חשש להתלקחות: מה מסעיר את התושבים בחוף הכרמל ואיך זה קשור ליום הנכבה ולצעדת השיבה?

תושבי גוש עציון מתכוונים להגיע היום (חמישי) בהמוניהם ליישובי חוף הכרמל, בכדי למנוע את 'צעדת העקורים' שמתכננים הציבור הערבי וארגוני השמאל בשטח פתוח בכרמל. המשטרה אישרה למארגני הצעדה השתתפות של 15,000 איש. ראש המועצה: "האירוע – סכנה ממשית שיכולה להדליק את האיזור כולו". המשטרה: "על בסיס הסכמת המועצה ונציג הישוב לקיים את התהלוכה בתחומם, אושר קיום האירוע"
תושבים מיישובי חוף הכרמל ובעיקר מהיישוב ניר עציון, זועמים על כוונת ארגוני השמאל לקיים היום  (חמישי), יום העצמאות, את תהלוכת העקורים (המכונה גם צעדת השיבה) אשר תצא משטח היישוב ומהשטחים החקלאיים שבו, לציון יום הנכבה (יום האדמה). התושבים טוענים כי הצועדים מהציבור הערבי ומהשמאל מתכוונים לקיים את הצעדה המתריסה בכוונה מחר, וזאת בכדי לחבל באופן פרובוקטיבי בשמחת החג ובחגיגות העצמאות ביישוב ובאיזור כולו.
גם תושבי גוש עציון וארגונים דתיים הודיעו כי יגיעו מחר בהמוניהם לחוף הכרמל בכדי למנוע את 'צעדת השיבה'.

 

יום הנכבה בבתי ספר בחיפה. צילום ארכיון ניוז

את מחאתם בנושא זועקים תושבי חוף הכרמל גם בפוסטים רבים בפייסבוק: "אנו זועמים על כוונת ארגוני שמאל לקיים צעדה פרובוקטיבית דווקא ביום העצמאות על מנת לפגוע בחגיגות העצמאות וברגשות התושבים תוך כוונה ליישם את זכות השיבה, תוך שהם מעלימים לחלוטין עובדות מהותיות כמו שוויון זכויות ודו-קיום נחלת הכלל. תושבי חוף הכרמל מכל העדות והדתות, לא יתנו לפגוע במרקם המיוחד ששורר בביתנו", כך פרסמו התושבים בפייסבוק.
התושבים אשר מתנגדים באופן נחרץ לאירוע, צירפו בפוסטים מסמך של ראש המועצה, כרמל סלע, אשר ממנו ניתן ללמוד על אישור המשטרה להשתתפות של 15,000 איש.

הפגנה בסכנין לציון יום הנכבה. צילום ארכיון: הרשימה המשותפת

במכתב ששיגרו התושבים לסלע כתבו:
"לתדהמתנו נודע לנו, חברי היישוב ניר עציון, על כוונתם של לאומנים ערבים, של ארגוני שמאל קיצוני ושל ארגונים עוינים, לקיים 'צעדת שיבה' לציון 'יום הנכבה' שתצא משטחנו בעיצומו של יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל".

"אנו רואים בחומרה את ניסיונה של המועצה לקיים פעילות אנטי-ישראלית בוטה באמצעות מחטף שבוצע ללא ידיעתם וכמובן שללא הסכמתם של תושבי ניר עציון. אנו דורשים נחרצות מהמועצה להודיע על ביטול האירוע" כתבו התושבים, "אנו רואים להזכיר כי קיום אירוע מסוג זה הוא הפרה בוטה של זכות הקניין שכן האירוע נעשה בשטחינו החקלאיים ללא הסכמתנו. אנו מודיעים בצורה חד משמעית שנעשה כל שיידרש כדי למנוע כל פעילות לאומנית, אנטי ציונית מסוג זה בשטחנו".

"ראוי לציין כי ניר עציון הוא יישוב ציוני שהוקם על ידי ניצולי הטבח בכפר עציון. במשך שנות קיומו איבד יישוב קטן זה המונה כמאה משפחות, שישה מבניו במלחמות ישראל ובפעולות טרור. אנו רואים בידיעה זו שהכתה אותנו בתדהמה בעצם יום הזיכרון לחללינו ולחללי כל עם ישראל, פגיעה כואבת בנו, בעם ישראל ובסמלי מדינת ישראל", כך כתבו תושבי היישוב.

יצויין כי בהמשך לדברים הוציא אתמול יו"ר המועצה האיזורית חוף הכרמל, כרמל סלע, מכתב דחוף בנושא לשר לבטחון פנים, גלעד ארדן ולמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ובו כתב כי המועצה מתנגדת לקיום האירוע.

וכך כתב סלע:

"המועצה האיזורית חוף הכרמל התנגדה לקיום אירוע ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. מאחר ומשטרת ישראל הבהירה לי בצורה חד משמעית כי האירוע יתקיים בחוף הכרמל, בכל מצב ובכל מקרה, לא נותרה בידיי ברירה לאשר את האירוע במקום הכי פחות רגיש בחוף הכרמל", כך כתב סלע. "עתה, התקבלו אצלנו פניות רבות מתושבים מודאגים וארגונים דתיים, תושבי גוש עציון, כי בכוונתם לקיים הפגנת נגד שלא תאפשר את קיום האירוע.
אנו רואים בקיום האירוע סכנה ממשית שיכולה להדליק את האיזור כולו.
אני מבקש את התערבותכם המיידית לביטול האירוע", כך סיכם סלע את מכתבו.

 

"אנו רואים בקיום האירוע סכנה ממשית שיכולה להדליק את האיזור כולו". כרמל סלע, ראש המועצה

מהמשטרה נמסר לפני זמן קצר: "משטרת ישראל קיבלה לפני כחודשיים מטעם העמותה לשמירה על זכויות העקורים, בקשה לקבל רישיון לקיום תהלוכה באזור יער עופר, בהשתתפות למעלה מ-10,000 איש. מדובר בתהלוכה הנערכת ביום העצמאות מזה כעשרים שנה, כאשר משטרת ישראל מציבה בתום בחינה מקצועית את תנאי הרישוי על מנת לשמור על בטחון הציבור, בהיבטי אבטחה, סדר ציבורי ותנועה. כמו בכל שנה, משטרת ישראל בחנה את הפנייה ולא אישרה את המיקום שביקשו המארגנים. המשטרה קבעה כי יש לקיימה במקום חלופי למניעת חיכוך וצמצום הפרת הסדר הציבורי. לפיכך, התבקשו המארגנים למצוא בשיתוף עם הרשות המקומית הרלוונטית מקום חלופי ולהעלות זאת על הכתב בהסכם חתום בין הצדדים – כתנאי לקבלת הרישיון".

"כאמור, ההסכם נחתם בין מארגני התהלוכה ונציגי המועצה חוף הכרמל, על דעת שני הצדדים, באופן רשמי והוסכם על ידיהם – מעבר בשטח חקלאי מרוחק שבחכירת הישוב ניר עציון", נמסר עוד מהמשטרה: "על בסיס הסכמת המועצה ונציג הישוב לקיים את התהלוכה בתחומם, אושר קיום האירוע. כל ניסיון לקשור את משטרת ישראל לקיומה של התהלוכה במקום זה או אחר, שגוי ומטעה".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות