גאווה וכבוד: לצד שלמה ארצי וזאב רווח, מי הם מדליקי המשואות מהאיזור?

בין 14 המאושרים מכל הארץ: מיהם תושבי האיזור אשר ידליקו את המשואות בהר הרצל, במלאת 70 שנה למדינת ישראל?
 

תיכוניסטית מהקריות ופרופסורית בטכניון ידליקו משואות בהר הרצל בחגיגות העצמאות. השתיים נמנות עם 14 מדליקי המשואות של מדינת ישראל לשנת 2018.

טקס הדלקת המשואות בהר הרצל 2017. צילום מתוך ערוץ 2

מאי קורמן היא תלמידה בת 15 מתיכון קריית חיים שפיתחה פטנט מקורי למניעת שכחת ילדים ברכב. הפטנט של קורמן מבוסס על מפסק חשמלי זול, המסוגל לזהות ילד שנשכח ברכב – ולמנוע את נעילתו, לפתוח את חלונות הרכב, להפעיל את האזעקה ולהזעיק את כוחות ההצלה. קורמן "מייצגת דור צעיר ומבטיח של ממציאות וממציאים ישראלים, הפועלים לשיפור החיים של כולנו, ומדגימים כיצד מחשבה חדשנית עשויה להציל חיים", כך נכתב בהודעת משרד התרבות בה נמסרו שמותיהם של מדליקי המשואות.

מאי קורמן מקריית חיים. תדליק את המשואה לצד אבשלום קור, זאב רווח, ושלמה ארצי

בימים אלה זוכה גם הטכניון לסיבה נוספת לגאווה: פרופ' מרסל מחלוף נבחרה גם היא להדליק את המשואה בהר הרצל. פרופ' מחלוף שעלתה ארצה כתינוקת והתגוררה בילדותה באשדוד, היא דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון. היא חוקרת בעלת שם עולמי בתחומים של הובלת תרופות, טיפול גנטי, תרפיה תאית והנדסת רקמות. בטכניון היא גם מנהלת את המעבדה שלה, המכונה "המעבדה למערכות שחרור מבוקר כנגד סרטן ותרפיה תאית". במסגרת מחקריה החדשניים הגיעה לפריצות דרך רבות, המאפשרות טיפול ממוקד בסרטן מבלי לפגוע בתאים בריאים.

 

"אין זכות גדולה יותר". פרופ' מרסל מחלוף. צילום דוברות הטכניון

פרופ' מחלוף סיימה את לימודי הפוסט דוקטורט בבית הספר לרפואה באוניברסיטת הארווארד ומשנת 2001 היא חברת סגל בטכניון. היא פרסמה יותר מ-60 מאמרים ופרקים בספרים, ושבעה פטנטים שלה נמצאים בתהליכי רישום. "מדי שנה אני מחכה לטקס הדלקת המשואות המייצג עבורי את המדינה והצלחתה", אמרה השבוע פרופ' מחלוף: "אין זכות גדולה יותר מלהיות ראויה להדליק את המשואה לתפארת מדינת ישראל".

הזמרת ריטה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל בשנה שעברה. צילום מתוך ערוץ 2

בין מדליקי המשואות גם השייח מאופיק טריף, תושב הצפון, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, המשמש דוגמה ומופת בשיח הבין-דתי בישראל. השייח טריף פועל ללא הרף לבניית גשר של סובלנות ושלווה בין בני הדתות והתרבויות השונות.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות