חיפה: העלאת כוננות לשעת חירום בעקבות האיום מסוריה

בעקבות המתיחות בגבול הסורי הנחה ראש עיריית חיפה את עובדי העירייה ואת התושבים, להגביר את הכוננות לשעת חירום: "הנהלת העירייה אינה אדישה למתרחש ונערכת לכל תרחיש"
בעקבות המתיחות ועל רקע התקיפה האפשרית של ארה"ב בסוריה, הורה היום (חמישי) ראש עיריית חיפה לעובדי העירייה ולתושבי העיר, להגביר את המוכנות לשעת חירום. אמש צלצל נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש ממנו שלא לבצע כל פעולה שתערער את סוריה ו"תאיים על ביטחונה". על פי התקשורת הזרה הסביר פוטין לנתניהו על החשיבות בשמירה על האוטונומיה של סוריה. נתניהו, כידוע, חוזר ואומר בכל עת כי ישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית בסוריה.

בתוך כך הורה הבוקר יהב על העלאת הכוננות וההיערכות בחיפה: "הניסיון אותו צברנו מלמד, כי העירייה היא הגוף אליו פונים תושבים בשעת חירום ובהתאם לכך עלינו להיערך. הנהלת העירייה אינה אדישה למתרחש, ועל כן נערכת לכל תרחיש, על מנת לעמוד באתגרים עמם אנו עשויים להתמודד. בתוך כך פנה ראש העיר לתושבים בבקשה להיות שותפים להיערכות, להכין את המרחבים המוגנים ולהיערך מבעוד מועד באמצעי חירום הכוללים: תאורת חירום, מים, מזון יבש, סוללות חליפיות, ערכת עזרה ראשונה ומלאי תרופות".

 

עובדי עיריית חיפה מכשירים מקלטים לשעת חירום בעיר התחתית. צילום ארכיון ענבר רוזקובסקי

מהעירייה נמסר בין היתר כי: "יהב הנחה את מערכת הביטחון העירונית על ביצוע שורה של פעולות, בהן: שיחת עדכון עם פקע"ר, מד"א, כב"א ומשטרה, ריענון נוהל מרכזי קליטה, בדיקת מוכנות מקלטים ציבוריים לחירום, ריענון ציוד במחסני החירום והכשרת רכבי הפיקוד העירוניים".

היערכות החירום של עיריית חיפה גובשה במהלך השנים האחרונות על ידי אגף הביטחון בעיריית חיפה לאור הלקחים שהופקו מאז מלחמת לבנון השנייה, השריפות עמן התמודדה העיר ושורה ארוכה של תרגילים בהם נבחנה היערכות העיר לתרחישי חירום שונים, בעזרת מערכת שליטה ובקרה חדשה, המקשרת בין עיריית חיפה לבין פיקוד העורף ומשטרת ישראל, לשיפור המענה לצורכי התושבים בשעת חירום.

במסגרת זו חולקה העיר לשישה חבלים כאשר כל אחד מהם ינוהל בשעת חירום באופן עצמאי. החבלים ינוהלו על ידי צוותי ניהול מקצועיים המורכבים מכוח חילוץ של פיקוד העורף, משטרת ישראל, האגפים הביצועיים בעירייה ונציגי מערכת הרווחה, האגף לפניות ציבור ואנשי מקצוע נוספים. ניהול העיר בחירום יתבצע מהמרכז לניהול משברים (מנ"מ) המתוכנן לתת מענה לתרחישי מלחמה ואסונות טבע ולהבטיח את יכולת העירייה להמשיך ולספק שירותים לתושבי העיר גם בתנאי משבר.

המנ"מ הותאם לצרכים העתידיים בהיבטי המיגון והתאמה לתרחישים שהוגדרו על ידי פיקוד העורף והוא שוכן במבנה תת-קרקעי ועומד בתקנים המחמירים של פיקוד העורף לרבות מערכות מיזוג וסינון אוויר ומערכות תקשורת מתקדמות של תקשורת קווית ועל-קווית, אינטרנטית ולוויינית ומערכות מחשוב המתקדמות בסוגן.

העיר חולקה לשישה חבלים כאשר כל אחד מהם ינוהל בשעת חירום באופן עצמאי. צילום: דובר צה"ל

היערכות העירייה לחירום נבחנה גם לפני כחודש במסגרת תרגיל רחב היקף שנערך ביוזמת פיקוד העורף, במסגרתו נבחנה רמת המוכנות לתרחישי חירום שונים. כמו כן נבחנה היערכות העירייה בשבוע שעבר במסגרת ביקורת של רשות החירום הלאומית. בעירייה ציינו כי היערכותה לחירום זוכה להערכת כל הגורמים המקצועיים, בביקורות הנערכות על ידי פיקוד העורף, בין היתר בזכות רמת התחזוקה הגבוהה של המקלטים הציבוריים.
לפני כשנה הקימה העירייה אתר אינטרנט ייעודי לנושא היערכות והתנהגות בעתות חירום בחמש שפות: אמהרית, ערבית, רוסית, אנגלית ועברית, הכולל הנחיות להיערכות המשפחה בשעת חירום, הכנת המרחב המוגן, התמודדות עם מצבי לחץ ועוד. דף הפייסבוק הפעיל של עיריית חיפה משמש אף הוא להעלאת מידע לציבור בנושא חירום.
כמו-כן, פיתחה העירייה משחק אינטרנטי המיועד לילדים, בו עליהם למצוא בתוך אזורים שונים ברחבי הבית את הפריטים החשובים לצורך היערכות לחירום. לאחר מציאת כל הפריטים החיוניים, זכאי הילד לקבל תעודת הצטיינות מטעם ראש עיריית חיפה כהוקרה למוכנותו לשעת חירום. אפליקציה הנקראת "חיפה בנגיעת אצבע" – תשלח התראות ומידע חיוני לתושבי העיר בזמן חירום. ייחודה של האפליקציה, ביכולת לשלוח הודעות ומידע חיוני בהודעות "פוש" לתושבי השכונות השונות, בהתאם לתרחישים ולצרכים הייחודים של כל שכונה ושכונה בעיר.

מצ"ב קישור לאתר המוכנות לחירום של עיריית חיפה – http://herum.haifa.muni.il


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות