העלאת מודעות למגפה השקטה

בכללית מקדמים את המודעות למחלת כליות אשר בשלביה הראשונים אינה מורגשת. "יש חשיבות רבה בפעולות מניעה ואיתור מוקדם כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לכליות"
 

צוות הנפרולוגיה המניעתית של כללית עסק לאחרונה בקידום מודעות הציבור לבריאות הכליות, במסגרת ארועי יום הכליה הבינלאומי.

ד"ר ויקטור פרויקי – מנהל השירות הנפרולוגי של כללית במרחב חיפה וגליל מערבי: בקרב האוכלוסיה הבוגרת שכיחות תחלואת כליות מגיעה ליותר מ-10% והתחלואה עולה, עם התארכות תוחלת החיים. במחוז חיפה וגליל מערבי יש כ-1000 מטופלי דיאליזה.

מחלת כליה הינה מגיפה שקטה, כי המחלה בשלביה הראשונים אינה מורגשת. אולם יש חשיבות רבה בפעולות מניעה ואיתור מוקדם כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לכליות, עד כדי תלות בדיאליזה, צורך בהשתלת כליות וסכנת חיים. אכן, במחוז חיפה יש כיום לא פחות מ-1000 מטופלי דיאליזה. המודעות למחלה אינה מספקת ועל כן בחר צוות הנפרולוגיה המונעת של כללית במרחב חיפה וגליל מערבי לנצל את יום הכליה הבינלאומי למתקפת הסברה, מעבר לפעולות איתור והדרכה שהוא עורך באופן יזום במהלך כל השנה.

ד"ר ויקטור פרחויקי מנהל השירות הנפרולוגי המרחבי של כללית בקהילה בחיפה וגליל מערבי ובבי"ח כרמל מקבוצת כללית, מסביר כי שכיחות מחלת הכליה באוכלוסיה הכללית הינה 1%, אך היא נוסקת ל-10% ויותר בקרב האוכלוסיה הבוגרת ועל כן שכיחותה במגמת עליה על רקע הזדקנות האוכלוסיה והתארכות תוחלת החיים. כמו כן, גורמי הסיכון הם סוכרת, עישון, מחלות לב וכלי דם, צהבת סי ורקע משפחתי. אורח החיים שלנו תורם לעליה בשכיחות התחלואה, כי הוא גורם לעליה בשכיחות סוכרת, מחלות כלי דם ולב ויתר לחץ דם ובאוכלוסיות מסוימות עדיין יש שכיחות גבוהה של עישון – כל אלה מהווים גורמים לכמחצית ממקרי תחלואת הכליות.

יום הכליה הבינלאומי בקריון. צילום: דוברות כללית

כדי להעלות מודעות לנושא, יצאו ד"ר פרחויקי וניהל ח'טיב – מנהלת הסיעוד בנפרולוגיה המונעת של כללית לאולפני הרדיו לשעה של העברת מידע ונתן תשובות לקהל. ניהל הופיעה גם בטלויזיה בערבית באותו נושא והעבירה מידע לאוכלוסיה הערבית שנמצאת בסיכון בגלל הרגלי חיים כמו עישון ותזונה.

במהלך יום הכליה הפעילו צוותי כללית שני דוכני מידע ובדיקות: ברחבת הכניסה למרכז רפואי לין וברחבת הסופרפארם בקריון, תחת הכותרת:  האם אתה בסיכון למחלות כליה? לפונים לדוכן נלקחו אומדני סיכון למחלה, כגון: לחץ דם, דופק, משקל עודף, עישון וסוכרת, ניתנה הדרכה ובעת הצורך הומלץ לפנות להמשך מעקב על ידי הרופא המטפל. כמו כן, חולקו חומרי הסברה והדרכה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות