מחמם מנוע לקראת המראה לנאפל ד"ר ראובן קידר, סגן מנהל מחלקת נשים ויולדות בכרמל. ד"ר קידר יוצא בראש המשלחת הישראלית שמוציא פיקוד העורף והוא משמש כמפקד המערך הגניקולוגי מיילדותי של בית חולים שדה שמקימה ישראל בקטמנדו.
לד"ר קידר, שנחשב לאחד מרופאי הנשים הטובים בארץ, זאת אינה הטיסה הראשונה לעזרה במקומות מוכי אסון. לא מזמן חזר ד"ר קידר מטיפול ועזרה לעשרות נשים ויולדות שנפגעו באסון בפיליפינים. גם שם שימש ד"ר קידר כמנהל ומפקד המערך המיילדותי והוא אחראי על לא מעט לידות מוצלחות בפיליפינים. בתת תנאים ותנאי עבודה קשים במיוחד ניהל ד"ר קידר בהצלחה רבה עשרות לידות והציל נשים רבות שהיו במצבי לידה ובמצבים גניקולוגיים מורכבים.
"יש סביבנו המון מתח והתרגשות", מספר ד"ר קידר מכרמל, "אנחנו שוב עוזבים את ישראל וטסים אל הלא נודע. לפי שיחות הרקע וההכנה שקיבלנו בארץ מחכה לנו בנאפל המון עבודה, אבל לשמחתי אנחנו מצויידים בציוד הטוב יותר ועם המון רצון ונתינה כדי שנוכל להעניק שוב למקומיים במצבם הקשה, את הטיפול הטוב ביותר. אני מאמין ומקווה שגם הפעם נביא תועלת ונסייע בעוד מקום בו אנו יכולים לעזור כמיטב המסורת הישראלית", מסכם ד"ר קידר.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות