"רוני היא הניצחון שלי"

14 שנים לאחר שאיבדה בפיגוע אכזרי במלון בטאבה את אמה ואת שני אחיה הקטנים וניצלה בעצמה, ילדה יעל ניב מקריית אתא בת בכורה ופתחה פרק חדש בחייה
סיפורה האישי של יעל ניב (31), תושבת קריית אתא, הוא סיפור עם מסר ברור. "גם אם נראה שהחיים לא מחייכים אלייך, תמיד יש אור בקצה המנהרה שיכול להוביל אותך לדרך חדשה".

לפני 14 שנים יצאה לחופשה בסיני עם משפחתה בכדי לחגוג את גיוסה הקרב. אלא שמאותו היום השתנו חייה מהקצה אל הקצה. בלילה האחרון לחופשה המשפחתית, בבית המלון בטאבה, התפוצצה משאית תופת בלובי המלון. הפיצוץ העז גרם לנפילת החדר במלון, של הוריה ושל שני אחיה הקטנים, שצנחו עימו לקרקע, בעוד חדרן של יעל ואחותה התאומה שרון, נותר תלוי באוויר. לאחר חצי שעה בה היו לכודות, הצליח צוות המלון לחלץ אותן מההריסות והשתיים החלו לחפש את יתר בני המשפחה.

תחילה הן מצאו את אביהן, זוהר, שהגיע לבית החולים לאחר שנפצע אנושות. לאחר שלושה ימי חיפושים בבתי החולים באילת ובבאר שבע ולאחר סוף שבוע ארוך ומייגע, הגיעה הבשורה המרה: בדיקות ה-DNA אישרו את הנורא מכל, האם צילה (43) ושני האחים הקטנים גלעד (11) וליאור (3), מצאו את מותם בפיגוע הנורא. אביהן של התאומות עבר הליך שיקום ארוך במיוחד וכיום הוא מתפקד היטב.

האנדרטה לזכר בני משפחת ניב. צילום: מכבי

על אף השנים הקשות, לפני ארבעה חודשים יעל זכתה לרגע אחד של אושר, רגע שבו חייה קיבלו תפנית חדשה ומשמעות לחיים. "ילדתי את ביתי הבכורה רוני. זה היכה בי חזק, אושר עילאי שלא משתווה לכלום".

למרות זאת, לאחר הלידה יעל שוב החלה להרגיש בחסרונה של אמא ואחיה הקטנים והגעגועים חזרו להכות חזק יותר. "בחיים שלי לא הרגשתי בחסרונה של אימי כמו לאחר הלידה. הייתה חסרה לי העצה של אמא, אני הרי אמא חדשה, מי ילמד אותי עכשיו".

עבור יעל זו הייתה תקופה של חוסר וודאות, תחושה שאיש לא יכול להבין אותה כלל ובעיקר תחושת הלבד. עם הזמן החיבור לבתה רוני התחזק ויעל החלה להפנים את המציאות חדשה שאליה היא צריכה להתרגל ולעובדה שעליה לחולל מהפכה בחייה החדשים. "לשבת לבכות ולוותר על החיים זו אופציה שתמיד מונחת על השולחן, פתאום הבנתי שהילדה הזאת ממלאת אצלי את החורים בלב, הבנתי שהיא כל עולמי ובעיקר שהיא צריכה אותי".

מאז החלה את השינוי מבפנים, יעל החליטה שמעתה היא לא נשארת יותר בבית, היא רוצה ללכת למפגשים, לסדנאות, לראות אנשים, להתלבש יפה ולהרגיש טוב עם עצמה. "נרשמתי לקורס לעיסוי תינוקות ונגיעה בהורות של מכבי שירותי בריאות. התחלתי להכיר נשים מיוחדות שכל אחת הציפה את סיפורה האישי, דברנו על מגוון נושאים ופשוט התחלתי להתחבר לכל האימהות" "בעזרת הסדנא הזאת למדתי על המחויבות לתינוקת שלי, על תזונה נכונה עבורה ובעיקר למדתי איך לגרום לילדה שלי להרגיש שיש פה אמא שדואגת לה. מצאתי קבוצה תומכת, כל אחת בשביל השנייה, ופשוט לא הפסקתי להגיד לעצמי רוני היא הניצחון שלי למה שקרה, אני יותר חזקה מזה".

לפני שבועיים הסתיימה הסדנא, ומעבר לחברות החדשות שרכשה בה, יעל יוצאת מחוזקת ועם מסר ברור לציבור ובפרט לנשים לאחר לידה: "גם כשנדמה לכן שהכי קשה בעולם, מניסיון, תמיד אפשר לקום ולהמשיך קדימה. נשים לאחר לידה, צאו מהבית, תתלבשו יפה, תרגישו טוב עם עצמכן וקחו חלק בסדנא המדהימה הזאת. זה נתן לי כוחות לקום ולדעת שאני לא לבד. סדנא מרגשת שאפשרה לי מקום לביטוי, המנחה אורנה מלאת אמפתיה ובעיקר היא אפשרה לי להגיע לחיבור נכון לילדה שלי. מבחינתי זה ממש שווה ערך לפסיכולוג".

יעל ניב (מימין) עם אורנה לב-אנקב. צילום: מכבי

אורנה לב-אנקב, פיזיותרפיסטית התפתחותית ואחראית תחום קידום בריאות הילד וההורה של מכבי  בצפון, סיפרה כי המטרת הראשית בסדנא היא חיזוק הקשר בין ההורה לילד באמצעות מגע ושיחות עם האימהות. המפגשים כוללים עיסוי תינוקות והמלצות לקידום בריאות והתפתחות של התינוקות והאימהות. את הסדנה מנחים מומחים בתחום בריאות הילד וכמו כן מנחים אורחים, בתחומים שונים כמו תזונה, חיזוק רצפת אגן, קלינאית תקשורת ועבודה סוציאלית. "נשים רבות מגיעות לאחר לידה, עם בעיות של דיכאון, חרדה ותסכול, ובאותה נשימה הן מופתעות לגלות את עצמן ואת העוצמות שלהן מחדש לאחר מספר מפגשים", אומרת לב.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות