סילחו לג'ירו על הפקקים: אילו רחובות ייסגרו בחיפה ובקריות ומאילו נקודות הכי שווה לצפות במירוץ הבינלאומי בשבת?

הפנינג חגיגי בסמי עופר, שאחריו יוזנקו 176 רוכבים מהטובים בעולם, בהם גם שני ישראלים, למקצה המירוץ שיסתיים בעוד שלושה שבועות ברומא. אילו כבישים ייסגרו באיזור ובאילו שעות ? וגם: מה אמר בנימין נתניהו על מירוץ הג'ירו בפתח ישיבת הממשלה הבוקר?
לראשונה בהיסטוריה, ולאחר 100 שנה מאז החל, ייצא ה"ג'ירו ד'איטליה" – מירוץ האופניים השני בחשיבותו בעולם – מגבולות אירופה, וינחת בישראל עם 176 מהרוכבים הטובים בעולם, שיגיעו ארצה לשלושת ימי הרכיבה הראשונים של ה"ביג-סטארט", וייקחו חלק באירוע הספורט מהגדולים ביותר שנראו בישראל.

במהלך שלושת הימים הראשונים של המירוץ, אשר יחל ב-4 במאי בירושלים, יעברו הרוכבים לאורכה ולרוכבה של ישראל, בין היתר בחיפה, בתל אביב, במצפה רמון, בבאר שבע ובאילת. עם סיום המירוץ בישראל, ימשיכו הרוכבים את רכיבתם לאיטליה, עד לנקודת הסיום בוותיקן שברומא, בתום 21 ימי מירוץ מפרכים.
השנה יחלוק המירוץ כבוד לחסיד אומות העולם, הרוכב האיטלקי האגדי, ג'ינו ברטלי (Gino Bartali), שסייע להצלתם של מאות מיהודי איטליה בתקופת השואה.

ביום השני של המירוץ, יום שבת (ה-5.5), יוזנקו 176 הרוכבים מרחבת האצטדיון "סמי עופר" שבחיפה, ויחלו את המקצה במסלול שיימשך לאורך ציר שדרות ההגנה, רחוב העצמאות, שדרות פלי"ם, חטיבת גולני, צומת הצ'ק פוסט, שדרות ההסתדרות וצומת הצריף בקריית חיים, בקריית ביאליק, ומשם ימשיכו לעכו, נצרת, זיכרון יעקב וקיסריה, ויסיימו אותו בטיילת הרברט סמואל בתל-אביב.
מסלול המירוץ בחיפה יקושט לכבוד המאורע לכל אורכו בדגלים חגיגיים ובכרזות בצבע וורוד, צבעו של המירוץ.

 

מפת המירוץ בחיפה – נקודות העידוד והצפייה הטובות ביותר

הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה לאחר דברים שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנושא הטרגדיה ואובדן הנער והנערות בדרום, אמר ראש הממשלה: 

"בסוף השבוע הקרוב יגיע אלינו מרוץ האופניים ״ג'ירו״. זה אחד מאירועי הספורט שזוכים לצפייה הגדולה ביותר בעולם. ומה שיקרה כאן זה שרוכבים מ-45 מדינות ירכבו בארץ ישראל ויראו את נופיה ויתנו תוספת תשומת לב למדינת ישראל באופן חיובי בעולם. 

אני חייב להגיד שישראל מובילה גם בספורט, גם בג'ודו ועכשיו גם באופניים וזה מזכיר לי את מה שאמר ידידינו טל ברודי: אנחנו על המפה ובולטים במפה". 

פריקת ניידת שידור אירופאית בנמל חיפה בסוף השבוע, אחת מיני רבות אשר הגיעו מרחבי העולם ויעבירו בשידורים חיים את קטעי המירוץ מישראל. צילום: ורהפטיג ונציאן

לרגל האירוע הססגוני והמיוחד, אשר יצולם לכל אורכו באמצעות מצלמות טלוויזיה ומסוק, ויועבר בשידור ישיר למאות מיליוני צופים ברחבי העולם, יתקיים החל מהשעה 10:00 בבוקר ברחבת האצטדיון "סמי עופר" הפנינג חגיגי, בו יוכלו אלפי הצופים, אשר יגיעו לעודד את הרוכבים, לצפות במופע ראווה של האופניים ובהמשך מהצגת הרוכבים שייקחו חלק בתחרות ומהכנותיהם למירוץ.

האירוע יכלול במת הצגת רוכבים, מוסיקת רקע והכרזות של שמות הרוכבים, ביתני חסות, אוכל ושתייה, ומופע ראווה של פעלולי רוכבי אופניים מהטובים בעולם.

בשעה 13:50 יינתן האות ו-176 הרוכבים ייצאו לדרך. בין הרוכבים אשר יזכו להשתתף במירוץ השנה יהיו חברי קבוצת הרכיבה הישראלית המקצוענית הראשונה, "סייקלינג אקדמי", אשר תעשה היסטוריה ותתחרה לראשונה בגראנד-טור.

שני הרוכבים הישראליים אשר יהיו נציגיה של הקבוצה הם גיא שגיב מושב ניל"י שבשרון וגיא ניב מהמועצה האיזורית משגב בצפון.

לאחר ההזנקה מאצטדיון "סמי עופר" ימשיכו הרוכבים לרכיבת "חימום" לצורך ראווה לאורך ציר שד' ההגנה, העיר התחתית ועד לתחנת משטרת התנועה, ומשם יחלו את מקצהו השני של המירוץ.

גיא שגיב, רוכב קבוצת סייקלינג אקדמי. צילום נועה ארנון

אירוע ההזנקה ומסלול הרכיבה כולו, שיועברו, כאמור, בשידורים חיים על ידי גופי שידור וערוצים מכל העולם, ויצולמו מהאוויר ומהקרקע, יזכו לחשיפה תקשורתית עצומה ולצפייה של מאות מיליונים בכל רחבי העולם. עשרות אלפי התיירים והרוכבים, שיגיעו ארצה לכבוד המירוץ, ומיליוני הצופים בעולם ייחשפו, מלבד למירוץ עצמו, גם לנופיה ולאתריה של חיפה, והדבר יהווה הזדמנות יוצאת דופן לעידוד התיירות לעיר.

שלושת ימי הרכיבה בישראל ייספרו לרוכבים בתוצאה הכללית הסופית, ויחד עם 18 ימי הרכיבה הנוספים באיטליה הם צפויים לרכוב כ-3,500 ק"מ. המנצח יוכרז לאחר חישוב הזמן המצטבר הנמוך ביותר בדירוג הכללי, והוא אשר ילבש את החולצה הוורודה המפורסמת.

מירוץ הג'ירו יתקיים בישראל ביוזמת הפילנתרופ היהודי-קנדי ונשיא הכבוד של ה-"Big-Start" ג'ירו ד'איטליה, סילבן אדמס, והוא צפוי למשוך לישראל, ולחיפה בפרט, אלפי תיירים ולספק תשואה כלכלית הנעמדת בעשרות מיליוני שקלים.

בשל חשיבות האירוע כאחד מאירועי הספורט הבינלאומיים היוקרתיים ביותר בעולם, התמודדו השנה על אירוח המקטע הראשון בתחרות מדינות רבות וביניהן: יפן, פולין, דנמרק, בלגיה ועוד.

 

גיא ניב, רוכב קבוצת סייקלינג אקדמי (מימין). צילום: בטיני פוטו

 

משטרת ישראל נערכת בכוחות גדולים של אלפי שוטרים וסדרנים לאבטחת הסדר הציבורי, המשתתפים והצופים, ובהכוונת והסדרת התנועה לפני, במהלך ובתום המירוץ.

הסדרי התנועה בשבת :

ביום המירוץ ייסגר החל מהשעה 05:45 לתנועת כלי-רכב קטע הכביש שבין הכניסה הדרומית של אצטדיון "סמי עופר" ועד צומת מת"מ. בשעה 09:00 ייסגר לתנועה הקטע הנגדי, שבין צומת מת"מ ועד הכניסה הדרומית לאצטדיון. בשעה 11:45 בצהריים ייסגרו לתנועה הכבישים בחיפה, בהם יעבור מסלול המירוץ, מצומת מת"מ, דרך ציר שד' ההגנה, רחוב העצמאות, שד' פלי"ם, חטיבת גולני, צומת הצ'ק פוסט, שד' ההסתדרות וצומת הצריף בקריית-חיים.
כמו-כן ייסגר החל משעה זו כביש 22 ממחלף נעמן עד צומת לוחמי הגטאות. צירים אלו יישארו סגורים, בשני הכיוונים, במשך קיום המירוץ וצפויים להיפתח מחדש לתנועה בשעה 15:30 לערך.

 

לוח זמנים מפורט של סגירת הכבישים באיזור הצפון : 

05:45 – סגירת הכבישים המובילים למתחם סמי עופר.

12:00-15:00 – כביש 22 וכביש 4,  ממחלף נעמן עד צומת לוחמי הגטאות.

13:30-15:00 – כביש 85 , מצומת עכו עד צומת אחיהוד.

13:45-16:00 – כביש 70, מצומת אחיהוד עד צומת יגור.

14:00-16:00 – כביש 75 וכביש 70, מצומת יגור עד צומת שפייה.

14:30-17:30 – כביש 4 וכביש 652, מצומת שפייה דרך זיכרון יעקב עד צומת זכרון יעקב

14:45-16:45 – כביש 4, מצומת זיכרון יעקב עד צומת אור עקיבא.

שוטרי התנועה יכווינו את תנועת כלי הרכב לצירים חלופיים. לקבלת מידע אודות הסדרי התנועה ניתן לפנות בכל עת למוקד 110, מוקד המידע של משטרת ישראל, ולהסתייע באמצעות אפליקציית waze אשר תעודכן כל העת. במקביל, תעדכן המשטרה כל העת באמצעי התקשורת אודות סגירת ופתיחת דרכי התנועה לציבור.

רוכבי קבוצת סייקלינג אקדמי. צילום: נועה אורון

 

סילבן אדמס, הרוח החיה מאחורי הבאת המרוץ לישראל ונשיא הכבוד של ה-"Big Start" ג'ירו ד'איטליה: "ה-Big Start ה-101 ההיסטורי של ג'ירו ד'איטליה הוא הזדמנות נפלאה להציג למאות מיליוני הצופים בעולם את ארצנו על נופיה היפים, ההיסטוריה המפוארת שלה, התרבות העשירה ויותר מכל האנשים, בדמוקרטיה הפלורליסטית, המגוונת והתוססת הקיימת בישראל. אני מזמין את כולכם להצטרף בין ה-3-6 במאי לחגיגה שלא נראתה כמותה עדיין בישראל!"

גדי מרגלית, מנכ"ל עיריית חיפה: "אנו גאים שאירוע בסדר גודל בינלאומי שכזה מתקיים בחיפה, ומקבלים בברכה את פניהם של הרוכבים מרחבי העולם".

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות