תביעה נגד בני ציון: הרופאה בטיפול נמרץ סירבה לאשפז  – החולה נפטרה

בני משפחתה של המנוחה, אם צעירה לשלושה ילדים, הגישו בימים אלו תביעה נגד בית החולים בטענה כי הרופאה בטיפול נמרץ סירבה לאשפז אותה במחלקה – ולכן היא נפטרה. מבית החולים בני ציון נמסר: "נלמד את כתב התביעה ונתייחס לנטען בבית המשפט"
א', אם לשלושה הגיעה בשנת 2012  למרכז הרפואי בני ציון, כשהיא סובלת מחום גבוה של 40 מעלות וחוסר תגובה לתרופות ואנטיביוטיקה, שיעול מטריד, לחץ דם נמוך מאוד ורמת חמצן נמוכה בדם. בתביעה שהוגשה בימים אלו נגד בית החולים ונגד משרד הבריאות נטען כי למרות ש-א' הגיעה במצב קשה, היא אושפזה במחלקה הפנימית ולא בטיפול נמרץ, וזאת בעקבות סירובה של הרופאה במחלקה לטיפול נמרץ להעבירה למחלקה. לאחר כמה שעות א' נפטרה.

.
התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין רן שפירא וספי קלו, ממשרד עורכי הדין אלמוג-שפירא, בשם עזבונה של המנוחה, בעלה וילדיה. בתביעה נטען כי א' סבלה בעבר מהתסמונת הנוירולוגית ג'לאן ברה (GUILLAINE BARRE) אך מאז היא שוקמה, מצבה השתפר והיא תפקדה כאם וכרעייה. למרות זאת היא הייתה חשופה ורגישה למחלות זיהומיות, מאחר וכחלק מהטיפול השיקומי היא נטלה סטרואידים המחלישים את מערכת החיסון. שבוע לפני אשפוזה בבית החולים, בשנת 2012, החלה לסבול משיעול מטריד וליחתי בעקבות התפתחות זיהום בגופה. הזיהום לא הגיב לאנטיביוטיקה וא' פנתה לבית החולים בני ציון.

בתביעה נטען כי א' הגיעה לבית החולים כשמצבה כבר קשה ולמרות זאת לא אושפזה במחלקה לטיפול נמרץ – אלא הועברה למחלקה הפנימית בבית החולים. הרופא התורן ומנהל המחלקה הפנימית דרשו את העברתה של א' מיד למחלקה לטיפול נמרץ, כך נטען בתביעה, אולם הרופאה התורנית בטיפול נמרץ סירבה לקבל אותה למחלקה. הרופאים במחלקה הפנימית ניסו לסייע ל-א' בין היתר באמצעות מסכת חמצן אולם מצבה הלך והתדרדר, ולאחר מספר שעות נפטרה האשה הצעירה.

בית החולים בני ציון. בתביעה נטען כי המנוחה הגיעה במצב קשה אך אושפזה במחלקה הפנימית ולא בטיפול נמרץ. צילום: טניה ידוב

בתביעה שהוגשה נגד בני ציון ומשרד הבריאות, נטען כי לו היתה א' מאושפזת בטיפול נמרץ ניתן היה להציל אותה ממוות. חום גופה של הצעירה עלה באופן מהיר ודרמטי, לחץ הדם שלה צנח למדד של 80/40 והדופק שנמדד לה היה 115 עם סטורציה (רמת חמצן) נמוכה מאוד בדם, של 68 בלבד. בנוסף היא אף איבדה את הכרתה ועברה הנשמה במחלקה הפנימית, כך נטען.

בתביעה נטען כי הרופאה התורנית במחלקת טיפול נמרץ נקראה לבדוק את המטופלת ולאחר הבדיקה כתבה: "בדקתי חולה בת 35 במיון והחולה הועברה לפנימית. בפנימית איבדה הכרה והונשמה. כעת החולה מונשמת ומחוסרת הכרה לא מגיבה לכאב. לפי דעתי החולה צריכה לעבור בדיקה נוירולוגית בשאלה של אירוע מוחי חריף". למרות זאת, כך נטען בתביעה, הרופאה לא החליטה על העברתה של המטופלת למחלקה לטיפול נמרץ.

עו"ד רן שפירא. צילום אופיר הייב

על אף שהרופא התורן של פנימית, מנהל המחלקה הפנימית ורופא נויורולוג תורן טענו כי יש להעבירה באופן דחוף לטיפול נמרץ – הדבר לא נעשה. מצבה של א' המשיך להדרדר והרופא התורן בפנימית, אף כתב בתיק הרפואי של א': "לאחר ייעוץ של רופאה בטיפול נמרץ היא לא הסכימה להעברה, גם בנוכחות פרופ' אוליבן (מנהל המחלקה הפנימית= ק"ר)".
בתביעה טענו עורכי הדין שפירא וקלו, כי מצבה של א' הוסיף להידרדר ובוצעה בה החייאה, וכי בתום 45 דקות של נסיונות החייאה נאלצו הרופאים לקבוע את מותה.

בחוות הדעת הרפואית של ד"ר ז'ק אשרוב, מומחה ברפואה פנימית ולשעבר מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים וולפסון, אשר צורפה לכתב התביעה, כתב המומחה כך: "חום מתמשך, ירידה בלחץ דם ומדדי דלקת גבהים חייבו את אשפוזה ביחידה לטיפול נמרץ כללי שבה הצוות מאומן לטפל במצבים קשים ויש בה ציוד מתאים למצבים כאלו".
עוד טען הרופא המומחה בחוות הדעת כי הסירוב של המחלקה לטיפול נמרץ לקבל את המנוחה "מצביע על חריגה מכל סטנדרט רפואי סביר. חמש שעות לפני מותה בדיקות הדם של א' כבר הצביעו על הידרדרות במצבה. לא ברור מדוע בטיפול נמרץ לא הסכימו לקבל אותה'".
טרם הוגש כתב הגנה בתיק.

מבית החולים בני ציון נמסר בתגובה: "אנחנו משתתפים בצערה של המשפחה. אנחנו נלמד את כתב התביעה ונתייחס לנטען בבית המשפט".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות