‏ פרס מפעל חיים לפרופ' כרכבי

פרס מפעל חיים הוענק מטעם איגוד רופאי המשפחה בישראל לפרופ' חאלד כרכבי.
פרופ' חאלד כרכבי, מנהל המחלקה לרפואת משפחה בשירותי בריאות כללית, מחוז חיפה וגליל מערבי ויו"ר החוג לרפואת המשפחה בפקולטה לרפואה בטכניון, זכה לקבל הערכה  יוקרתית ביותר: פרס איגוד רופאי המשפחה בישראל על מפעל חיים. את הפרס קיבל בטכס חגיגי שנערך בתום הכנס השנתי של איגוד רופאי המשפחה ע"ש שבתאי בן מאיר, בכפר המכביה.

פרופ' כרכבי התבלט מאז ומתמיד ולמעשה הוא מצטיין סדרתי, מאז היותו מתמחה במחלקה לרפואת המשפחה בחיפה, אותה הוא מנהל כיום. כבר אז היה מתמחה מצטיין ואף זכה בפרס האיגוד כמומחה צעיר. בנוסף להתמחותו, הינו הוא בעל תואר שני בMEDICAL HUMANITIES- מאוניברסיטת סוונסי, וולס, בריטניה, המשלב רפואה, אומנות וספרות.

את תחילת דרכו כרופא עשה משך כ- 5 שנים כרופא ראשוני בכפרי המשולש כרופא. לאחר מכן החל את מסלול ההתמחות, מתוך הכרה בחשיבות המקצוע והפנמה של הערכים  המיוחדים של מקצוע חשוב זה, כרופא המלווה את האדם בכל שלבי חייו. בתום ההתמחות, החל לנהל את מרפאת כללית בכרמל הצרפתי בחיפה, תפקיד אותו מילא במשך 16 שנים, במהלכם גם הדריך והכשיר לאורך השנים  19 מתמחים ברפואת משפחה.

בשנים 1997 ועד 2006 שימש כרכז המתמחים במחלקה ואז מונה כמנהל המחלקה לרפואת המשפחה בכללית, מחוז חיפה וגליל מערבי. משנת 2010 הוא גם יושב ראש החוג לרפואת המשפחה בפקולטה לרפואה בטכניון ושנה לאחר מכן, משך 6 שנים, היה גם יו"ר הועדה המקצועית ברפואת המשפחה וחבר ועדת הפטור במועצה המדעית בהר"י. במקביל הוא חבר ועדת הלסינקי בקהילה בשירותי בריאות כללית.

 

פרס מפעל חיים לפרופ' חאלד כרכבי. כבוד גדול. צילום דוברות כללית

בנימוקים להענקת הפרס צויין כי תחת הנהגתו הפכה המחלקה בחיפה לאחת המובילות בארץ, כפי שמעיד על כך מספרם הגדול של המתמחים ואיכותם הגבוהה. סגל המחלקה מונה 35 מדריכי מתמחים ב-32 מרפאות מוכרות להתמחות, במחוז. ואכן שיעור ההצלחה בבחינות ההתמחות מבין בוגרי המחלקה בניהולו הוא הגבוה בארץ ובולט באופן משמעותי. מאות בוגרי המחלקה בניהולו הינם רופאי משפחה מעולים בקהילה, חלקם ממלאים כיום  תפקידי מפתח במערכת הבריאות בישראל. בנוסף, הוביל פיתוח המחלקה עם הקמתה של יחידת מחקר, במימון חיצוני.
פרופ' כרכבי פעיל מאד גם בתחום המחקרי ועומד מאחורי 45 פרסומים. הוא כיהן 3 פעמים כיו"ר הכנס השנתי של איגוד רופאי המשפחה בישראל ע"ש שבתאי בן מאיר, בהם הרצו מיטב המומחים. כאדם רחב אופקים, ייסד ומלמד מזה 13 שנים קורס ספרות ורפואה בפקולטה לרפואה בטכניון ועל כך זכה מספר פעמים בתעודת מרצה מצטיין, כל העשייה העשירה הזו, כך נכתב בנימוקים, נעשית תוך שהוא מקפיד להמשיך ולטפל בחולים במרפאתו כרופא משפחה.

"אני נרגש וגאה על קבלת הפרס היוקרתי. זו הכרה באיכות העבודה שלנו בהכשרת דורות חדשים של מומחים ברפואת המשפחה. רפואת המשפחה היא עמוד השדרה של הרפואה הציבורית בישראל וחשוב להשקיע את מירב המאמצים כדי לקדם את המקצוע לרווחת קהל המטופלים שלנו", אמר פרופ' כרכבי בעת הענקת הפרס.

ד"ר לילך צולר המנהלת הרפואית של המחוז וסגניתו של אלי כהן מנהל המרחב: "אנו גאים על ההישג המרשים של פרופ' כרכבי, חברנו לעשייה ושותף משמעותי בקידום תחום רפואת המשפחה בכלל ובמחוז, בפרט. כללית היתה הראשונה לפתח את המומחיות ברפואת המשפחה ומשקיעה רבות בטיפוחם של רופאי המשפחה, שהם אבן היסוד של הרפואה בקהילה".

פרופ' כרכבי ראוי לכל הערכה על תרומתו הרבה בטיפוחם של דורות של מומחים המאיישים את מרפאות הקהילה שלנו ומלווים את בריאותם של המטופלים", אמרה ד"ר צולר, "הוא ממשיך ליזום ולפתח ללא לאות תחום חשוב זה ולזכותו רשומים דורות של רופאי משפחה איכותיים. ברכות חמות על הבחירה הראויה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות