התאמה אישית לטיפול בסרטן

פרס בינלאומי על עבודה מצטיינת למומחה אף אוזן גרון של כללית במחוז, על עבודה פורצת דרך להתאמת טיפול כימותרפי לחולי סרטן צוואר וראש
ד"ר חמודי ביקי, מומחה כללית במחלקת אף אוזן וגרון, זכה להערכה רבה כאשר עבודה שהציג במהלך כנס בין-לאומי של רופאי אף אוזן גרון שנערך באילת, בהשתתפותם של מומחי אף אוזן וגרון מהארץ ומחו"ל: גרמניה, קנדה וארה"ב, זכתה במקום השלישי והמכובד.

אל הברכות הצטרף אלי כהן מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי של כללית ,שאף ציין לשבח את עבודתו של ד"ר ביקי שכאמור זכתה במקום השלישי .

העבודה פורצת הדרך נועדה לבסס מודל המאפשר התאמה אישית של הטיפול של החולה הספציפי במצבים של ממאירות ראש/צוואר.

אלי כהן – מנהל מרחב חיפה וגליל מערבי ברך על הזכייה המכובדת . צילום: כללית

במודל זה, שנועד לחסוך מהחולים טיפול מבוסס ניסוי וטעיה ולקצר בכך את מהלך הטיפול ושיפור התוצאות, נלקחת ביופסיה של הגידול מיד עם אבחנתו והיא מושתלת בעכברים. פיסות קטנות מרקמות העכבר אשר בו התפתח גידול (השכיחות היא לרוב 20-30%) מושתלות למספר רב של עכברים. כאשר הגידולים מתחילים להתפתח, העכברים מטופלים בכימותרפיה המקובלת לסוג הגידול, או בשילוב של טיפולים. אותו טיפול אשר נצפה כיעיל ביותר בעכברים, הוא אשר ניתן בהמשך לחולה.
כך, החולה מקבל טיפול אשר נראה כאפקטיבי ביותר כנגד הגידול אותו הוא נושא ובדרך זו נחסכים ממנו זמן ותופעות לוואי של טיפול שאיננו אפקטיבי.

 

פרס הצטיינות הוענק לד"ר ביקי על עבודה ברפואת אף אוזן גרון. צילום: דוברות כללית

כמו כן, הסתבר במחקר זה כי למעכבי הפרנאז פוטנציאל כתרופות אנטי-סרטניות, אך ד"ר ביקי מדגיש כי יש להמשיך ולבחון את המנגנון הניאו – מולקולרי בבסיס פעילותו ולבסס ממצאים אלה, על מנת שניתן יהיה להבין מי מן החולים עשוי להגיב היטב למעכבים אלו ובאילו שילובים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות