עשרת הדיברות למועמד לראשות העיר

מהם הכלים להם זקוק מועמד לראשות העיר כדי לעמוד ביעד? אלירן טל קיבץ מספר מובילי דעת קהל ויועצים וגיבש את עשרת הדיברות למועמד. לגזור, לשמור וליישם 


הבחירות המוניציפליות ייערכו אומנם רק בעוד חצי שנה אבל המירוץ בעיצומו. בחיפה כבר מתנוססים דיוקניהם של כמה מהמועמדים בשלטי החוצות ובמוקדי המדיה האחרים, בנשר גם צפויה לנו מערכת מעניינת, וגם אם אתם חושבים שבקריות לא יהיו הפתעות מרעישות – ראשי הערים הנוכחיים בדריכות, הם חוששים משאננות ובצדק.

בשבוע האחרון שוחחתי עם כמה יועצים אסטרטגיים, עיתונאים, פוליטיקאים ומובילי דעת קהל וגיבשתי את עשרת הדיברות למועמד לראשות העיר. עשה ואל תעשה. מוזמנים לקרוא וליישם, כמה מהעצות מועילות לא רק למתמודדים, אלא לכל אחת ואחד מאתנו

1. שטח שטח שטח

המירוץ הופך להיות מאתגר יותר ככל שהעיר גדולה יותר. בעוד מועמד בעיר קטנה מכיר בוודאי אחוז ניכר מהתושבים, בעיר גדולה המצב שונה. מועמד רציני חייב להיראות בשטח – בחגיגות יום העצמאות, כשראש העיר על הבמה על המועמד להיות עם קהל המבלים. ללחוץ ידיים, להציג את עצמו, לתת איזה פלאייר גם אם רוב הסיכויים שהוא יושלך לפח אחרי דקה או שתיים. חוגי בית – כמה שיותר, כך עדיף. כמובן שחשוב לחייך, להיראות אדיבים וקשובים, לדעת בסמול טוק לא מחייב להעביר את המסר שיש צורך בשינוי והשינוי הוא אתה. בחוגי בית חייב המועמד להיות מעניין, סוחף, ענייני.

2. קמפיין חיובי אך עוקצני

ראש עיר שמתמודד לקדנציה נוספת יבליט את ניסיונו והישגיו בעיר לצד היעדים שלו לקדנציה הבאה. מועמד שרוצה לרשת את מקומו חייב להציג אלטרנטיבה. חזון. להבליט תמונת מצב לא טובה על העיר, מבלי להיכנס לרפש על הקודקוד המכהן. שהאנשים עצמם יעשו את האחד פלוס אחד שלהם ויבינו לבד מי אשם במצב.
מועמד חייב להיראות כאילו קורץ מחומרים שמהם עשויים מנהיגים. סמכותי, אך לא מתנשא או מרוחק. מנוסה, אך רעב להצליח. אוהב את העיר, ומוכן לעשות עבורה הרבה. מבטיח אבל מתחייב גם לקיים. בולדוזר, כי אנשים אוהבים כאלה ואם אפשר להציג קבלות – מה טוב.

3. בריתות פוליטיות – אף פעם לא מזיק

כאן כדאי לקחת כדוגמא את יונה יהב. מצבו בסקרים, נכון לעכשיו, לא מזהיר אבל הוא פועל בחודשים האחרונים ליצירת בריתות פוליטיות. משר האוצר כחלון, שהעדיף לתמוך בו ולא במועמד הצעיר שהיה יועצו, דרך שי אבוחצירה שמביא אתו כוח אלקטורלי וארגוני מצויין, דרך מפלגות נוספות שצפויות להצטרף אליו. נכון, בבחירות מקומיות כללי המשחק שונים וההצבעה לראשות העיר אינה בהכרח עדרית אבל היכולת לחבור לכמה מפלגות ועל הדרך להרוויח תקציב של עוד כמה חברי מועצה מכהנים, היא בסיס טוב לתחילת הקמפיין.

4. רשימה מנצחת

הבחירות המקומיות, כמו הארציות, כבר הפכו יותר אישיות. מצביעים למועמד, פחות למפלגתו או חלילה למצע שלו אבל מועמד טוב וראוי יציג נבחרת מנצחת ומגוונת. כך מועמד צעיר דוגמת עציוני גייס את איתמר צ'יזיק הותיק כדי להתמודד עם שאלת חוסר הניסיון. מועמד מבוגר כמו יהב חייב צעיר לידו, ולכן הפך עולמות כדי שאבוחצירה יהיה מספר שתיים שלו. גם קליש רותם או רועי לוי בנשר מבינים שהם חייבים להציב שמות בולטים, שגם יכולים לסייע להגדלת בסיס התמיכה במועמד וברשימתו. כמובן שגם ייצוג נשים על הפרק וכל רשימה תבקש להראות שיוויון מגדרי או לפחות להתקרב לזה.

 

ראשי הערים הנוכחיים בדריכות, הם חוששים משאננות ובצדק

5. הכסף מדבר

נו, מה לעשות? להתמודד לראשות עיר זה עסק יקר. בעיר כמו חיפה התמודדות כזו יכולה להגיע לשני מיליון שקלים ויותר. בערים קטנות סביב המיליון, לאילו שבאמת רוצים לנצח. יש כאלה, כמו ישראל סביון, שמביאים לא מעט כסף מהבית. אחרים מגייסים תרומות מכל עבר ויש כאלה שהולכים על קמפיין צנוע ורזה. נאחל להם בהצלחה בהמשך הדרך…

6. מי מתנדב?

דיברנו על כסף, נעבור לנשמה. מועמד מוביל חייב חיילים. פעילים שמאמינים בו ובדרך שלו ורוצים בו. כל כך רוצים שהם מוכנים להקריב מזמנם וממרצם לטובת המטרה הנעלה. קליש רותם מצטיינת שלא מעט פעילים כאלה, גם לאבוחצירה יש את ההולכים אחריו, עוד ימיו כיו"ר אגודת הסטודנטים. הפעילים האלה יכולים לחפות על מחסור במזומנים אך יותר מכך – ביום הבחירות הנוכחות שלהם בשטח בהחלט עשויה לעשות את ההבדל.

7. רני רהב פנוי?

מטה בחירות מחייב יועץ אסטרטגי. אדם מנוסה, שכבר עבר כמה מערכות בחירות, ויודע לנווט את המועמד, לכתוב לו דף מסרים שאותו הוא ישנן יומם ולילה וכמובן יידע לתת מענה לרגעי משבר – כאלה שיש תמיד במהלך קמפיין: כתבה מכפישה שעומדת להתפרסם נגד המועמד, יצירת באזז ושיח סביבו וכו'.בחיפה פועלים כמה יועצי תקשורת, מעט מאוד מהם באמת מבינים גם אסטרטגיה שהרי יועץ טוב לא רק מנסח הודעות לעיתונות. הוא מייצר כותרות ומעצב את דמותו הרצוייה של המועמד בציבור קהל הבוחרים. היועצים שבאים מתל אביב בדרך כלל מתייחסים לפרויקט בחירות מקומי בצורה פחות מחייבת, הם לרוב גם לא מכירים באמת את הדי אנ אי של העיר ותושביה, ולכן מתקשים באמת להוביל את המועמד לניצחון. מה הפתרון? למי שיש תקציב (ע"ע הדיבר החמישי) מגייס יועץ תקשורת מקומי לצד יועץ אסטרטגי מתל אביב. גד זאבי, למשל, כבר אימץ את המודל הזה אבל היי, כשיש כסף – אמרנו כבר – נפתרות הרבה בעיות.

8. חיים ברשת

הטכנולוגיה והתלות שפיתחנו בטלפון הסלולארי שינו לגמרי את דרכי התקשורת שלנו ואת האופן שבו אנחנו נחשפים למועמדים ובכלל צורכים חדשות. הרשתות החברתיות בהחלט מהוות גורם מרכזי בקמפיין. בעוד כוחם של התקשורת המקומית הכתובה או הרדיו המקומי בירידה תלולה, ברשתות החברתיות ובאינטרנט – פועם שיח מרתק שכדאי למועמד לקחת בו חלק.  קחו לכם צי של טוקבקיסטים, תעלו תכנים ממומנים, תנצלו את הרשת החברתית כי מי שישלוט בה גם ינצח את הבחירות. ואגב, לא רק צעירים נמצאים שם. תשאלו את אימא שלי.

9. יום הבוחר

לא מעט מועמדים מבזבזים את רוב משאביהם במהלך הקמפיין ופתאום מגיעים ליום החשוב ביותר עם שקל וחצי בכיס. חברים, תשמרו נתח מכובד מהתקציב ליום המכריע – לשנע תומכים לקלפיות, להראות נוכחות בשטח, לתת פירסום מאסיבי ב 24 השעות האחרונות, לשלם לפעילי שטח והרשימה עוד ארוכה. כל זה עולה כסף, ולא מעט.

10. אמונה

כי בלי אמונה בעצמך, בדרך, בחזון, באנשים שמקיפים אותך, בעיר שאתה מייחל לעמוד בראשה – חבל בכלל להכריז על מועמדות.

שבת שלום. 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור מבצע חיסוני הילדים: האם חיסנתם/תחסנו את ילדיכם נגד קורונה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות
Ads