בחזרה לחיים

מתאמת בדיקות ממוגרפיה של מכבי שירותי בריאות לקתה בסרטן השד, ניצחה את המחלה וחזרה להציל חיי אדם
סיפורה של אירנה אולונובסקי (55) תושבת קריית אתא ומקדמת בריאות במכבי בחיפה, נותן משמעות חדשה למונח שבו העבודה מגיעה הביתה. לפני שנתיים היא החלה לעבוד במוקד לשיחות יזומות בהן קורא צוות מכבי לנשים להגיע לעשות בדיקות סקר, לאיתור מוקדם של סרטן השד. אחד הקשיים שחוות אותן עובדות מדי יום, כרוך בניסיון הבלתי נגמר לשכנע את אותן מטופלות להגיע ולבצע ממוגרפיה, במסגרת שיחות יישוג לחברות מכבי שטרם ביצעו את הבדיקה. והנה, לאחר מספר חודשי עבודה, נפלה על אולונובסקי הבשורה שהותירה אותה המומה.

לאחר בדיקת ממוגרפיה יזומה ולאחר מספר בדיקות נוספות וממצאים מדאיגים, התגלה כי היא בעצמה סובלת מסרטן השד. בתחילת המחלה היא עוד הגיעה למקום עבודתה כרגיל ומצאה עצמה משכנעת נשים אחרות להגיע ולהיבדק. אלא שכעבור מספר חודשים המחלה החלה להתפתח והיא נאלצה לעזוב את העבודה בכדי להיאבק במחלה ולהילחם על חייה.
"זו הייתה התקופה הקשה בחיי" מספרת אולונובסקי. "עברתי סדרה של טיפולים וניתוחים לא פשוטים כלל, בזמן שהייתי מדברת עם מטופלות היה לי מן דחף, צעקה שקטה בתוכי, "תבואו להיבדק", ואז הבנתי שבעצם אותן נשים מפחדות להיבדק מחשש לתוצאות לא רצויות"
במשך שנה, באמצע החיים, מצאה עצמה אולונובסקי נאבקת במחלה. היא עברה סדרת טיפולי כימותרפיה והקרנות, כאשר באותו פרק זמן ביתה הייתה בהיריון מתקדם והעתיד לא האיר את פניה. "החלו מחשבות, פחדים, רציתי לחזור להיות סבתא, אישה לבעלי, אמא לביתי, להשתחרר מהכל ולהיות אני".

כעבור שנה של טיפולים קשים, לילות של חרדות וימים מלווים בפחדים, אולונובסקי עברה את המשוכה והצליחה לנצח את המחלה. התקופה הקשה שעברה, קבלת החיים בחזרה והמשפחה שתמכה לאורך כל הדרך-כל אלו חישלו אותה להתייצב ולקום מחדש. מספר חודשים לאחר שהחלימה, היא הבינה בדיוק מה חסר לה, היא רצתה לעזור לנשים אחרות, לגלות את המחלה בזמן. "בהתחלה התביישתי לבקש לחזור לעבודה, חששתי שלא יקבלו אותי בחזרה", אך לבסוף היא לא היססה והרימה שוב טלפון לאנדרה הורביץ, מנהלת קידום הבריאות של מכבי והאחראית על בדיקות הממוגרפיה, שבזמנו קיבלה אותה לעבודה.

"היתה צעקה שקטה בתוכי, "תבואו להיבדק". בצילום: מימין אירנה משמאל אנדרה. צילום: דוברות מכבי

הורביץ מצידה לא היססה לרגע ודאגה לשלב אותה מיד בצוות המוקד. מאז חלפו מספר חודשים ואולונובסקי קורנת וזורחת מתמיד. כיום היא אחראית על צוות שירות הממוגרפיה של מכבי בשיתוף עם בית החולים אסותא בלב המפרץ. היא מדריכה כיצד ניתן לפנות לנשים ואיך לא לוותר לאף מטופלת. לדבריה, היא פשוט יודעת מניסיונה באיזה נקודות לגעת ואיזה שאלות לשאול.
"אני מאמינה שאישה זה עמוד השדרה של הבית, אחת שמאחדת משפחה. אני נשואה באושר לבעלי 36 שנה ואני בטוחה שכל אישה חייבת לשמוע את האחריות שלה, גם אם זה לא נעים". מאז חזרה לעבודתה, אולונובסקי הפכה לדמות להשראה בצוות. חבריה מספרים כי אין מטופל אחד שהיא תפספס.

ויש לה מסר לכל הנשים: "להיות אישה זו עבודה קשה. האוצר הכי גדול של בנאדם זה הבריאות שלו. נשים מעל גיל חמישים שמרגישות בודדות – אתן לא לבד, ביחד יש לנו המון לתרום. אני חושבת שהתרופה הכי טובה שמצאתי במכבי זה חיי החברה".

אנדרה הורביץ, מנהלת קידום הבריאות של מכבי בצפון: "מדובר באישה חזקה שניצחה את המחלה ומביאה רמת מוטיבציה גבוהה מאוד בכל יום מחדש. הסיפור שלה משפיע לטובה גם על העובדות בצוות וכמובן על המטופלות. כיום היא הפכה להיות המנטורית והרבה נשים מתייעצות איתה, היא שליחה עבור המטופלות. השינוי הגדול שהיא הביאה נעוץ בתפיסה שלה, אנחנו לא מרחמות אנחנו תומכות, זה ההבדל המהותי".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות