למה כל כך בהול שנקום כבר מהכורסא?

אז למה באמת כל כך בהול עבורנו לקום ולבצע פעילות גופנית? היכן מפעילה הכללית קבוצות הליכה עם מאמני כושר, ללא תשלום? וגם, רוצים לצעוד במזגן? אז היכן פועלות קבוצות של צעידת קניונים באיזור? ודבר אחרון….. קמתם כבר ?!
"אם הייתי מפרסמת טיפול שעשוי לצמצם תמותה בשיעור של 30 אחוזים, מחלות לב ב-20-30 אחוזים, סוכרת ב 30-40 אחוזים, סרטן המעי הגס ב-30 אחוזים ואלצהיימר ב-50 אחוזים, לא הייתם רוצים לנסות את הטיפול הזה? ברור שכן! אז זהו שיש טיפול כזה והוא זמין ובהישג יד!".
ד"ר מירב סודרסקי, רצת מרתונים ומומחית ברפואת משפחה במרפאת כללית עמק השלום- יוקנעם, לא מתכוונת לוותר לכם. לדבריה, חשיבות הספורט לבריאות עצומה ופעילות גופנית מעניקה אפקט בריאותי חיובי בכל הגילאים – היתרונות ניכרים החל מ- 15 דקות (!) ביום בלבד. פעילות גופנית מסיעת בהורדת לחץ דם, איזון פרופיל השומנים, מניעת אוסטיאופורוזיס ונפילות במבוגרים, מסייעת בירידה במשקל, בתופעות של דכאון וחרדה, ובאופן כללי משפרת בריאות נפשית ואיכות חיים.

הפעילות הגופנית המומלצת הינה למשך לפחות 30 דקות בעוצמה בינונית (לדוגמא: הליכה מהירה), 5 ויותר פעמים בשבוע, או פעילות נמרצת מאוד 20 של דקות, 3 ומעלה פעמים בשבוע, לזמן מצטבר של 150 דקות שבועיות.

הידעתם? משך הפעילות – יותר חשוב מעוצמתה, גם למקבצים של 10 דקות פעילות יש יתרון בריאותי כאשר היתרונות הבריאותיים הכי משמעותיים – מופיעים באנשים שאינם אקטיביים – ומתחילים פעילות גופנית בעוצמה בינונית.

 

העיקר להזיז את עצמנו, באיזושהיא דרך. צילום- shatterstok

ארגון הבריאות העולמי הגדיר חוסר פעילות גופנית כגורם הסיכון הרביעי (!) לתמותה בעולם, אחרי יתר לחץ דם, עישון וסוכרת. מאמר מהעיתון הרפואי המוביל "לנצט", קבע כי לחוסר פעילות גופנית משמעות רפואית כלכלית, חברתית וסביבתית הדומה לפאנדמיה (מגיפה כלל עולמית).

קבוצת הליכת קניונים בקריון, קריית ביאליק. איפה עוד פועלת קבוצה? צילום: דוברות כללית

אורח חיים יושבני מוגדר כהיעדר פעילות גופנית או פעילות גופנית מועטה ובלתי סדירה. הוא אופייני לזמננו בשל הטכנולוגיה שחוסכת פעילות וזמן (קניות אונליין, תשלומים וסידורים מנהלתיים באינטרנט, צריכת שירותם), בשל המסכים (טלוויזיה וניידים למיניהם, משחקי וידאו) וכמובן יותר ויותר עבודה המתבצעת במשרד. אורח חיים יושבני הינו גורם סיכון משמעותי למחלות לב וכלי דם, השמנה, סכרת, דיכאון וחרדה, סרטן שד והמעי הגס ועוד.

הסיכון משמעותי באנשים היושבים באופן מצטבר 4-5 שעות ואינו תלוי במשקל הגוף או ברמת הפעילות הגופנית. משמע, אדם שעוסק בספורט באופן קבוע ויושב בעבודתו מעל 4 שעות יסבול מסיכון מוגבר למחלות אלו. יש המגדירים את היושבנות כ"עישון החדש" כי הינה גורם הסיכון המשמעותי החדש במאה ה -21  והפתרון הוא בהפחתה מרבית של זמן הנייחות שלנו ובאימוץ אורח חיים פעיל.

במחקרים נמצא כי אורח חיים השזור בפעילות גופנית ספונטנית (לאו דווקא מתוכננת בחוג או מכון כושר), כדוגמת עבודות בית ותחזוקה, גינון, תחזוקת רכב ורכיבה על אופניים, מוריד את התחלואה במחלות לב וכלי דם ב 27% ותמותה מכל הגורמים ב 30%. אנשים הפעילים יותר בחיי היום יום יותר בריאים. נקודה.

בדומה לפירמידת המזון המוכרת לנו, קיימת גם "פירמידת הפעילות הגופנית". בבסיסה מומלצת הפעילות בה עלינו להרבות והיא פעילות גופנית ספונטנית, כגון: הליכה וטיפוס במדרגות בכל הזדמנות אפשרית, למשל: ללכת ברגל לקניות, לצעוד לעבודה וכו'. קיימת המלצה לצבירת 10,000 צעדים ביום על מנת ליהנות  מיתרונות בריאותיים של אורח חיים פעיל. אחת הדרכים לקדם הליכה הינה שימוש ב "פדומטר"- מד צעדים, המדרבן לצבירת הצעדים ומתגבר הליכה בשיעור של 27%. במעלה הפירמידה ההמלצה לפעילות ארובית מובנית (הליכה מהירה, רכיבה על אופניים, שחיה, ריקוד, טניס , ריצה קלה ועוד) בעוצמה בינונית משך לפחות 30 דקות ביום, 5-6 פעמים בשבוע לסך מצטבר של 150 דקות שבועיות.

בנוסף, מומלצת פעילות עיצובית המקדמת גמישות וחיזוק שריר 2-3 פעמים בשבוע.

 

ד"ר מירב סודרסקי. אצת מרתון בעצמה. צילום דוברות כללית

מומלץ כאמור להפחית ככל הניתן ביושבנות.

על פי המלצת הקולג' האמריקאי לרפואה מונעת, על רופאי המשפחה לשלב ייעוץ לפעילות גופנית בביקורים מזדמנים של מטופלים. עבורי, כרופאת משפחה, פעילות גופנית היא המרשם שארצה לרשום לכל מטופלי, פעם אחר פעם וללא הגבלה. מומלץ גם לכל מטופל להיוועץ ברופא המשפחה שלו בעניין פעילות גופנית מותאמת, כי רופאי המשפחה עוברי הכשרה בתחום זה. כרופאי משפחה אנו מעודדים את המטופלים לאורח חיים פעיל ככל האפשר ותומכים בדבריו של אדוארד סטנלי משנת 1873: "אלו החושבים שאין להם זמן לפעילות גופנית, יצטרכו במוקדם או במאוחר לפנות זמן למחלה". 

כללית מפעילה קבוצות הליכה בהנחיית מאמני כושר שההשתתפות בהן פתוחה לכל והיא ללא תשלום. הקבוצות יוצאות מחלק ממרפאות כללית וכן פועלות קבוצות צעידת קניונים מטעם כללית, בקריון שבקריית ביאליק ובגרנד קניון בחיפה. מומלץ להצטרף ולצעוד בדרך הבריאות. פרטים במרפאות בכוכבית 2700  או ב-  walking@clalit.org.il


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות